Reklama

50. rocznica powrotu zakonu Paulinów do Brdowa

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, popularnie nazywany Zakonem Paulinów, jest stróżem sanktuariów maryjnych w Polsce i w świecie. Jednym z wielu klasztorów i kościołów znajdujących się pod opieką tego Zakonu jest kompleks sanktuaryjno-klasztorny w Brdowie, na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Paulini zostali sprowadzeni do tej malowniczej miejscowości w 1436 r. na polecenie Władysława Warneńczyka, który - według prastarej tradycji - przekazał im ze swojej kaplicy cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Tradycja wiąże ten wizerunek również z bitwą pod Grunwaldem. Miał on należeć do cenniejszych rekwizytów królewskiego wyposażenia ojca Władysława Warneńczyka - Władysława Jagiełły. Bardzo szybko rozpowszechnił się kult wizerunku Zwycięskiej Pani, który przyczynił się do popularności tego miejsca.
Zakonnicy, którym drogie były sprawy Ojczyzny i Narodu, nie pozostali z boku, gdy toczono najważniejszą w tym rejonie bitwę powstania styczniowego - pod Nowinami. Za to świadectwo patriotyzmu władze carskie nałożyły na nich surowe kary, przede wszystkim kasatę klasztoru w 1864 r. Po II wojnie światowej, dzięki staraniom Zakonu i przychylności władz diecezjalnych, 1 lipca 1952 r. "biali ojcowie" powrócili do Brdowa, aby - jak przed wiekami - roztoczyć opiekę nad cudownym wizerunkiem Najświętszej Maryi Zwycięskiej - Pani Brdowskiej.
Na początek lipca w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie przypadają doroczne uroczystości odpustowe. W tym roku świętowanie nabrało wyjątkowego wymiaru w związku z obchodami 50. rocznicy powrotu Zakonu Paulinów do Brdowa. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się 23 czerwca festynem, w czasie którego można było obejrzeć dwa przedstawienia: Romeo i Julia 2002 i Szkolne przygody Jasia Niezgody - przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brdowie, występ zespołu ludowego "Mały Babiak" z Babiaka oraz koncert ewangelizacyjny przygotowany przez młodzież z paulińskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Toruniu.
W niedzielę 30 czerwca odczytany został w całej diecezji włocławskiej komunikat biskupa ordynariusza Bronisława Dembowskiego, zachęcający wiernych do udziału w dziękczynnej modlitwie za 50 lat posługiwania Zakonu Paulinów w sanktuarium brdowskim.
1 lipca odbyło się modlitewne spotkanie w Rodzinie Radia Maryja, transmitowane na falach eteru.
Główną uroczystość odpustową, jak co roku, poprzedziły " wieczory maryjne", w których uczestniczyli: neoprezbiterzy diecezji włocławskiej, paulini pochodzący z tej diecezji oraz kapłani, którzy pracowali w dekanacie Izbica Kujawska - na jego terenie znajduje się sanktuarium.
6 lipca odbyła się okolicznościowa sesja, mająca ukazać wkład Zakonu Paulinów w rozwój diecezji i parafii. Obrady rozpoczął bp Bronisław Dembowski, a referaty wygłosili m.in.: o. prof. dr hab. Janusz Zbudniewek, ks. dr hab. Witold Kujawski, o. prof. dr hab. Zachariasz Jabłoński, dr Ewa Roznerska-Świerczewska, dr Andrzej Nowak, mgr Wojciech Chojnowski. Podsumowania sesji dokonał o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów.
W noc poprzedzającą uroczystości odbyło się czuwanie w intencji świętości małżeństwa i rodziny. Czuwanie rozpoczęło się modlitwą Apelu Jasnogórskiego, którą prowadziły kręgi rodzin diecezji włocławskiej. Następnie odbyła się procesja różańcowa ulicami Brdowa, prowadzona przez Poradnictwo Rodzinne i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Centralną część czuwania stanowiła Msza św. o północy, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Mieczysław Łaszczyk - diecezjalny duszpasterz rodzin.
7 lipca na placu przykościelnym od rana zaczęli gromadzić się pielgrzymi. Mszy św. o godz. 7.30 przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. O godz. 9.00 - Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Izydor Matuszewski. Po Eucharystii odbyło się powitanie pielgrzymek pieszych zdążających do sanktuarium - z Kłodawy, Babiaka, Grzegorzewa i Barłóg.
Sumę odpustową poprzedził wykład o. prof. dr. hab. Janusza Zbudniewka - Pani Brdowska wielekroć palona, a jednak zwycięska. W południe rozpoczęła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, a homilię wygłosił abp Henryk J. Muszyński - metropolita gnieźnieński.
W wygłoszonym słowie Ksiądz Arcybiskup przedstawił historię wielowiekowej obecności Zakonu Paulinów w Brdowie, określając brdowskie sanktuarium mianem "Kujawskiej Częstochowy". W dalszej części homilii ukazał znaczenie zaszczytnego tytułu Matki Bożej Zwycięskiej, stwierdzając: " Matka Boża Zwycięska w ciągu dziejów pokazała, że jest z nami. Wielokrotnie Zwycięska - i to w różnych wymiarach: tak w czasie potopu szwedzkiego, jak i w czasie kolejnych pożarów, które niszczyły świątynię, a także w okresie ostatniej wojny, gdy bezlitośnie niszczono wszystkie ślady religijnego kultu Polaków".
Abp Kowalczyk, używając określeń Soboru Watykańskiego II, naświetlił teologiczne uzasadnienie tytułu "Pośredniczka Łask": " Maryja w sposób szczególny współpracowała z dziełem Zbawiciela przez wiarę, nadzieję i miłość żarliwą dla odnowienia nadprzyrodzonego życia ludzi. Dlatego stała się nam Matką w porządku łaski... Ze swoją macierzyńską miłością opiekuje się braćmi swego Syna, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny.
Dlatego też Kościół stosuje w odniesieniu do Błogosławionej Dziewicy tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy i Pośredniczki" ( por. KK 61-62).
Na zakończenie bp Bronisław Dembowski odczytał Akt Zawierzenia rodzin diecezji włocławskiej Matce Bożej Zwycięskiej.
O. Izydor Matuszewski, w imieniu Ojców Paulinów, wyraził dziękczynienie Bogu przez Maryję i podziękował uczestnikom uroczystości: " Matko Boża Zwycięska! Zanieś przed Boży tron nasze Magnificat za ostatnie pół wieku pełnienia świętej straży przez Ojców Paulinów w tym Sanktuarium. Opatrzność Boża powierzyła nam Twój wizerunek, abyś była obroną dla wszystkich, którzy Cię wzywają. Abyśmy dzięki Twemu wstawiennictwu byli mocni w wierze, stali w nadziei i wytrwali w miłości. Twój wizerunek, Maryjo, był świadkiem bitwy pod Grunwaldem. Dzięki Twemu wstawiennictwu odniesiono zwycięstwo. Przez wieki przybywali do Ciebie pielgrzymi z różnymi prośbami. Dla wszystkich byłaś Matką Bożą Zwycięską. Twoje Oblicze, szczególnie dziś, budzi nadzieję, bo Ty jesteś Gwiazdą Przewodnią nowego tysiąclecia. Ty nas uczysz, jak mamy zwyciężać w czasach zmagania dobra ze złem, ciemności ze światłością. W czasach liberalizmu, relatywizmu i laicyzacji. Ty nas uczysz zwyciężać w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa. Wpatrując się w Ciebie, odniesiemy zwycięstwo. Jak mówi poeta:
Maryja zwycięży
Jak zawsze zwycięża
Chociaż z mieczem w sercu
Bez zbroi oręża...
Wpatrując się w Twoje Oblicze, zwycięska Bogarodzico, wołamy: Zwyciężyłaś - zwyciężaj!".
Modlącym się pielgrzymom, których na uroczystościach zgromadziło się ok. 3 tys., towarzyszył chór "Victoria" z Warszawy Rembertowa, który po Eucharystii koncertował. We Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe ze starostą kolskim - Wieńczysławem Oblizajkiem na czele, poczty sztandarowe, delegacje kombatanckie.

Zakonowi Paulinów życzymy owocnej pracy duszpasterskiej na dalsze pięćdziesięciolecia, nie tylko w Brdowie, ale wszędzie, gdzie Opatrzność Boża posyła "białych ojców".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Rusza Adwent dla Życia 2022

2022-11-27 10:00

[ TEMATY ]

pro‑life

Adwent dla życia

materiały organizatora

Ty też możesz włączyć się do adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji życia!

Już kolejny raz mieszkańcy naszej diecezji (i nie tylko, bo akcja już dawno przekroczyła granice Polski) będą mieli okazję dołączyć do wielkiej adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji obrony życia. – Intencją modlitwy będzie nawrócenie zwolenników aborcji, ratowanie nienarodzonych dzieci, zagrożonych zabiciem, ich matek i ojców oraz całych rodzin – wyjaśnia Elżbieta Banaszkiewicz ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. - Krucjata polega na wybraniu pół godziny w czasie Adwentu dla modlitwy indywidualnej w intencji obrony i trwającego już życia. W tej intencji można ofiarować różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Do naszej Krucjaty mogą włączyć się także osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka poczętego. Ważne jest, aby modlić się przez zadeklarowany czas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję