Reklama

Niedziela Wrocławska

Powiększa się front przeciwko Nagrodzie dla Strajku Kobiet

Kolejne stowarzyszenia włączają się w szeroki front protestu przeciwko przyznaniu Nagrody Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet. Organizacja ta została wyróżniona przez Radę Miejską Wrocławia i odbierze nagrodę 24 czerwca, we wspomnienie św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

Wrocław

Strajk Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

Protest skierowany do przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Bohdana Aniszczyka wystosowało Stowarzyszenie Matek Katolickich. Prezentujemy poniżej cały tekst oświadczenia:

Jako Stowarzyszenia Matek Katolickich zwracamy się z wnioskiem o wycofanie decyzji przyznania Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Stanowczo protestujemy przeciwko nagradzaniu tej grupy. Działała ona bezprawnie i, co należy podkreślić, nie reprezentowała wszystkich kobiet. Dodatkowo nie walczyła o prawa w sposób cywilizacyjny, a stosując nieeleganckie słowa, wręcz wulgaryzmy, obrażała godność kobiety. Żądając praw dla siebie pomijała prawa do życia dziecka.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Nagroda ta jest przyznawana za całokształt pracy i zasług na rzecz miasta. Strajkujące kobiety reprezentują jedynie wybraną grupę wrocławian - przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Przyznanie im Nagrody świadczy o dyskryminacji osób o innych przekonaniach, także tych, które ze względu na swoją religię nie przyjmują postulatów Strajku.

Reklama

To jest obelgą dla naszego społeczeństwa. Większa części ludzi, w tym kobiet, nie popiera haseł głoszonych przez strajkujących, ani sposobu ich przekazywania. Ponadto nagrodzenie aktywistów, którzy w rzeczywistości, w żaden sposób nie przyczynili się do rozwoju miasta i jego kultury byłoby sprzeczne z sensem nadawania Miejskiej Nagrody.

Z poważaniem,

Przewodnicząca Stowarzyszenia Matek Katolickich

Maria Andrzejewska

Przyznanie Strajkowi Kobiet Nagrody Wrocławia podzieliło Radę Miejską. Podczas głosowania 22 kwietnia „za” opowiedziało się 19 z 37 głosujących radnych. Przeciw był cały klub Prawa i Sprawiedliwości oraz radni z Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa: Bohdan Aniszczyk, Jarosław Krauze, Mirosław Lach, Michał Piechel, Jerzy Józef Skoczylas i Edyta Skuła.

Oprócz samej decyzji Rady Miejskiej wiele emocji wzbudza fakt, że Nagroda zostanie wręczona 24 czerwca, czyli w dzień urodzin św. Jana Chrzciciela, patrona miasta. Świętego, który poniósł śmierć przez ścięcie za odważne mówienie o Prawdzie, krytyce rozpustnego życia i otwarte potępienie związku Heroda Antypasa z żoną brata.

2021-05-25 19:24

Ocena: +13 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

My budowaliśmy kościoły – oni je profanują

Kościół wielokrotnie w dziejach Polski był schronieniem. Dzięki niemu możemy dziś żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji” – często modlę się tymi słowami św. Tomasza z Akwinu, ale dziś daję sobie fory, bo chwila jest wielce osobliwa. Uznałam, że zabiorę głos w sprawie protestów kobiet, które przetaczają się przez nasze miasta, a w których uczestniczą dzieci i młodzież. Zabieram ten głos jako kobieta, matka, babcia i była nauczycielka.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję