Reklama

Wniebowzięcie

Wniebowzięcie Matki Bożej
WŁADYSŁAWA ANNA JAMRÓZ
Idziesz do Nieba
wprost w ramiona Syna
w objęcia Ojca
prowadzą Cię Aniołowie
Matko Niepokalana
Ucieczko nasza jedyna
Gwiazdo co wiarą świecisz
nad bytem i nad pustkowiem
Dla Ciebie zboża
w złoto się przybrały
błękitem nieba zalśniły bławatki
szukasz serc ludzkich co się zapodziały
cieszysz się z tych co idą
do Najdroższej Matki
Z Tobą do Boga droga najpewniejsza
o Wniebowzięta Królowo Najświętsza

Od pierwszych wieków Kościół obchodził narodziny dla nieba męczenników, a później także wyznawców. Nie dziwi fakt, że dość wcześnie zaczęto również uroczyście obchodzić narodziny dla nieba Najświętszej Maryi Panny.
Koniec ziemskiego życia Maryi okryty jest tajemnicą. Już św. Epifariusz w 377 r. pyta, w jaki sposób skończyło się życie Najświętszej Maryi Panny. Pismo Święte nie odpowiada wprost na to pytanie. Natomiast apokryfy, które są ważnym przekazem wiary pierwszych chrześcijan, mówią, że Najświętsza Maryja rozstała się z tym światem po Wniebowstąpieniu Jej Syna Jezusa Chrystusa. Miało to miejsce w Jerozolimie, gdzie zebrali się prawie wszyscy Apostołowie. Jej ciało zostało złożone w grobie - w ogrodzie Getsemani u stóp Góry Oliwnej. Obecnie w tym miejscu znajduje się kościół i klasztor pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Apostoł Tomasz nie był przy tym obecny. Wróciwszy do Jerozolimy, zapragnął ujrzeć po raz ostatni, jakby na pożegnanie, oblicze Maryi - Matki Zbawiciela świata. Otwarto zatem grób, lecz zamiast złożonego w nim ciała Maryi, znaleziono białe lilie - symbol dziewiczej czystości. Pan Bóg nie chciał wydać na skażenie grobem Tej, która była Matką Syna Bożego. I została wzięta do nieba z duszą i z ciałem, dlatego że była Niepokalanie Poczęta.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny już w V wieku obchodzono uroczyście w Jerozolimie. Z tego okresu zachowały się liczne kazania i homilie na temat Wniebowzięcia Maryi, jak choćby homilia św. Jana Damasceńskiego (+ 750), w której wypowiada słowa: " Ciało Twoje nie podlega śmierci i nie rozkłada się, nie pozostaje w ziemi, lecz przeniesione zostało na królewski tron w niebie" (Oratio de dormitione B.M.V.). Stąd zarówno w tradycji Kościoła wschodniego, jak i zachodniego końca życia ziemskiego Maryi nigdy nie nazywano śmiercią, lecz "Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny" lub "Zaśnięciem Najświętszej Maryi Panny" czy "Przejściem Najświętszej Maryi Panny" . Dzień tej pamiątki obchodzono 15 sierpnia. Takie bowiem przekonanie można znaleźć w pismach pisarzy pierwszych wieków i w praktykach pobożnych ludzi tego czasu.
Na Zachodzie uroczystość Wniebowzięcia pojawia się w VII wieku. Papież Sergiusz I (+ 701) prowadził w tę uroczystość procesję z kościoła św. Hadriana do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Z Rzymu uroczystość przedostała się do Francji, Hiszpanii i Anglii. Uroczystość Wniebowzięcia znana w całej Europie Zachodniej przeszła z biegiem czasu do narodów słowiańskich, w tym również do Polski. Powszechna i nieprzerwana wiara ludu chrześcijańskiego w prawdę o Wniebowzięciu Maryi z ciałem i duszą do nieba sprawiła, że papież Pius XII, po wysłuchaniu opinii biskupów całego świata, bullą Munificentissimus Deus 1 listopada 1950 r. ogłosił prawdę wiary o Wniebowzięciu Maryi słowami: "Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, błogosławionych Apostołów Piotra i Pawła oraz naszą ogłaszamy, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu ziemskiego życia została z duszą i ciałem do chwały niebieskiej wzięta" .
Wniebowzięcie Maryi jest dla wszystkich chrześcijan, a szczególnie dla ludzi umęczonych pracą i niełatwą codziennością życia, dniem wielkiej radości. Radość ta wypływa z głębokiej wiary w to, że Niepokalana Dziewica Maryja została wzięta do chwały niebieskiej. Jest to zarazem dla wszystkich wierzących dzień wielkiej nadziei, że i oni po ziemskim życiu dostąpią tej samej chwały, jaką już teraz cieszy się Wniebowzięta Maryja. Podkreśla to prefacja mszalna na uroczystość Wniebowzięcia. Słyszymy w niej, że Maryja jest "pierwszą wśród zbawionych" i że jest "wizerunkiem Kościoła w chwale". Jednocześnie prefacja ta podkreśla, że dla pielgrzymującego ludu Bożego Maryja Wniebowzięta jest "znakiem nadziei i pociechy".
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w polskiej tradycji ludowej została nazwana "świętem Matki Bożej Zielnej" . Wierni przynoszą w tym dniu do kościoła kwiaty, kłosy zbóż, owoce, zioła oraz różnego rodzaju warzywa, które na końcu Mszy św. kapłan poświęca (błogosławi), wypowiadając słowa modlitwy: "Boże, wejrzyj łaskawie na te snopy nowego zboża, na nowe warzywa i owoce, aby ich w tym roku nikomu nie zabrakło. Wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy je zasiewali, sadzili i pielęgnowali. Naucz nas wdzięcznym sercem dzielić się otrzymanymi od Ciebie darami z każdym, kto będzie w niedostatku".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję