Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytucje i organizacje społeczne różnych szczebli, w tym także państwo, muszą wspólnie promować pospolity ruch solidarności między wszystkimi warstwami ludności, ze szczególnym uwzględnieniem słabych i zepchniętych na margines. To jest nakaz moralny, którego trzeba wszystkich nauczyć i któremu sprawujący władzę muszą się poświęcić jako sprawie sumienia.

Jan Paweł II

(Z przemówienia do burmistrzów największych metropolii świata - 13 maja 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Jan Paweł II zwracając się podczas audiencji generalnej do ok. 2 tys. rodaków, powiedział: "Witam pielgrzymów z Polski. Wszystkim życzę, ażeby miesiąc czerwiec upłynął na wielkiej czci i miłości do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna - 5 czerwca 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

2 czerwca br. podczas przemówienia poprzedzającego modlitwę Anioł Pański Jan Paweł II przypomniał znaczenie Eucharystii i świętowania niedzieli. Z okazji przypadającej tego dnia we Włoszech i innych krajach uroczystości Bożego Ciała Papież podkreślił ścisły związek między Eucharystią a świętowaniem niedzieli, która jest "dniem odpoczynku i oddawania chwały Bogu". Oto tekst papieskiego przemówienia:
"We Włoszech oraz w wielu innych krajach obchodzona jest dzisiaj uroczystość Bożego Ciała. Wspólnota chrześcijańska skupia się wokół Eucharystii i adoruje w niej swój najcenniejszy skarb: Chrystusa rzeczywiście obecnego pod postacią konsekrowanego chleba i wina. Lud cały wychodzi z kościołów i na ulice i place miast niesie Najświętszy Sakrament. To zmartwychwstały Chrystus podąża drogami ludzkości i nie przestaje dawać ludziom swego ´ciała´ jako autentycznego ´chleba żywota´ (por. J 6, 48. 51). Dzisiaj, podobnie jak dwa tysiące lat temu, ´mowa ta jest twarda´ (J 6, 60) dla ludzkiego rozumu, który czuje się bezsilny wobec tej tajemnicy.
Do zgłębienia fascynującej głębi obecności Chrystusa pod ´znakami´ chleba i wina potrzebna jest wiara, czy raczej potrzebna jest wiara ożywiana miłością. Tylko ten, kto wierzy i miłuje, może pojąć coś z tej niewypowiedzianej tajemnicy, dzięki której Bóg zbliża się do naszej małości, szuka naszej ułomności, objawia się tym, czym jest, nieskończoną miłością, która zbawia.
Właśnie dlatego Eucharystia stanowi pulsujące centrum wspólnoty. Od początku, od czasów pierwszej wspólnoty jerozolimskiej chrześcijanie zbierali się w dniu Pańskim, ażeby odnawiać w Mszy św. pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. ´Niedziela´ jest dniem odpoczynku i oddawania chwały Bogu, bez Eucharystii zatraca jednak swoje prawdziwe znaczenie. Dlatego w liście apostol-skim Novo millennio ineunte przypomniałem o priorytetowym zadaniu duszpasterskim, jakim jest dowartościowanie niedzieli, a wraz z nią celebry eucharystycznej: ´Tę powinność traktować należy nie tylko jako wypełnienie obowiązku, ale jako niezbędny element prawdziwie świadomego i spójnego życia chrześcijańskiego´ (n. 36).
Adorując Eucharystię, nie możemy nie myśleć z wdzięcznością o Maryi Pannie. Skłania nas do tego często śpiewany słynny hymn eucharystyczny: Ave, verum Corpus / natum de Maria Virgine (Witaj, prawdziwe Ciało/ zrodzone z Maryi Panny). Prosimy dzisiaj Matkę Pana, ażeby każdy człowiek mógł zakosztować słodyczy komunii z Jezusem i poprzez chleb żywota wiecznego mieć udział w Jego tajemnicy zbawienia i świętości" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z uczestnikami sympozjum misyjnego

Przepowiadanie Ewangelii nie jest łatwe - przyznał Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym 31 maja br. do uczestników sympozjum z udziałem przełożonych instytutów życia konsekrowanego zajmujących się misjami. Spotkanie zorganizowała Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów, a jej prefekt - włoski kardynał Crescenzio Sepe stał na czele ok. 250-osobowej grupy przyjętej przez Papieża.
Ojciec Święty podkreślił, że przed pokusą upadania na duchu, utratą odwagi i brakiem zaangażowania uratować może tylko Bóg, który doda sił do przezwyciężenia przeszkód i odzyskania "wewnętrznej świeżości apostol-skiej". Przed popadaniem w rutynę i duchową jałowością obroni misjonarzy "głęboka więź z Bogiem".
Papież stwierdził, że "obiecująca pora nowej ewangelizacji wymaga krzewienia owocnej jedności między instytutami, biskupami i Kościołami lokalnymi, wyrażającej się w dialogu oraz szacunku dla odmiennych charyzmatów, zadań i urzędów".

Reklama

Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów

7 czerwca br. - w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - Kościół obchodził Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Z tej okazji kard. DariMo CastrilloMn Hoyos - prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa - wydał specjalny list do księży. Zwraca w nim uwagę, że centrum życia kapłańskiego stanowi Msza św. i spowiedź. List nosi tytuł: Eucharystia i spowiedź - rozpocząć od Miłosierdzia Bożego, by odkryć na nowo kapłańską tożsamość.
"Właśnie dla nas, księży, są to dwa sakramenty, w których szczególnie osobiście doświadczamy niewysłowionej miłości miłosiernej Boga Ojca do nas i do całej ludzkości. Sakramenty Eucharystii i spowiedzi są rzeczywiście sercem naszego kapłaństwa" - napisał kard. Hoyos. Zachęca on księży do częstego korzystania z tych sakramentów i do nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, którego apostołką - jak przypomina - była św. Faustyna Kowalska.
List kard. Hoyosa w kilku językach znaleźć można na stronie internetowej Kongregacji ds. Duchowieństwa: http://www.clerus.org. Do listu zostały dołączone teksty medytacyjno-modlitewne na Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, w tym również Litania do Chrystusa Najwyższego Kapłana.

List do Organizacji Państw Amerykańskich

Problemy związane z migracją między krajami kontynentu amerykańskiego znalazły się w centrum listu, który watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano przesłał w imieniu Jana Pawła II na ręce przewodniczącego 32. Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), obradującego w Bridgetown - stolicy Barbados.
"Stolica Apostolska szczególną uwagę zwróciła na informacje Organizacji Państw Amerykańskich w kwestii praw należnych pracownikom-emigrantom i ich rodzinom. Dotyczy to także możliwości realizacji projektu międzyamerykańskiej konwencji przeciw rasizmowi, dyskryminacji i nietolerancji - napisał kard. A. Sodano w liście złożonym na ręce przewodniczącego OAS, Billie Millera, który jest ministrem spraw zagranicznych wyspy Barbados na Antylach. - Dla rozwiązania problemów migracji konieczna jest efektywna solidarność całego kontynentu amerykańskiego. Wymaga ona większych wyrzeczeń ze strony krajów i grup społecznych będących w lepszej sytuacji materialnej. Wysiłkiem całego kontynentu należy zapewnić więcej miejsc pracy na terenach ubogich" - czytamy w liście.
Kard. Sodano zwrócił też uwagę na konieczność otwarcia rynków państw rozwiniętych na produkty pochodzące z najbiedniejszych krajów.

Reklama

Apel o zwrot obiektów kościelnych w Rumunii

Ojciec Święty Jan Paweł II zaapelował o zwrot budynków kościelnych zagrabionych w czasach komunistycznych, o czym była już mowa trzy lata temu podczas jego historycznej wizyty w Bukareszcie. 1 czerwca w przemówieniu do nowego ambasadora Rumunii przy Stolicy Apostolskiej - Mihaila Dobre Ojciec Święty powiedział, iż powołana do rozwiązania tego problemu specjalna komisja powinna uznać, że Kościół katolicki dla pełnienia swojej posługi pilnie potrzebuje własnych świątyń.
"Nie można zapominać o tym, że im bardziej będzie się zabiegać o zagojenie ran przeszłości, które stanowią potencjalne zarzewie konfliktu, tym bardziej pomoże się chrześcijanom poświęcić wszystkie siły dla dobra całego społeczeństwa" - podkreślił Ojciec Święty.
Papież wyraził nadzieję na osiągnięcie z władzami Rumunii porozumień o współpracy w różnych dziedzinach życia społecznego. " Kościół nie zabiega o żadne przywileje dla siebie ani immunitety. Przeciwnie, wierny swoim celom, pragnie służyć każdemu człowiekowi w imię Chrystusa, a jego misja jest tym pilniejsza, że człowiek cierpi lub znajduje się w trudnym położeniu.
Mihail Dobre w swym przemówieniu podkreślił, że priorytetami polityki zagranicznej jego kraju jest jak najszybsze wejście do NATO i Unii Europejskiej. Jego zdaniem, obie te organizacje kierują się systemem wartości, który jest "rezultatem symbiozy demokracji, gospodarki rynkowej, pluralizmu oraz poszanowania praw człowieka".

Audiencja dla przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich

1 czerwca br. Jan Paweł II przyjął na audiencji przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoskich - kard. Camillo Ruiniego i jej sekretarza generalnego - abp. Giuseppe Betoriego. Przedstawili oni wyniki ostatniej, XLIX Konferencji Plenarnej, która odbyła się w Rzymie w dniach 20-24 maja br.
Członkowie Episkopatu Włoch zaaprobowali nowy przekład Pisma Świętego, który po tzw. recognitio Stolicy Apostolskiej używany będzie w księgach liturgicznych. Zapowiedziano, że na początku listopada br. odbędzie się w Rzymie zjazd na temat mediów, oraz że w najbliższych Światowych Dniach Młodzieży w Toronto weźmie udział ok. 20 tys. Włochów, dla których będzie to okazja do nawiązania kontaktu z mieszkającą tam młodzieżą pochodzenia włoskiego. Nowym wiceprzewodniczącym Episkopatu Włoch został arcybiskup Taranto - Benigno Luigi Papa.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję