Reklama

Jan Paweł II do Polaków

20 lat nauczania

Niedziela Ogólnopolska 32/2002

W przededniu kolejnej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne wydało książkę ks. dr. Artura Oględzkiego pt. Przesłanie Jana Pawła II do Polaków. Pielgrzymki do Polski (1979-1999). Inspiracją do napisania i wydania tej monograficznej pracy jest nauczanie Jana Pawła II skierowane do Polaków na przestrzeni dwudziestu lat podczas jego siedmiu pielgrzymek do Ojczyzny.
Prezentowana książka jest jedną z pierwszych wydanych w Polsce drukiem prac podejmujących próbę odczytania i ukazania nauczania Jana Pawła II w przesłaniu do Ojczyny. Autor pracy stara się wydobyć i wyszukać główne teologiczne idee, które były przedmiotem rozważań Ojca Świętego podczas wizyt apostolskich w Polsce, ukazując jednocześnie specyfikę i oryginalność papieskiej myśli teologicznej.
Chociaż w polskiej literaturze teologicznej znajduje się wiele opracowań myśli i nauczania Jana Pawła II, ujętych w encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich i innych dokumentach, to jednak brakuje pełnego odczytania kerygmatu Papieża, zawartego w homiliach, przemówieniach i katechezach wygłoszonych podczas pielgrzymek do Polski, i ujęcia w odpowiednią systematyzację teologiczną.
Aktualność podjętego tematu podkreśla fakt, że w okresie przełomu wieków i tysiącleci, gdy cały Kościół stanął przed najważniejszym zadaniem, jakim jest przekazanie depozytu wiary i podjęcie wyzwań nowego wieku, a Jan Paweł II - Papież Polak wprowadził świat w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa, istnieje ogromna potrzeba przybliżenia całości papieskiego nauczania w Ojczyźnie, które stanowi dla Kościoła w Polsce wskazania na nowe milenium.
Książka jest swego rodzaju mozaiką złożoną z bardzo wielu różnych wypowiedzi Jana Pawła II, które dotykają zagadnień teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej i duchowości, antropologii filozoficznej i teologicznej, jak również wydarzeń z historii Polski.
Na całość opracowania składa się pięć głównych zagadnień. Trzy pierwsze rozdziały stanowią refleksję nad poszczególnymi osobami Trójcy Świętej, dwa ostatnie natomiast są poświęcone zagadnieniom wolności człowieka i narodu. W rezultacie autor w swojej książce stara się wykazać, że Jan Paweł II w swoim przesłaniu do Polski stworzył prawdziwą summę teologiczną o Trójjedynym Bogu oraz głęboką refleksję na temat wolności.
Pozycja ta stanowi niewątpliwie cenny wkład w propagowanie myśli teologicznej Jana Pawła II i stanowi zachętę do wczytywania się w jego przesłanie skierowane do Rodaków.
Ks. Artur Oględzki, Przesłanie Jana Pawła II do Polaków. Pielgrzymki do Polski (1979-1999), Wyd. I, ss. 299. Książkę można nabyć w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Olsztynie, ul. Pieniężnego 22, 10-006 Olsztyn, tel. (0-89) 527-55-66.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję