Reklama

Z internetu

Pieniądze na szkoły

Rząd brytyjski postanowił zwiększyć finansowanie nauczania publicznego, lecz w zamian będzie wymagał, ażeby szkoły osiągały wysoki poziom nauczania, w przeciwnym razie zostaną ukarane wycofaniem subwencji. Ogłoszony 15 lipca br. plan stanowi część rewizji budżetu państwowego na najbliższe 3 lata, która zwiększy nakłady na usługi publiczne, z których na ogół obywatele są niezadowoleni.
Jednym z najbardziej uprzywilejowanych sektorów dofinansowania będzie brytyjskie szkolnictwo. Aby podnieść jego poziom, laburzystowski rząd Tony Blaira postanowił przeznaczyć w 2006 r. na szkolnictwo 5,6% PBK, podczas gdy w chwili obecnej przeznacza 5% (średnia europejska wynosi 5,5%). Budżet na edukację będzie wzrastał o około 6% rocznie, zanim osiągnie 57,8 mld funtów (to stanowi 90 mld euro), 12,8 mld więcej aniżeli pierwotne przewidywania na ten rok.
W zamian szkoły będą musiały poprawić swoje wyniki nauczania. W zakresie nauczania podstawowego postanowiono, że w 2004 r. 85% uczniów musi wyrównać poziom w zakresie języka angielskiego i matematyki, a 35% będzie musiało go znacznie przekroczyć. W szkołach średnich ma wzrosnąć poziom o 75% w zakresie języka angielskiego i matematyki oraz o 75% w zakresie nauk przyrodniczych w roku 2004, i 85% oraz 80% odpowiednio do roku 2007. Ponadto musi wzrosnąć frekwencja o 10% w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jeżeli nie zadziała marchewka, rząd zastosuje metodę kija. Jeżeli szkoła nie spełni swoich zadań, dyrektor utraci bezpośrednie dodatki albo nawet pensję. Szkoły cofające się zostaną zamknięte, a uczniowie będą przeniesieni do innych, w których nauczanie będzie przynosić oczekiwane owoce. To zakłada, że nastąpi klasyfikacja szkół. Przewiduje się, że 3,5 tys. szkół średnich istniejących w Wielkiej Brytanii przyjmie "jasną skalę wzrostu". U szczytu znajdzie się trzysta advanced schools - nowa kategoria szkół, które będą służyć jako wzorzec dla innych. Będą one cieszyć się większą autonomią, większym budżetem, aby eksperymentować, stosować własne metody i przekazywać swe odkrycia innym. Advanced schools w większości wyłonią się ze specialist schools ( tych ostatnich jest 685). Jest to druga kategoria stworzona przez istniejące już ośrodki, które specjalizują się w niektórych przedmiotach ( języki, technologia, nauki przyrodnicze, informatyka...) i otrzymują pieniądze od prywatnych patronów. Na ostatnim, najniższym miejscu znajdują się wszystkie pozostałe szkoły.
Przez nowy system zachęt i kar szkoły będą stymulowane do wznoszenia się w górę. Rząd pragnie, aby liczba specialist schools osiągnęła 2000. Szkoły te muszą osiągnąć określoną jakość. Jeżeli jej nie osiągną, utracą swój status, który przyznaje się co cztery lata.
Obok tego będzie 30 nowych city academies - szkół finansowanych przez państwo, lecz promowanych przez przedsiębiorstwa, kościoły i organizacje dobroczynne. Szkoły te odpowiadają idei zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji przed dwoma laty. Ich celem jest zastąpienie wadliwych szkół publicznych. City academies będą zarządzane przez patronujące instytucje prywatne, czyli będą cieszyć się taką samą niezależnością jak grant maintained schools usunięte przez laburzystów. Były to szkoły prywatne, które otrzymywały stypendia ze strony państwa. Formułę tę przyjęli konserwatyści w czasach Margaret Thatcher, aby uczniom z rodzin o skromnych możliwościach umożliwić zdobycie lepszego wykształcenia.
Wszystko to oznacza ważną reformę systemu wychowania. Deklaracje ministra edukacji - p. Moris, która ogłosiła ostatnie plany, wyrażają doktrynę nowego laburzyzmu. Należy zaprowadzić system wychowania średniego o większej jakości, większej dyscyplinie i większej możliwości wyboru (www.aceprensa.com).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prawo w edukacji i wychowaniu – sympozjum naukowe w Miejscu Piastowym

2022-12-06 11:26

Wojciech Madejski

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

W dniach 25 – 26 listopada 2022 r. odbyło się XX sympozjum naukowe adresowane do osób związanych zawodowo z praca w oświacie, wychowaniu i katechezie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Obecny był Podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski. Po raz pierwszy obok gospodarzy i Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu współorganizatorem spotkań był warszawski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wydział Prawa Kanonicznego. Przedmiotem wystąpień było przesłanie, które wzywa do umiejętności właściwego stosowania prawa wobec zmieniających się warunków w dydaktyce i działalności opiekuńczej. Przedłożenia naukowe zaprezentowali: ks. dr Rafał Kamiński - prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak - SGH Warszawa, prezes Instytutu Myśli Szumana, dr Rafał Czupryk - Uniwersytet Rzeszowski, pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Seniorów, dr Aleksandra Brzemia - Bonarek - UPJPII Kraków, dr Michał Poniatowski - UKSW Warszawa. Głos zabrali także ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Za stronę organizacyjną odpowiedzialni byli ks. dr hab. Waldemar Janiga, ks. dr Leszek Przybylski, ks. dr Paweł Wojakiewicz.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję