Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi wzywają do modlitw za ofiary terroryzmu

Biskup diecezji Arlington, na której terenie znajduje się Pentagon - Paul S. Loverde, wezwał 11 września br. wszystkich do modlitw o " położenie kresu szaleństwu, jakim jest terroryzm i przemoc". Dodał, że tak jak cały naród, jest wstrząśnięty wskutek aktów terroru, do jakich doszło w nowojorskim Ośrodku Światowego Handlu i w Pentagonie. Arcybiskup Waszyngtonu - kard. Theodore E. McCarrick zaapelował o modlitwy i odłożył inne zajęcia, aby odprawić w południe błagalną Mszę św. w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w stolicy. Msze św. w intencji ofiar terroru odprawiali biskupi w całym kraju.
"Dzisiaj przeżywamy czarne godziny" - powiedział biskup diecezji Columbus James A. Griffin. Dodał, że Kościół potępia te akty przemocy. Wezwał ludzi do modlitw za wszystkie ofiary i ich rodziny oraz za tych wszystkich, którzy próbują ratować ludzi uwięzionych w gruzach.

Sprawa aborcji wyzwaniem duszpasterskim

Komisja Duszpasterska z archidiecezji Limy w Peru opublikowała dokument na temat aborcji, której zapobieganie uznano za wyzwanie duszpasterskie. "Publikacja zatytułowana Aborcja - jej prawne i moralne wymiary , rozpowszechniana na prośbę kard. Juana Luisa Cipriani Thorne´a, ma pomóc w formacji świadomości wiernych" - czytamy w liście przedstawiającym dokument.
Znalazły się w nim pytania typu: Jak ma postąpić ktoś, kto nie wyspowiadał się z grzechu aborcji, aby uniknąć ekskomuniki i otrzymać rozgrzeszenie? Dokument zawiera także specjalny dodatek, w którym jest mowa o ochronie życia od momentu poczęcia, zapisanej w konstytucji Peru, w prawie cywilnym i karnym.
Komisja przypomina wiernym, że aborcja jest straszną zbrodnią, ponieważ niszczy życie niewinnej istoty. W odniesieniu do eugenicznej aborcji, dokonywanej ze względu na nieprawidłowy rozwój płodu, dokument stwierdza, że "tylko Bóg jest Panem życia. Człowiek nie może skazywać bezbronnej istoty ludzkiej na śmierć, kiedy płód rozwija się w niewłaściwy sposób czy nawet z obawy, że dziecko może urodzić się upośledzone".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Otwarcie Seminarium Duchownego w Pińsku

Kard. Kazimierz Świątek poświęcił i otworzył międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Pińsku - drugą tego rodzaju placówkę dla Kościoła katolickiego na Białorusi. W uroczystości, która odbyła się 12 września, wzięło udział 8 biskupów, w tym cały Episkopat tego kraju, oraz kończący już swoją misję nuncjusz apostolski - abp Dominik HrusSovskyM i administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego Północy Europejskiej Części Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz oraz prawie 100 kapłanów z Białorusi, Rosji i Łotwy.
Mszy św. w pińskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył kard. Świątek, a kazanie wygłosił po białorusku i rosyjsku abp Kondrusiewicz. Nuncjusz apostolski odczytał okolicznościowe orędzie Jana Pawła II, który wyraził wielką radość w związku z otwarciem seminarium. Okolicznościowe pozdrowienia i życzenia przesłał też prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski.
Wicerektor ks. Jan Kremis wygłosił referat inauguracyjny poświęcony Kościołowi katolickiemu na Białorusi.
Rektor Seminarium - kard. Świątek wręczył dekrety nominacyjne 10 profesorom i 4 administratorom seminarium. Ksiądz Kardynał wręczył również indeksy 14 alumnom przyjętym na I rok.

Prezydent jest gotowy zaprosić Ojca Świętego

Prezydent Aleksander Łukaszenka oznajmił, iż jest gotowy zaprosić Ojca Świętego na Białoruś, pod warunkiem jednak, że Cerkiew Prawosławna nie będzie miała nic przeciwko temu. "Jeśliby Papież był tylko głową państwa, zaproszenie już byłoby złożone" - powiedział białoruski prezydent włoskiej agencji ANSA i dodał: "Tymczasem chodzi tu także o zwierzchnika religijnego, więc potrzeba, aby ta wizyta była uzgodniona tak z Kościołem prawosławnym, jak i z Kościołem katolickim".
Prezydent Łukaszenka liczy, że tym sposobem mógłby także poprawić stosunki z Polską, które uprzednio popsuł, ostro oskarżając w kampanii wyborczej swego zachodniego sąsiada o wspieranie, wraz z USA i NATO, białoruskiej opozycji.
Ideę wizyty Ojca Świętego w tym kraju poparła też tamtejsza opozycja. Lider Partii Liberalno-Demokratycznej Siergiej Gajdukiewicz wyraził nadzieję, że papieska pielgrzymka mogłaby pomóc Białorusi w procesie demokratyzacji.

Reklama

Obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie

Modlitwy o pokój w Ziemi Świętej, doświadczanej niemal od roku konfliktem izraelsko-palestyńskim, były głównym akcentem jerozolimskich obchodów święta Narodzenia Maryi. Odbyły się one tradycyjnie w bazylice pw. św. Anny, której kustoszami są Ojcowie Biali. Mszę św. koncelebrowali członkowie różnych zgromadzeń zakonnych w Jerozolimie. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się procesyjnie do Groty Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odśpiewano uroczyście Magnificat. Przybyło niewiele osób, gdyż zabrakło pielgrzymów. Nie mogli także przybyć katolicy arabscy spoza Jerozolimy. "To najsmutniejsze obchody święta Narodzenia Maryi od ponad trzydziestu lat" - stwierdził jeden z Ojców Białych.

WŁOCHY

Włoski tygodnik katolicki Famiglia Cristiana w swym najnowszym numerze opisuje szczegółowo przypadek uzdrowienia 7-letniego chłopca z San Giovanni Rotondo za wstawiennictwem Ojca Pio. 20 stycznia 2000 r. chłopca Matteo Pio Colelli przywieziono na oddział intensywnej terapii szpitala Casa Sollievo della Sofferenza. Diagnoza była jednoznaczna: postępujące zapalenie opon mózgowych. Nazajutrz lekarze powiadomili rodziców, że są bezradni. Dziecko jest skazane na śmierć. Matka chłopca i kilku braci zakonnych rozpoczęło modlitwę w kaplicy-celi Ojca Pio. Po kilku godzinach Matteo obudził się ze śpiączki i opowiedział, że widział stojącego obok siebie starego człowieka w brązowym habicie i z białą brodą, który powiedział: "Nie martw się, wkrótce będziesz zdrowy". Postulacja Zakonu Kapucynów, do którego należał beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r. włoski Stygmatyk, ma przedłożyć przypadek cudownego uzdrowienia watykańskiej komisji lekarzy i teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

NIEMCY

W dniach 30 sierpnia - 1 września br. odbył się we Fryzyndze k. Monachium 5. Międzynarodowy Kongres "Renovabis" (akcji solidarności katolików niemieckich) pod hasłem Europa się zrasta - ale jak? Kościoły w integracji europejskiej. Głównym punktem spotkania przedstawicieli 23 krajów we Fryzyndze była debata nad rozszerzeniem Unii Europejskiej na Wschód oraz spojrzenie poza jego wymiar gospodarczy i polityczny. Uczestnicy kongresu doszli do wspólnego wniosku, iż integracja europejska jest złożonym procesem historycznym, który może posuwać się do przodu tylko we współpracy wielu ludzi i różnych instytucji - powoli i bardzo ostrożnie. Efektem końcowym tego procesu będzie Europa cechująca się jednością w różnorodności i rozpoczęcie pokojowej epoki dziejów kontynentu - podkreślali zarówno autorzy programowych referatów, jak i uczestnicy dyskusji. Stwierdzili oni, że Europa musi pamiętać, iż swoje trwałe miejsce w świecie, swój rozwój i kulturę zawdzięcza korzeniom chrześcijańskim.

TIMOR WSCHODNI

"Powstaje nowe państwo, oparte na mocnych fundamentach" - tymi słowy nuncjusz apostolski w Indonezji - abp Renzo Fratini skomentował wyniki wyborów parlamentarnych w Timorze Wschodnim. Odbyły się one 30 sierpnia br., a ich wyniki ogłosiła 6 września br. Komisja Wyborcza ONZ w stolicy kraju - Dili. Komisja podała, że Rewolucyjny Front na rzecz Niepodległości Timoru Wschodniego - FRETILIN zdobył 55 z 88 miejsc w zgromadzeniu, które ma zająć się opracowaniem konstytucji i wyborem pierwszego prezydenta.
"Istnieją znaki nadziei dla Timoru" - powiedział m.in. Nuncjusz w rozmowie z watykańską agencją informacyjną Fides. Jednocześnie wyraził wdzięczność tym wszystkim, "którzy przyczynili się do odrodzenia nowego narodu", i życzył powodzenia tym, którzy podjęli się przygotowania nowej konstytucji. Abp Fratini przypomniał, że Kościół katolicki na Timorze zawsze odgrywał wyjątkową rolę. "Teraz nadszedł czas świeckich i odgrywania przez nich roli w życiu społecznym i obywatelskim" - dodał dyplomata watykański.

JEDNYM ZDANIEM

W nowojorskie Centrum Międzynarodowego Handlu oraz siedzibę Departamentu Obrony w Waszyngtonie uderzyły porwane i pilotowane przez terrorystów samoloty pasażerskie; 2 największe drapacze chmur na Manhattanie (110 pięter) zostały doszczętnie zniszczone. Prezydent USA George W. Bush w orędziu do narodu zapowiedział ujęcie i ukaranie sprawców zbrodni.

Na cmentarzu wojennym w Tobruku, gdzie spoczywają polegli żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich gen. St. Kopańskiego, odbyły się uroczystości z okazji 60. rocznicy walk w obronie Tobruku i Gazali. W asyście polskich misjonarzy z Libii Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź wraz z Arcybiskupem z Benghasi. Na uroczystości był premier rządu RP Jerzy Buzek.

Ponad 165 zabitych i 900 hospitalizowanych; 5 spalonych kościołów - to wynik gwałtownych starć chrześcijańsko-muzułmańskich, do jakich doszło w nigeryjskim mieście Jos.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła ostatnią międzynarodową sankcję przeciw Jugosławii - zakaz eksportu broni do tego kraju ( zakaz wprowadzono w 1998 r., by powstrzymać prześladowania Albańczyków w Kosowie przez ówczesny reżim Miloszevicia).

Rządząca w Norwegii centrolewica doznała w wyborach parlamentarnych najdotkliwszej od 80 lat porażki - głosowało na nią 24 % wyborców; aż o 10 % mniej niż przed czterema laty.

W Genval w Belgii szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej uzgodnili, iż obecność wojsk międzynarodowych w Macedonii po zakończeniu operacji Niezbędne żniwa będzie konieczna. Tymczasem Macedończycy wcześniej zapowiedzieli, że nie chcą przedłużenia misji pokojowej NATO i zgadzają się tylko na cywilnych obserwatorów.

Macedoński parlament wyraził zgodę na wprowadzenie zmian w konstytucji tego kraju na rzecz albańskiej mniejszości. Albańczycy będą mieli większy udział w administracji i policji, a język albański stanie się drugim językiem urzędowym wszędzie tam, gdzie Albańczycy stanowią przynajmniej jedną piątą ludności; będzie też używany w parlamencie, a teksty wszystkich ustaw będą redagowane w obu językach.

Jeśli w Bułgarii zachowają się obecne tendencje demograficzne, Bułgarzy znikną jako naród za 80 lat - ostrzegli demografowie, powołując się na wyniki analizy ostatniego spisu ludności w tym kraju.

Wybory prezydenckie na Białorusi wygrał obecny prezydent Aleksander Łukaszenka. Białoruska Centralna Komisja Wyborcza podała, że uzyskał on 75,6% głosów, a kandydat opozycji Uładzimir Hanczaryk - 15,4%. Obserwatorzy OBWE w Mińsku uznali wybory za niedemokratyczne. Opozycja - za sfałszowane. Według ich obliczeń, na Łukaszenkę głosowało nie więcej niż 45% wyborców.

Ahmed Szah Masud, bohater partyzanckiej wojny z ZSRR i przywódca afgańskiej opozycji w wojnie z talibami, zmarł w wyniku ciężkich obrażeń po zamachu na jego życie. Dwaj zamachowcy, którzy podając się za dziennikarzy, zbliżyli się do Masuda z bombą ukrytą w kamerze, zginęli na miejscu.

Rząd w Seulu (Korea Południowa) zaproponował komunistycznej Korei Północnej wznowienie rozmów pokojowych. Phenian przystał na tę propozycję.

W Japonii wykryto pierwszy wypadek gąbczastego zwyrodnienia mózgu u krowy. BSE nie wystąpiło dotąd w żadnym z krajów Azji.

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe podpisał ze Wspólnotą Brytyjską układ kładący kres bezprawnym okupacjom farm białych właścicieli i przywracający praworządność w tym kraju.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję