Reklama

Wiadomości

Wiceszef MSZ: kolejne sankcje UE na Białoruś związane z represjami wobec polskiej społeczności

Kolejny, czwarty pakiet unijnych sankcji wobec władz białoruskich będzie związany z represjami, które dotykają polską społeczność; podczas czerwcowej rady ds. zagranicznych należy spodziewać się ostatecznych decyzji - mówił podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

[ TEMATY ]

Białoruś

Bożena Sztajner/Niedziela

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że UE przygotowuje nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z represjami wobec tamtejszych Polaków. Wobec białoruskich władz UE nałożyła już trzykrotnie sankcje, a zapowiadane przez Borrella byłyby czwartą turą bezpośrednich działań wobec Mińska.

Zapowiedziane przez Borrella sankcje to efekt m.in. zatrzymań przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. Na początku marca została zatrzymana prezes ZPB Andżelika Borys. Najpierw skazano ją na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu", i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Borys i trojgu innych działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej - grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Podziel się cytatem

Reklama

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą szef komisji, senator Michał Kazimierz Ujazdowski poinformował, że po wysłuchaniu informacji wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka nie odbędzie się standardowa dyskusja. Ta - jak dodał - będzie miała miejsce w siedzibie resortu dyplomacji w ustalonym z MSZ terminie. Jako powód takiej decyzji Ujazdowski wskazał niejawny charakter informacji dotyczących działań polskiej dyplomacji w związku z represjami reżimu białoruskiego stosowanymi wobec przedstawicieli mniejszości polskiej.

Wiceszef MSZ podczas posiedzenia komisji podkreślił, że nasilenie działań władz białoruskich wobec Polaków ma miejsce od marca bieżącego roku. W tym kontekście wskazywał na przetrzymywanie w areszcie pięciu działaczy mniejszości polskiej, rewizje w lokalach organizacyjnych, mieszkaniach prywatnych, zmasowane kontrole w miejscach nauczania języka polskiego i próby zastraszania.

Szynkowski vel Sęk wskazywał także na - jak mówił - oszczerczą kampanię prowadzoną w białoruskich mediach publicznych.

Zdaniem wiceszefa MSZ działania władz białoruskich to efekt stanięcia przez Polskę po sfałszowanych w 2020 r. wyborach prezydenckich po stronie demokratyzacji życia na Białorusi. W tym kontekście wskazywał na znaczną redukcję personelu polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, czego zażądała strona białoruska.

Według wiceszefa polskiej dyplomacji białoruskie władze łamią zarówno zobowiązania dwustronne, jak i międzynarodowe w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych.

Podziel się cytatem

Reklama

Szynkowski vel Sęk przypominał także o działaniach polskiej dyplomacji, w tym skierowaniu przez ambasadę w Mińsku pilnej noty do białoruskiego MSZ po represjach wymierzonych w przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi, podejmowaniu przez polski personel dyplomatyczno-konsularny interwencji na szczeblu lokalnym, pomocy skierowanej do rodzin represjonowanych oraz wydaniu zakazu wjazdu dla sędziego, który wydał wyrok w sprawie Andżeliki Borys.

"Przygotowane są kolejne zakazy dla osób zaangażowanych w represje. Niestety dzisiaj charakter funkcjonowania reżimu na Białorusi sprawia, że możliwości bezpośredniego, efektywnego dialogu dwustronnego są bardzo ograniczone" - mówił wiceszef MSZ.

Szynkowski vel Sęk przypominał również o podnoszeniu tematu represji stosowanych wobec mniejszości polskiej przez władze białoruskie na arenie międzynarodowej.

Kwestia ta była podnoszona na forum Rady Europejskiej przez premiera Mateusza Morawieckiego, w rozmowach szefa MSZ Zbigniewa Raua z szefami MSZ krajów UE, partnerami NATO, a także szefową OBWE. Prezydent Andrzej Duda prowadził rozmowy w tej sprawie m.in. z przedstawicielami OBWE i ONZ.

Wiceszef MSZ przypominał także o potępieniu działań reżimu białoruskiego przez Komisję Europejską, Departament Stanu USA i rządy kilkunastu państw. Podkreślił, że kwestia ta - zgodnie z poniedziałkową zapowiedzią szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella - będzie omówiona w odrębnym punkcie unijnej rady ds. zagranicznych.

Reklama

"Kolejny pakiet sankcji będzie wprost związany z tym, że jak określił Josep Borrell represje w tej chwili dotykają znajdującą się na celowniku polską społeczność, w związku z tym ta kwestia będzie przedmiotem nie tylko deklaracji, ale konkretnych działań ze strony unijnej dyplomacji" - mówił Szynkowski vel Sęk.

"Perspektywa czerwcowej rady ds. zagranicznych jest tą, w której należy spodziewać się ostatecznych decyzji i rozbudowanej dyskusji" - dodał.

Zapewnił również, że Polska prowadzi dialog z krajami sąsiednimi, aby wspólnie wypracować model reagowania na działania reżimu białoruskiego. Wspomniał również o planie ekonomicznym dla Białorusi, który opracowała Polska wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej i który to plan - zaakceptowany przez Radę Europejską - ma być pozytywną ofertą dla Białorusinów w obecnej sytuacji. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ itm/

2021-05-11 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja: kard. Parolin udzielił sakry nuncjuszowi na Białorusi

[ TEMATY ]

Białoruś

pixabay.com

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kad. Pietro Parolin udzielił dzisiaj w kościele Świętej Rodziny w Solinie, koło Splitu sakry biskupiej nowemu nuncjuszowi apostolskiemu na Białorusi, abp Ante Jozićiowi. Wczoraj kard. Parolin spotkał się z chorwackim episkopatem a także z premierem Andrejem Plenkovićiem.

Najbliższy współpracownik papieża Franciszka uczestniczył w nadzwyczajnym posiedzeniu zgromadzenia chorwackiego episkopatu w Splicie, które odbyło się pod przewodnictwem arcybiskupa Zadaru, Želimira Puljića. W jego trackie wybrano nowego sekretarza generalnego episkopatu, ks. 46-letniego ks. dra Krunoslava Novaka z diecezji Varaždin, adiunkta Chorwackiego Uniwersytetu Katolickiego i zastępcę dyrektora wydziału komunikacji tego samego uniwersytetu. W 2012 roku obronił on pracę doktorską na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim, pisaną pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Lewickiego SDB.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję