Reklama

Prosto i jasno

Rodzina wobec prawa i bezprawia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa kalifornijskich senatorów, korzystając z zamieszania powstałego wokół zamachów terrorystycznych i przygotowań Stanów Zjednoczonych do wojny, przegłosowała ustawę zmieniającą definicję małżeństwa, zrównującą pary homoseksualne z tradycyjną rodziną. Tylko czekać, aż w Polsce dwóch mężczyzn będzie wychowywać dziecko i rozliczać się wspólnie z podatku. Wszystkie te rozwiązania uchwala się w imię niedyskryminowania nikogo. Wynika z tego jednak, że tradycyjne wartości można dyskryminować, można drwić sobie do woli z Dekalogu, byle jakaś grupa ludzi mogła zaspokoić swoje wynaturzone popędy, sprzeczne z anatomią i najzwyklejszym rozsądkiem.
Jak polskie prawo chroni tradycyjną rodzinę? Jakie ustawy i normy prawne kształtują polską rodzinę? W niniejszym tekście przedstawię tylko najważniejsze regulacje, znajdujące się przede wszystkim w Konstytucji i Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Innym razem będzie o opiece społecznej, prawie pracy czy ubezpieczeniach społecznych - wszystko, oczywiście, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych do ustawodawstwa w ostatnim czasie.
Najważniejszym aktem prawnym zawierającym unormowania dotyczące sytuacji rodziny jest Konstytucja, w której zawarte są przepisy o charakterze ustrojowym. Rozwinięcie przepisów Konstytucji znajduje się przede wszystkim w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ( Dz. U. nr 9 z 1964 r. poz. 59 z późniejszymi zmianami). Pojęcie rodziny występuje także w Kodeksie cywilnym (Dz. U. nr 16 z 1964 r. poz. 93 z późn. zm.), Ustawie o pomocy społecznej (Dz. U. nr 13 z 1993 r. poz. 60 z późn. zm.), Kodeksie postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43 z 1964 r. poz. 296 z późn. zm.), w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 21 z 1998 r. poz. 94 z późn. zm.) i w wielu innych aktach prawnych. I tak Konstytucja RP w art. 18 stanowi, iż "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". Art. 71 mówi, iż "państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny". Gwarantuje także rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietnym i niepełnym, prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych. Matkom przed i po urodzeniu dziecka Konstytucja zapewnia prawo do szczególnej pomocy. W art. 48 w ustępie 1 znajdujemy postanowienia dotyczące praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. W ust. 2 mowa o tym, iż ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Z kolei art. 72 dotyczy ochrony praw dzieci. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
Istotnym dla życia rodziny przepisem jest art. 33 określający równouprawnienie kobiety i mężczyzny w każdej dziedzinie życia. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagrodzenia za tę samą pracę, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji, a także uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.
Wzmocnieniu znaczenia norm zawartych w Konstytucji sprzyjają zasady wyrażone w art. 77 (możliwość dochodzenia naruszonych wolności i praw na drodze sądowej), art. 79 (skarga konstytucyjna do Trybunału Konstytucyjnego) oraz rola Trybunału Konstytucyjnego wyrażona w art. 188 (orzekanie w sprawach zgodności przepisów prawa z Konstytucją, umowami międzynarodowymi oraz aktów niższego rzędu z ustawami).
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajdują się zapisy prawne regulujące zagadnienia funkcjonowania rodziny, takie jak: zawarcie, unieważnienie, ustanie małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków, małżeński ustrój majątkowy, stosunki między rodzicami a dziećmi ( pochodzenie dziecka, władza rodzicielska, przysposobienie, rodzina zastępcza i inne instytucje opiekuńczo-wychowawcze), obowiązek alimentacyjny, opieka i kuratela. Przybliżając w największym skrócie unormowania K.r.o., pamiętać należy, iż prawo w zasadniczej części reguluje " zewnętrzny" aspekt funkcjonowania rodziny. Ustawodawca, stosując zasadę pomocniczości, nie uzurpuje sobie prawa do regulowania stosunków wewnętrznych w rodzinie. Ingerencja ta zachodzi jedynie wówczas, gdy dochodzi do sytuacji patologicznej. Trzeba jednak wiedzieć, że są kraje, np. Norwegia, gdzie przyznaje się dziecku prawo do wystąpienia o rozwód ze swoimi rodzicami. Inne kontrowersyjne rozwiązanie stosowane jest w ustawodawstwie holenderskim, gdzie każde dziecko rozpoczynające naukę w szkole jest informowane o specjalnym numerze telefonu, pod którym może poskarżyć się na niewłaściwe traktowanie ze strony rodziców. Wprowadzając możliwość donosu na własnych rodziców, traktuje się wszystkie rodziny jako "podejrzane", pozwalając przy tym państwu na wkraczanie mocą prawa w większe i drobne konflikty rodzinne, nie wymagające zewnętrznej interwencji. Istnieje przy tym domniemanie, iż konflikty te państwo może rozwiązać skuteczniej i bezboleśniej.
Dodać należy, że w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zostały unormowane zasady moralno-obyczajowe naszego kręgu kulturowego, jak: monogamia, trwałość związku małżeńskiego i rodziny, równouprawnienie małżonków. Równouprawnienie małżonków dotyczy każdej ze sfer ich małżeńskiego pożycia, zarówno stosunków majątkowych i osobistych między małżonkami, jak i praw oraz obowiązków względem dzieci.
Wspominam o tych kilku zapisach prawnych, abyśmy uświadomili sobie, że w naszych czasach obserwujemy bezprecedensowy atak na rodzinę, wyrażający się w uchwalaniu ustaw antyrodzinnych, a nawet antyludzkich. Przypomnę, że najbogatsze kraje Europy uchwaliły ustawę o eutanazji, nie chcąc wydawać pieniędzy na ratowanie życia do końca. W 116 krajach świata jest ustawa o zabijaniu dzieci nienarodzonych, zwana eufemicznie przerywaniem ciąży. W jakimś obłędzie wolności uchwala się ustawy o małżeństwach jednopłciowych, co jest - jak już wyżej wspomniałem - sprzeczne z ludzką anatomią, prawami natury i zasadami życia społecznego. Nieco ironizując, dodam, że dawniej krążyły apokaliptyczne przepowiednie wyjęte rzekomo z ksiąg królowej Saby. Jedna z nich głosiła, że kiedy mężczyźni zaczną się między sobą żenić, nastąpi koniec. Jesteśmy dzisiaj tego świadkami i - nie aby kogoś straszyć - przypomnę słowa Jana Pawła II, który wręcz ostrzega, że człowiek dzisiaj gotuje sobie samozagładę. Ojciec Święty stara się powstrzymać świat zmierzający ku moralnej, a w ostateczności fizycznej zagładzie. Tak, dzisiaj człowiek posiada broń, zdolną unicestwić wszystko, co żyje. Dzisiaj technika wyprzedziła etykę, o czym np. świadczą próby klonowania człowieka, z myślą, aby ten sobowtór, moja dokładna kopia, posłużył w razie choroby za magazyn części zamiennych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie jest drogą Chrystusa ku pełni objawienia

2024-05-12 16:20

Magdalena Lewandowska

Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Wniebowstąpienie Jezusa nie oznacza Jego oddalenia – napisał na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji kard. Robert Sarah.

Na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji Eucharystii we wrocławskiej katedrze przewodniczył bp Maciej Małyga. Z powodów zdrowotnych nie przyjechał kard. Robert Sarah, ale wierni usłyszeli jego homilię i rozesłanie napisane specjalnie na tę okazję. Odczytał je ks. Piotr Wiśniowski z telewizji EWTN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję