Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Krzyż wielkości Statuy Wolności ma zostać postawiony na przedmieściach miasteczka Ann Arbor w stanie Michigan w USA. Twórcą pomysłu jest amerykański biznesmen Thomas Monaghan. Jego intencją jest m.in. przekształcenie miasteczka w centrum życia katolickiego w USA. Ufundował już nowe budynki dla kościoła i dwóch zakonów, założył katolickie centrum opieki nad dziećmi, uruchomił rozgłośnię radiową oraz gazetę. W planie jest utworzenie na wykupionych przez Monaghana terenach uniwersytetu katolickiego dla 1500 studentów. Zgodnie z intencją fundatora, krzyż, który ma mieć 85 m wysokości, będzie symbolem tego miejsca oraz Kościoła katolickiego w USA.
Monaghan obecnie kieruje stworzoną przez siebie Fundacją " Ave Maria". Swój związek z Kościołem katolickim tłumaczy tym, iż od wczesnego dzieciństwa był wychowankiem sióstr zakonnych. Pod ich wpływem - jak mówi - ukształtowała się w nim silna osobowość katolicka.

WŁOCHY

"Dobrze by było, gdyby w przyszłej konstytucji Europy znalazły się odniesienia do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu" - powiedział włoski minister do spraw europejskich Rocco Buttiglione. W wywiadzie dla specjalnego numeru biuletynu agencji biskupów SIR stwierdza: "Starajmy się nie robić wrażenia, że wstydzimy się naszej historii i chcemy, ażeby Europa była drzewem bez korzeni, wyłącznie przestrzenią ekonomiczną, a nie również kulturalną". R. Buttiglione jest za tym, aby Konwent europejski wysłuchał przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ROSJA

Administracja Prezydenta Federacji Rosyjskiej nie wyraziła żadnych sprzeciwów w związku z podniesieniem do rangi diecezji administratur apostolskich w tym kraju. Poinformował o tym 28 lutego br. katolicką stronę internetową Cathnews.Ru metropolita w Moskwie - abp Tadeusz Kondrusiewicz po spotkaniu z Siergiejem Abramowem, kierownikiem Zarządu Kontaktów Społecznych Federacji Rosyjskiej. Według Arcybiskupa, spotkanie to przebiegało w duchu wzajemnego zrozumienia. Rozmawiano o roli Kościoła katolickiego i innych wyznań w życiu społeczeństwa rosyjskiego. S. Abramow uznał prawo katolików do posiadania w Rosji struktur przewidzianych przez prawo kanoniczne. "Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania" - powiedział abp Kondrusiewicz. Wyraził przy tym nadzieję, że ta rozmowa przyczyni się do uspokojenia opinii społecznej w kraju.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Pietro Sambi z zadowoleniem przyjął decyzję rządu Izraela o wstrzymaniu budowy meczetu w pobliżu bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie. W rozmowie z misyjną agencją "Fides" decyzję izraelskiego rządu określił jako " mądrą", która jest zarazem dowodem szacunku dla świętych miejsc chrześcijaństwa. Nuncjusz wyraził nadzieję, że dzięki tej decyzji uda się przywrócić braterskie stosunki między chrześcijanami i muzułmanami żyjącymi w Nazarecie, które od rozpoczęcia budowy meczetu były napięte.
Rząd izraelski na posiedzeniu 3 marca br. ostatecznie wstrzymał budowę meczetu w Nazarecie. Tym samym przyjął rekomendację komisji ministerialnej powołanej do zbadania sprawy tej kontrowersyjnej budowy. Jak poinformował sekretarz gabinetu, Gideon Saar, decyzję podjęto 18 głosami, przy jednym głosie sprzeciwu.

TYDZIEŃ NA ŚWIECIE

Abp Józef Michalik, prof. Michał Seweryński i red. Zbigniew Nosowski zostali powołani do Papieskiej Rady Świeckich (pierwsi dwaj - ponownie). W ciągu najbliższych 5 lat Metropolita przemyski będzie konsultorem, a prof. Seweryński i red. Nosowski będą członkami Rady.

Pod hasłem: Biedni nie mogą czekać 36 włoskich organizacji katolickich wystosowało na zbliżającą się konferencję gospodarczo-finansową ONZ w Monterrey w Meksyku apel o pomoc dla krajów najuboższych (te same grupy katolickie apelowały o większe zaangażowanie w szerzenie sprawiedliwości społecznej najbogatszych państw świata przed szczytem przywódców państw G-8 w Genui).

Kościół katolicki w Szwajcarii sprzeciwił się projektowi ustawy dopuszczającej adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Konferencja Biskupów tego kraju wydała specjalny komunikat podpisany przez jej przewodniczącego - bp. AmeMdeMe Graba.

Po raz pierwszy w historii Meksyku do zbadania zbrodni popełnionych przez partię rządzącą i armię w latach 70. i 80. powołano niezależnego prokuratora - obrońcę praw człowieka.

Kraje "15" (UE) zgodziły się ratyfikować protokół z Kioto, zobowiązujący do redukcji emisji do atmosfery gazów powodujących efekt cieplarniany.

Premier Tony Blair ogłosił referendum w sprawie przystąpienia Wielkiej Brytanii do Unii Walutowej na 1 maja 2003 r. - wraz z wyborami do parlamentów Szkocji i Walii.

Szwajcarzy zgodzili się w referendum, aby ich państwo wstąpiło do Organizacji Narodów Zjednoczonych: #za" opowiedziało się 54,6 proc. uprawnionych do głosowania oraz 12 z 23 szwajcarskich kantonów. O głosowanie za przystąpieniem swej ojczyzny do ONZ apelowali wcześniej biskupi katoliccy Szwajcarii.

Kanclerz Austrii Wolfgang Schuassel w wywiadzie dla dziennika Der Standard poparł stanowisko premiera Węgier Viktora Orbana, iż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej Czechy powinny uchylić dekrety Benesza. Dodał, że Praga musi wypłacić Niemcom i Węgrom odszkodowania za wywłaszczony wówczas majątek.

Albańczyk Ibrahim Rugova - przywódca Demokratycznej Ligi Kosowa - został wybrany przez parlament prowincji na pierwszego prezydenta pozostającego pod ONZ-owską administracją Kosowa. Parlament dokonał też wyboru premiera - Bajrama Rexhepiego - i zaakceptował skład nowego rządu.

Prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze zaprosił do swojego kraju instruktorów amerykańskiej armii, którzy mają szkolić gruzińskich żołnierzy w walce z terroryzmem. Na wieść o tym rosyjska Duma wydała rezolucję potępiającą Gruzję i zapowiedziała rozważenie uznania niepodległości" wchodzących w skład Gruzji Abchazji i Południowej Osetii.

Za pośrednictwem rządu Arabii Saudyjskiej władze USA zwróciły się do rodziny Osamy bin Ladena z prośbą o próbki DNA - by ustalić, czy szef al.-Kaidy nie zginął w czasie bombardowań Afganistanu (większość rodziny Osamy potępia jego terrorystyczną działalność).

Po muzułmańskim ataku na pociąg pełen Hindusów w indyjskim stanie Gudżarat wybuchły najpoważniejsze od dziesięciolecia zamieszki. Władze wprowadziły godzinę policyjną i poprosiły o pomoc armię.

Libański Hezbollah odrzucił inicjatywę pokojową saudyjskiego następcy tronu; również rzecznik rządu Izraela dał do zrozumienia, że #pokój za ziemię" go nie interesuje. W podobnym tonie odpowiedziała Syria. Tymczasem z dnia na dzień drastycznie rośnie liczba śmiertelnych ofiar konfliktu między Palestyńczykami a Izraelem; większość z nich to cywile, często dzieci.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: synodalność to droga, którą idziemy razem

2024-04-22 14:25

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

synodalność

Diecezja bydgoska

Bp Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Synodalność to droga, którą idziemy razem” - mówi bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla, że biskup musi czuć zapach swoich owiec. „Musi wejść w życie ludzi, diecezji. Wymiar empatii, wczucia się w ich sytuacje jest kluczowy. Wtedy ma szanse na to, by Ewangelia, którą chce przekazać, nie unosiła się ponad głowami, tylko trafiała do serca. Nie ma innej drogi” - dodaje w wywiadzie dla Przewodnika Katolickiego i KAI.

Marcin Jarzembowski (KAI): Dwadzieścia lat to dużo czy mało?

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję