Reklama

Kościół

Mińsk: biskup Aleh Butkiewicz przewodniczącym episkopatu Białorusi

Liczący 49 lat biskup witebski, Aleh Butkiewicz został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Decyzję tę podjęli zebrani 14 kwietnia w Mińsku uczestnicy zgromadzenia plenarnego tamtejszego episkopatu.

[ TEMATY ]

Białoruś

pl.wikipedia.org

Bp Aleh Butkiewicz

Bp Aleh Butkiewicz

W spotkaniu wzięli udział wszyscy białoruscy hierarchowie oraz nuncjusz apostolski w Republice Białorusi, abp Ante Jozić. Obecny był także abp Tadeusz Kondrusiewicz, który po przejściu na emeryturę i rezygnacji z rządów pasterskich w archidiecezji mińsko-mohylewskiej nadal pełni szereg funkcji w strukturach Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Sesja zbiegła się z 30. rocznicę odrodzenia struktur Kościoła katolickiego w tym kraju.

Wiceprzewodniczącym episkopatu wybrano biskupa grodzieńskiego, 71-letniego bp. Aleksandra Kaszkiewicza, natomiast sekretarzem generalnym biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej, 52- letniego bpa Józefa Staniewskiego.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który pozostaje przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Rady ds. Ekumenizmu, został również wybrany na Przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego białoruskiego episkopatu katolickiego.

Nowy przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich Białorusi, bp Aleh Butkiewicz urodził się 18 marca w Brasławiu, na terenie obecnej diecezji witebskiej. Po maturze studiował na Państwowym Uniwersytecie Techniczno-Rolniczym, gdzie w 1994 uzyskał tytuł magistra inżynierii mechanicznej. Następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Grodnie. Święcenia kapłańskie przyjął w święto Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja 2000 roku i został włączony do prezbiterium diecezji witebskiej. Był wikariuszem w Nowopołocku i Miorach, a następnie proboszczem w Bieszenkowiczach i w Ulle. Od 2003 roku był proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego i dziekanem dekanatu Witebsk Północny. 29 listopada 2013 Ojciec Święty mianował go biskupem diecezji witebskiej. Sakrę przyjął z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego na Białorusi, abp Claudio Gugerottiego. Współkonsekratorami byli abp Tadeusz Kondrusiewicz i bp Aleksander Kaszkiewicz.

Jak podaje portal catholic.by uczestnicy spotkania modlili się o zdrowie wizytatora apostolskiego dla białoruskich grekokatolików, archimandryty Siergiusza Gajka, który niedawno przebywał w szpitalu z zapaleniem płuc w mińskim szpitalu, a także za wszystkich chorych dotkniętych koronawirusem i za pracowników służby zdrowia.

Reklama

Nuncjusz Apostolski, abp Ante Jozić przedstawił zebranym aktualny stan sytuacji epidemiologicznej na świecie oraz podejście Stolicy Apostolskiej do kwestii szczepień. Biskupi podkreślili konieczność przestrzegania norm sanitarnych w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w swej ojczyźnie.

Omawiano także kwestie organizacji tegorocznych uroczystości pielgrzymkowych do narodowego białoruskiego sanktuarium maryjnego w Budsławiu na północy kraju w dniach 2 i 3 lipca. Mają się one odbyć w zwykłym formacie, z zachowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych i bez zorganizowanych pielgrzymek. Zaznaczono, że osoby chętne mogą natomiast zorganizować pielgrzymkę indywidualnie. Kościół na Białorusi obchodzić będzie wówczas zewnętrznie 30 rocznicę odrodzenia swoich struktur, po latach komunistycznego ucisku.

2021-04-15 11:28

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MON: Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę

Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy - poinformowało MON na Twitterze.

"Systemowe zaangażowanie białoruskich służb w eskalację kryzysu migracyjnego. Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy" – przekazało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję