Reklama

BRAZYLIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powódź w święta Bożego Narodzenia

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia dla setek mieszkanców południowej Brazylii nie należały do najprzyjemniejszych. Bardzo intensywne deszcze w dniach poprzedzających święta, a zwłaszcza 24 grudnia, spowodowały powódź w stanie Rio de Janeiro. Tysiące osób pozostały bez dachu nad głową, gdy wezbrane wody zaczęły zalewać mieszkania i domy. W mieście Barra do Pirai, które najbardziej ucierpiało, przeszło 2 tys. rodzin musiało opuścić swoje domostwa, niejednokrotnie tracąc dobytek całego życia. W dzielnicy Quitandinha w Rio de Janeiro zginęła siedmioosobowa rodzina przysypana gruzami dwupiętrowego budynku, który zawalił się w wyniku osunięcia się ziemi. Obrona cywilna, która organizuje wspólnie ze strażą, policją i setkami wolontariuszy pomoc, ostrzega mieszkańców favel (dzielnic nędzy), by z uwagą i ostrożnością użytkowali swoje domy, gdyż deszcz spowodował rozmiękczenie gruntów i mogą nastąpić zawalenia domów. W Miguel Pereira mieszkańcy i handlowcy usuwają warstwy błota po fali powodziowej, która spowodowała wiele zniszczeń w mieście i przyległych wioskach.
Oficjalnie podaje się, że utonęły lub zostały przysypane przez gruzy własnych domów lub błoto 43 osoby, z czego najwięcej ludzi zginęło w mieście Petrópolis - aż 22 osoby. Z pomocą powodzianom pospieszyły różne organizacje społeczne, m.in. "Caritas" i Czerwony Krzyż. Tysiące ludzi mieszka tymczasowo w szkołach, kościołach, salach katechetycznych i innych obiektach.
Chociaż deszcze o tej porze roku nie są czymś nadzwyczajnym w tym regionie, jednak ich intensywność zaskoczyła wszystkich. O ile nie nastąpią kolejne opady, można się spodziewać unormowania sytuacji i obniżenia poziomu wezbranych wód we wszystkich rzekach regionu.

O. Stanisław Wilczek CSsR

Zamachy bombowe na świątynie chrześcijańskie

W Indonezji w pierwszych godzinach nowego roku dokonano zamachów bombowych na 4 świątynie chrześcijańskie. Ładunki wybuchowe zostały zdetonowane w sylwestrową noc równocześnie w 3 świątyniach należących do adwentystów i zielonoświątkowców w stolicy prowincji Celebes Środkowej - Palu. Również w stolicy Indonezji - Dżakarcie przed kościołem eksplodowała bomba. Według pierwszych doniesień, w zamachach zginęło 2 policjantów. Jak dotychczas policji nie udało się ustalić, kim byli zamachowcy. W jednej ze świątyń w chwili zamachu znajdowało się 200 osób, kiedy ok. północy eksplodowała bomba. Na szczęście, żaden z uczestników nabożeństwa nie doznał obrażeń.
Do zamachów doszło w 2 tygodnie po tym, jak przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i muzułmanie podpisali pokojowe porozumienie w położonym niedaleko Palu mieście Poso.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Opatrznościowe uratowanie z ognia klasztoru św. Faustyny w Wilnie

Za "cud i znak Opatrzności i Bożego Miłosierdzia" uznał ks. Dariusz Stańczyk, polski kapłan pracujący w Wilnie, uratowanie klasztoru-muzeum św. Faustyny z pożaru, jaki wybuchł tam 1 stycznia br. wieczorem. Poinformował on, że w Nowy Rok ok. godz. 18.15 ogień objął lewe skrzydło drewnianego klasztoru, w którym s. Faustyna miała widzenia Chrystusa Miłosiernego i spisywała swój Dzienniczek.
Pożar rozpoczął się od dwóch pokoi p. Tadeusza, który mieszka obok z niepełnosprawną córką od 1948 r. Prawdopodobnie przyczyną był stary piec, od którego zapaliło się ciasne mieszkanie. Schorowany gospodarz, który w tym czasie powrócił do domu, był bezsilny wobec ognia.
Jak ustalono, mali mieszkańcy sąsiedniego Domu Dziecka pokazali wychowawczyni, że w oknie widzą ogień. Natychmiast dwie panie z trójką starszych dzieci pobiegły gasić pożar mieszkania, podczas gdy jedna z dziewczynek z Domu Dziecka zawiadomiła straż pożarną. Po opanowaniu płomieni z wnętrza mógł wyjść p. Tadeusz, który musiał pozostać w szpitalu ze względu na przeżyty szok i objawy zaczadzenia.
Wkrótce nadjechały wozy strażackie, które po półtorej godzinie opanowały ogień wewnątrz klasztoru. Pomimo wielkiej śnieżycy i mrozów akcja była szybka i zdecydowana i zakończyła się pełnym sukcesem. Zniszczone zostały: pokój o pow. 16 m2, drugie, mniejsze, pomieszczenie i część dachu. Część muzealna pozostała nietknięta, nawet bez śladów wody. Z zewnątrz budynku nawet nie widać, że był pożar.
Strażacy mówili, że gdyby przyjechali pięć minut później, " byłoby za późno". Czuwali zresztą przy klasztorze do północy i jeszcze ok. godz. 6.00 rano, podczas rutynowej kontroli, odkryli tlące się palenisko.
"Nie znajduję żadnego innego określenia w mojej duszy, jak tylko cud. Miejsce bezcenne dla czcicieli Jezusa Miłosiernego z całego świata zostało cudownie uratowane" - powiedział głęboko przejęty całym zdarzeniem ks. Stańczyk. Przypomniał, że to właśnie tutaj Zbawiciel podyktował św. Faustynie, która mieszkała w tym klasztorze w latach 1929 i 1933-36, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. "Cudowne zachowanie klasztoru od żywiołu ognia - to wielki znak Jezusa Miłosiernego dla miasta Wilna, Litwy i wszystkich ludzi poszukujących pokoju" - podkreślił polski czciciel Miłosierdzia Bożego. Jednocześnie zapowiedział, że w Niedzielę Objawienia Pańskiego odprawi Msze św. dziękczynne na Antokolu "za cudowne ocalenie klasztoru św. Faustyny".

Reklama

ZIEMIA ŚWIĘTA

Ostatniego dnia 2001 r. Kościoły chrześcijańskie w Ziemi Świętej i organizacje palestyńskie zorganizowały "Marsz Sprawiedliwości i Pokoju" z Betlejem do Jerozolimy - w intencji pojednania między narodem żydowskim a palestyńskim. Marsz był również głosem protestu przeciwko przemocy i cierpieniom, które dotykają mieszkańców Ziemi Świętej. Z Betlejem wyruszyło kilkaset osób z patriarchą łacińskim Jerozolimy - abp. Michelem Sabbahem oraz zwierzchnikami Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Na punkcie kontrolnym przy drodze wychodzącej z Betlejem miała do marszu dołączyć grupa uczestników przybyłych z Jerozolimy. Niestety, nie zostali oni przepuszczeni przez żołnierzy izraelskich. Marsz zakończył się przy wejściu na teren starej części Jerozolimy. Stąd muzułmanie przeszli na modlitwę do meczetów na Wzgórzu Świątynnym. Natomiast chrześcijanie udali się na nabożeństwo do pobliskiego kościoła św. Anny.

Reklama

PERU

W Peru ukończono prace nad przekładem całej Biblii na język keczua, używany przez żyjących w Andach potomków Inków. Dzięki temu już w marcu br. będzie się mogło ukazać pierwsze w historii katolickie wydanie Biblii w językach keczua i hiszpańskim (wydanie samego Nowego Testamentu w obu tych językach ukazało się w Peru 6 lat temu). Druk Biblii w keczua i po hiszpańsku planuje się w 13 tys. egz. Będą one sprzedawane po stosunkowo niskiej cenie, gdyż Indianie mówiący w języku keczua należą do najuboższych mieszkańców kraju.

KUBA

Oryginalną i skuteczną kampanię na rzecz więźniów politycznych na Kubie rozpoczął dysydent Felix Jaime Gonzalez z Ruchu na rzecz Godności im. Maceo. Staje on codziennie rano przed bramą kościoła Matki Bożej z Góry Karmel w Cojimar (przedmieścia Hawany) z naręczem leśnych kwiatów i wręcza po jednym każdemu wiernemu udającemu się na Mszę św., prosząc, aby umieścił go u stóp Patronki tej miejscowości. Jednocześnie prosi wiernych, aby modlili się za więźniów sumienia na Kubie, zwłaszcza za tych najbardziej zapomnianych i najmniej znanych. Rozdawanie kwiatów jest, według Gonzaleza, częścią Kampanii Modlitw o Jedność Narodową przez Dialog i Pojednanie Narodowe, prowadzonej w wielu kościołach wyspy.

CZECHY

"Jesteśmy świadkami realnego zagrożenia dla demokracji i wolności Kościoła w Czechach, gwarantowanych przez konstytucję" - powiedział arcybiskup Pragi, kard. Miloslav Vlk. Kardynał uważa, że źródłem tych zagrożeń jest nowa ustawa o Kościołach i wspólnotach religijnych, zatwierdzona przez czeski parlament pomimo weta prezydenta VaMclava Havla. Arcybiskup Pragi stwierdził, że państwo "chce odebrać Kościołowi jego społeczne zobowiązania i ograniczyć działalność Caritas. (...) Oznacza to, że rząd boi się naszego wpływu na życie społeczne i chce sprowadzić działalność Kościoła wyłącznie do sfery sakralnej".

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Agencja misyjna #Fides" podała, że w 2001 r. zostało zamordowanych 33 misjonarzy katolickich: księży, sióstr zakonnych, seminarzystów i świeckich. Dwaj spośród nich to Polacy: ks. Jan Frąckiewicz, zabity na Syberii, i o. Henryk Dejneka, który zginął w Kamerunie. Najwięcej misjonarzy zginęło w Azji (10), Ameryce (10) i Afryce (9). Lista męczenników nie obejmuje 16 chrześcijan zamordowanych w kościele w Bahawalpur, setek chrześcijan, ofiar zamieszek w nigeryjskich miastach Jos i Kano, na Molukach, w Sulawesi i w miastach palestyńskich.

Polska Misja Katolicka w Argentynie zorganizowała 5. Zgromadzenie Polskiego Duchowieństwa pracującego w tym kraju. Celem spotkania, któremu przewodniczył rektor misji o. Antoni Wróbel - było upamiętnienie wkładu polskiego duchowieństwa w życie argentyńskiego Kościoła.

Po kolejnych gwałtownych wystąpieniach ludności w Argentynie biskup San Pedro Sula (Honduras) Angel Garachana powiedział, iż # jeśli nie uczyni się wysiłków na rzecz zahamowania fali nędzy i niesprawiedliwości, Honduras pójdzie w ślady Argentyny".

Najstarszy biskup świata, Austriak - JoseM Rosenhammer obchodził w Nowy Rok swoje 102. urodziny. Sędziwy jubilat od wielu lat mieszka w Boliwii, gdzie pracował jako kapłan, a następnie wikariusz apostolski Chiquitos.

Abbe Pierre znalazł się na pierwszym miejscu w ogłoszonym na koniec 2001 r. przez popularny dziennik Journal du Dimanche sondażu, zatytułowanym Francuzi, którzy się liczą. 89-letni założyciel wspólnot Emmaus #wyprzedził" m.in. piłkarza Zinedine´a Zidane´a; prezydent Chirac zajął w tejże ankiecie 32. miejsce.

W wieku 83 lat zmarł nie uznawany przez władze komunistyczne biskup Pekinu - Mattia Pei Shangde. Biskup pozostawał w areszcie domowym i przy jego łóżku szpitalnym trwał stale policyjny nadzór. Władze nie zezwoliły na pochowanie biskupa w Pekinie; skromny pogrzeb odbył się w jego rodzinnej miejscowości Zhingjiapu (prowincja Hebei) .

Dyrektor szkoły i nauczyciel z państwowej szkoły religijnej w Beit Szemesz w Izraelu zostali zwolnieni z pracy za spalenie na dziedzińcu szkolnym egzemplarza Nowego Testamentu.

Hiszpania oficjalnie przejęła przewodnictwo nad Unią Europejską. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem do obiegu banknotów i monet euro w 12 spośród 15 krajów Unii, w tym również w Hiszpanii. Unia Europejska ogłosiła listę organizacji terrorystycznych, których zwalczanie będzie obowiązkiem każdego państwa UE. Wśród 13 organizacji znalazła się separatystyczna baskijska ETA, islamski Hamas i Hezbollah, bojówki irlandzkie, w tym Prawdziwa IRA (RIRA) i greckie lewackie grupy zbrojne.

Rosyjski sąd w Machaczkale skazał na dożywocie przywódcę czeczeńskich partyzantów Salmana Radujewa. Indie i Pakistan odnowiły porozumienie, w którym zobowiązały się nie atakować obiektów nuklearnych drugiej strony. Do ocieplenia wzajemnych stosunków indyjsko-pakistańskich przyczynił się fakt aresztowania przez władze Pakistanu Hafiza Saida, założyciela Laszkar-e-Taiba (Armii Prawych) - jednej z grup oskarżanych o zamach na parlament Indii 13 grudnia 2001 r. #To dobry krok" - stwierdzono w Delhi.

W Jokohamie (Japonia) odbył się - z udziałem przedstawicieli 134 krajów - światowy kongres poświęcony walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć Chrystusa w bliźnim

2024-03-28 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wielki Czwartek przy wielkanocnym stole w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni.

Wydarzenie rozpoczęło się od życzeń pana Dariusza Bożka, prezydenta miasta, który podkreślił, że Wielkanoc jest świętem radości i miłości, mimo, że poprzedza ją śmierć Chrystusa. Jednak to nie ona zwyciężyła, lecz życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję