Reklama

"Nawiedzenie Matki Bożej w Diecezji Częstochowskiej 1979-1980"

Historyczna peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji częstochowskiej miała miejsce od 24 czerwca 1979 r. do 12 października 1980 r. Na kartach swej książki, poświęconej temu wydarzeniu, ks. prał. Stanisław Gębka opisuje ten czas łaski, chroniąc dla przyszłości jeden z najważniejszych fenomenów życia religijnego w dotychczasowych dziejach Kościoła częstochowskiego. Jest to świadectwo, a zarazem praca doktorska. Owoc myśli i refleksji duszpasterza odpowiedzialnego za organizację peregrynacji w diecezji ukazuje nawiedzenie jako fascynujące misterium wiary.
Obecnie, gdy mnożą się tendencje do "prywatyzowania religii", nawiedzenie eksponuje rolę publicznego wyznawania przekonań. Uczy prawdziwej hierarchii wartości, czyli tego, że Bóg zajmuje pierwsze miejsce w życiu ludzkim. W tym sensie peregrynacja ma najwyższy wymiar pedagogiczny.
Na marginesie interesujących opisów nawiedzenia autor przypomina "inną stronę medalu". Odsłania kulisy różnych form represji ze strony ówczesnych władz, opisując głośną sprawę "aresztowania" Obrazu Matki Bożej, a także kwestię budowy "tunelu" na Jasną Górę. Wszystko to podnosi dokumentalne walory omawianej pozycji. W pierwszym rzędzie jest to jednak dokument wiary. Recepcja Wizerunku Maryi przez wiernych ujawnia zjawisko zacierania granicy między Ikoną a Osobą. Maryja w Obrazie Jasnogórskim niesie błogosławieństwo Chrystusa. Duszpasterskie owoce nawiedzenia rozpraszają wszelkie ewentualne wątpliwości. Śmiałe intuicje ludu Bożego wyprzedzają akademickie dyskusje i ukazują dynamizm wiary ożywionej pierwiastkiem maryjnym.
Abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski w słowie wstępnym zauważył, że peregrynacja to "zbawcze przejście Boga przez serca wiernych maryjnej diecezji częstochowskiej". Należy wyrazić wdzięczność autorowi książki - ks. dr. Stanisławowi Gębce za tak cenny i wnikliwy opis tego przejścia.

Ks. Stanisław Gębka, "Nawiedzenie Matki Bożej w Diecezji Częstochowskiej 1979-1980". Częstochowa 2002, ss. 399. Wydawnictwo: Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, ul. Stradom 4, 31-058 Kraków, e-mail: wydawnictwo@witkm.pl Książkę można nabyć pod adresem: Częstochowska Kuria Metropolitalna, Al. Najświętszej Maryi Panny 54, 42-200 Częstochowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję