Reklama

Kalwaria miejsce, gdzie formował się duchowo Karol Wojtyła

Niedziela Ogólnopolska 32/2002

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jakie były związki Karola Wojtyły z Kalwarią Zebrzydowską?

O. MIKOŁAJ RUDYK OFM: - Ojciec Święty Jan Paweł II z Kalwarią Zebrzydowską jest mocno związany od dziecka. Po dróżkach wędrował ze swoim ojcem jeszcze jako mały chłopiec. Jako kardynał, a później papież, wielokrotnie z sentymentem odnosił się do sanktuarium. W przeddzień wyjazdu na konklawe w 1978 r. kard. Wojtyła gorąco modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. To dowód na to, jak duże znaczenie ma Kalwaria w życiu Papieża. Nie należy się więc dziwić, że Ojciec Święty zapragnął jeszcze raz powrócić w to miejsce w Roku Jubileuszowym 400-lecia założenia Kalwarii.

- Kiedy Ojciec poznał przyszłego Papieża?

- Obecnego Ojca Świętego poznałem, gdy został konsekrowany na biskupa pomocniczego w Krakowie -
28 września 1958 r., a 3 maja 1959 r. bp Karol Wojtyła udzielił mi święceń kapłańskich. Wcześniej, gdy byłem jeszcze diakonem, w okresie bożonarodzeniowym, został w Kalwarii zorganizowany opłatek dla księży, na którym bp Wojtyła bardzo pozytywnie wyrażał się o tym sanktuarium. Mówił, że tutaj mogą się odbywać różne akcje duszpasterskie, że miejsce to winno być wykorzystywane w znacznie szerszym zakresie. Gdy zostałem przełożonym klasztoru kalwaryjskiego, przez całe sześć lat (1969-75) miałem z kard. Wojtyłą kontakt dość bliski - przyjeżdżał tutaj nie tylko na uroczystości, ale i prywatnie. Nieraz po odprawieniu dróżek przychodził do klasztoru na kawę, wówczas rozmawiałem z nim na różne tematy. Kard. Wojtyła lubił słuchać o tym, co dzieje się w Kalwarii, jak ludzie ją odbierają, jak się modlą. Ciekawy był wszelkich naszych spostrzeżeń o tym sanktuarium.

- Co mówił kard. Wojtyła o znaczeniu Kalwarii Zebrzydowskiej dla polskiego narodu i Kościoła?

- Pamiętam rozmowę kard. Wojtyły z bp. Julianem Groblickim. Było to po zakończeniu kalwaryjskiej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po Sumie biskupi porównywali Częstochowę z Kalwarią Zebrzydowską. Jasną Górę uznawali za sanktuarium narodowe, duchową stolicę Polski, która przyciągała Polaków przez całe stulecia, a szczególnie wówczas, gdy ojczyzna zniknęła z mapy Europy albo przeżywała inne ciężkie chwile. Przy sanktuarium w Częstochowie nasz naród się integrował. Natomiast w Kalwarii dominowała teologia. Ta cecha naszego sanktuarium widoczna była w wielu wypowiedziach Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, a później Ojca Świętego. Mówiąc o tym, bardzo wyraźnie podkreślał, że właśnie tutaj na długo przed Soborem Watykańskim II przez tradycję chrześcijańską pielgrzymów został napisany ósmy rozdział soborowej konstytucji Lumen gentium, który mówi o czynnej obecności Maryi w życiu i dziele Chrystusa i Kościoła. Tutaj też przez trzy rodzaje nabożeństwa dróżkowego - Pana Jezusa, Matki Bożej i za zmarłych - wyrażana jest prawda o tajemnicy paschalnej, która stała się udziałem przede wszystkim Chrystusa Pana, a także Matki Bożej oraz ludzi. Trzecia wartość, którą Sobór mocno zaakcentował, a która w Kalwarii istniała od samego początku, to apostolstwo świeckich tworzone przez przewodników kompanii pielgrzymkowych. O teologii Kalwarii mówił kard. Wojtyła w swoich kalwaryjskich kazaniach (Kazania w Kalwarii, Calvarianum 1982, 1988), zwłaszcza w przemówieniu wygłoszonym 29 kwietnia 1969 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej do kustoszów sanktuariów maryjnych z całej Polski (Przegląd Kalwaryjski, nr 3, 1996, s. 3-8) .

- Jaki był kard. Wojtyła w prywatnych kontaktach z ludźmi?

- Kard. Wojtyła był bardzo bezpośredni. Nie krępował, człowiek od razu czuł się przy nim dobrze. Szedł na dróżki niezależnie od aury pogodowej. Gdy trafił na niepogodę, to pożyczał w klasztorze buty gumowe albo trampki. Nieraz mówił, że to dobrze, iż Kalwaria jest trudna, że wymaga wysiłku. Pamiętam odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 1969 r., gdy kard. Wojtyła przy Domku Matki Bożej odprawił Nieszpory i wygłosił kazanie, po czym nastąpiła taka ulewa, że przy kaplicach nie głoszono rozważań i procesja szła dalej. Deszcz ustał dopiero wtedy, gdy procesja zatrzymała się przy kościele Grobu Matki Bożej, gdzie Ksiądz Kardynał odprawił Mszę św. i wygłosił drugie kazanie. Wcześniej musiał się przebrać, bo parasole nikogo nie zdołały uchronić przed przemoknięciem.

- Czy po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II utrzymywał w dalszym ciągu kontakty z Kalwarią?

- Już rok po wyborze na Stolicę Piotrową, 7 czerwca 1979 r., Ojciec Święty odwiedził Kalwarię. Przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił głębokie, osobiste w swoim charakterze przemówienie, w którym wyznał, że tu kształtowała się jego religijna osobowość, odziedziczona po przodkach i gruntowana przez długie lata pielgrzymowania po kalwaryjskich dróżkach. To tu wędrował po dróżkach Pana Jezusa i Matki Bożej i rozważał Ich najświętsze tajemnice oraz polecał Panu Jezusowi przez Maryję sprawy trudne i odpowiedzialne, które zwykle tu się rozwiązywały. 10 czerwca 1987 r., w roku jubileuszowym 100-lecia koronacji, cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej został zawieziony na uroczystości odbywające się wówczas na Błoniach w Krakowie, kiedy to Jan Paweł II złożył u stóp Matki Bożej złotą różę papieską. Również w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski, w 1999 r., przewieziono cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej do Krakowa na spotkanie z Papieżem. Jan Paweł II nie przybył z powodu choroby, ale modlił się przed Wizerunkiem kalwaryjskim w kaplicy arcybiskupów krakowskich. Akcentów kalwaryjskich w pontyfikacie Jana Pawła II było więc wiele. Obecna pielgrzymka Papieża, w Roku Jubileuszowym 400-lecia fundacji kalwaryjskiej, będzie zapewne podsumowaniem wszystkich dotychczasowych " powrotów" Ojca Świętego w to drogie i tak bliskie mu miejsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję