Reklama

Papieskim szlakiem

Niedziela Ogólnopolska 32/2002

W 1991 r. Jan Paweł II kolejny raz przybywa do Polski. Ta czwarta, najdłuższa z dotychczasowych wizyt w Ojczyźnie składa się z dwóch etapów. W czerwcu (1-9) Papież odwiedza miasta północnej i wschodniej Polski oraz Mazowsza, a w sierpniu (13-16) przewodniczy obchodom Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie.
Mottem pierwszego etapu pielgrzymki są słowa św. Pawła: Bogu dziękujcie... Ducha nie gaście (por. 1 Tes 5,18n). A jest za co dziękować... Również w wymiarze narodowym. Wydarzenia ´89 r. stały się początkiem nowej sytuacji, nie tylko w Ojczyźnie Papieża, ale także w innych krajach Europy. Teraz kanwą papieskiego nauczania staje się Dekalog oraz ewangeliczne przykazanie miłości. Te kolejne " dziesięć prostych słów" - jak powie Ojciec Święty - to najwłaściwsza droga do odbudowy założeń, na których życie ludzi i narodu związanego od 1000 lat z chrześcijaństwem może się nadal budować w sposób prawidłowy.
Pielgrzymka niesie z sobą wiele wydarzeń, które świadczą o "nowości życia" - pierwsze spotkanie na modlitwie z Wojskiem Polskim czy uczynienie tematem jednego ze spotkań katechezy, która powróciła do polskiej szkoły. Podczas tej podróży duszpasterskiej Papież wynosi do chwały ołtarzy nowych błogosławionych: bp. Józefa Pelczara, m. Bolesławę Lament i o. Rafała Chylińskiego. Są również spotkania ekumeniczne z prawosławnymi w Białymstoku i luteranami w Warszawie oraz spotkanie ze społecznością żydowską.
Ojciec Święty, kończąc pierwszy etap pielgrzymowania, mówi na warszawskim Okęciu: "Czeka Was w niedługim czasie nowe spotkanie z Papieżem, a jest to spotkanie, które w pewnym sensie przekracza miarę tych czerwcowych odwiedzin". Mówiąc te słowa, myślał już o drugim etapie, którego celem miała być Jasna Góra i zaproszeni tam młodzi z całego świata.
Zanim jednak w sierpniu Jan Paweł II przybędzie na Jasną Górę, aby celebrować VI Światowy Dzień Młodzieży, odwiedzi "swój" Kraków. Spotka się tam z dziećmi przebywającymi w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej, odwiedzi Papieską Akademię Teologiczną, a podczas Eucharystii na Rynku Krakowskim beatyfikuje prostą służącą - Anielę Salawę. Zatrzyma się też w mieście swego urodzenia i dzieciństwa. Powie wówczas wadowiczanom: "Bogu jestem wdzięczny za to, że mogłem dziś znowu ucałować próg starego wadowickiego kościoła i brzeg chrzcielnicy. Wdzięczny jestem Bogu za to, że mogłem w Wadowicach konsekrować nową świątynię pw. św. Piotra".
14 sierpnia Papież staje na Jasnej Górze. Po Rzymie w 1986 r., Buenos Aires w 1987 r. i Santiago de Compostela w 1989 r., staje teraz, w 1991 r., w Częstochowie wśród młodych reprezentujących ok. 80 krajów. Mottem tego spotkania są słowa: Otrzymaliście Ducha przybrania za synów (Rz 8, 15). Papież staje z młodymi świata i razem z nimi modli się o lepsze jutro człowieka, o jego odnowę, bo lepsze jutro to nie tylko postęp techniczny i ekonomiczny, ale przede wszystkim dojrzałość, odnowa duchowa człowieka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję