Reklama

Trzeźwymi bądźcie!

Kościół katolicki od lat ogłasza miesiąc sierpień miesiącem trzeźwości. Dla ludzi, którzy wpadli w nałóg alkoholizmu i którzy chcą wyjść z choroby alkoholowej, wszystkie lata życia, jakie im pozostały, muszą być ustawicznymi "sierpniami trzeźwości".
"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagi, abym zmieniał to, co zmienić jestem w stanie, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego".
Modlitwa ta jest wyznacznikiem prostoty zasad i programu Ruchu Anonimowych Alkoholików. Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 r. w USA. Obecnie wspólnota AA działa w ok. 110 państwach i liczy wiele milionów osób. Jedynym warunkiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia alkoholu.
W Polsce pierwsza grupa AA powstała w 1974 r. w Poznaniu, zaś dwadzieścia lat później działały już w naszym kraju 832 takie grupy AA.
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem choroby alkoholowej i innym pomagać w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedną z takich wspólnot AA jest obchodząca w tym roku 20. rocznicę powstania Wspólnota w Gliwicach, która obejmuje pięć grup AA, uczęszczających na spotkania tzw. trzeźwiejących alkoholików. Wśród członków AA Piotr Mądraszewski przeprowadził badania ankietowe, obejmujące 55 osób, których wyniki stanowią podstawę pracy magisterskiej, napisanej pod moim kierunkiem w Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katowicach.
Z badań tych wynika, że takie wartości, jak: wiara w Boga, uczciwość, dobroć, pomoc drugiemu człowiekowi, nabrały znaczenia i stały się podstawą życia i sensu wytrwania w trzeźwości dla znakomitej większości respondentów. Ponadto przynależność do Ruchu Anonimowych Alkoholików ma ogromny wpływ na akceptację własnej osoby, zmianę osobowości, zaniechanie zachowań destrukcyjnych, np. prób samobójczych, wyzbycie się obsesyjnych lęków egzystencjalnych. Pozytywny wpływ Ruchu AA dotyczy również wyeliminowania poczucia zagubienia w świecie i akceptacji sensu własnego życia.
Pogodzenie się z samym sobą, z Bogiem w kontekście abstynencji oraz dobrej woli jest możliwe dopiero w samym procesie trzeźwienia, który jest długi i często bardzo bolesny dla alkoholików. W ruchu AA ważne jest poszukiwanie duchowych przewodników, m.in. przez słuchanie innych alkoholików, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami życiowymi. Wielu osobom bowiem niepowodzenia, upadki i tragedie innych pomogły odkryć najgłębsze wartości tkwiące w każdym człowieku.
Z przeprowadzonych badań w środowisku Ruchu Anonimowych Alkoholików wynika, że jest to skonsolidowana grupa, kierująca się zasadami wspólnotowymi, których idea jest tożsama z takimi wartościami, jak: wiara w Boga, przyjaźń, szacunek i chęć pomocy innym ludziom uzależnionym od alkoholu, wspierana różnego rodzaju wyjazdami na wycieczki, zloty, a przede wszystkim uczestnictwem w regularnie organizowanych spotkaniach, na których mówi się o powodach swojego picia, o uczuciach, frustracjach, lękach i nadziejach na życie w trzeźwości.
Opierając się na badaniach, w grupach Anonimowych Alkoholików w Gliwicach stwierdzono, iż obecność alkoholizmu w domu rodzinnym miała wpływ na chorobę alkoholową członków AA. Anonimowi alkoholicy mieli poczucie winy za wyrządzone krzywdy w rodzinie w czasie trwania nałogu alkoholowego. Przynależność do AA sprawia, że członkowie wspólnoty trwają w trzeźwości i akceptują właściwy system wartości. Ponadto Ruch AA w sposób wystarczający wypełnia potrzeby członków w zakresie kontaktów towarzyskich i przyjacielskich.
Członkowie Ruchu Anonimowych Alkoholików wiążą swoje trzeźwienie z wiarą w Boga, która nadaje głębszy sens ich życiu.
Przynależność do Ruchu AA pozwala wyjść z choroby alkoholowej i umożliwia powrót do normalnego życia. Zakres i sposoby pomocy Ruchu AA są wielokierunkowe, a pomoc jego członkom zależy w dużej mierze od nich samych, od akceptacji nowych wzorców życia i od wzajemnego wsparcia między członkami Ruchu AA.
Ruch Anonimowych Alkoholików jest ze wszech miar pożyteczny i spełnia pragmatyczne cele w stosunku do osób wykazujących chęć zerwania z alkoholem i wyjścia z choroby alkoholowej.

Artykuł napisano, opierając się na pracy magisterskiej Piotra Mądraszewskiego pt. Powstanie i charakterystyka Ruchu Anonimowych Alkoholików. Na podstawie badań w Gliwicach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję