Społeczna nauka Kościoła ujmuje bezrobocie jako jeden z najpoważniejszych problemów etycznych i znak panującego w społeczeństwie nieporządku moralnego. W tej perspektywie omawia ten problem w swej najnowszej książce pt. Pochylmy się nad bezrobociem abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. Wypowiedzi uzupełnia aneks, w którym opublikowane zostały najnowsze dokumenty w sprawie bezrobocia, takie jak: List społeczny Episkopatu Polski na temat bezrobocia (6 października 2001 r.), List metropolity lubelskiego - abp. Józefa Życińskiego w sprawie pomocy dla bezrobotnych (3 stycznia 2002 r.) oraz Apel Krajowej Rady Katolików Świeckich o powszechną pomoc wzajemną.
Metropolita katowicki ocenia wymiary klęski bezrobocia i stwierdza, że współczesny Kościół "chce być Kościołem bezrobotnych, wspólnotą, która pomaga odnaleźć się wszystkim tym, którzy popadają w izolację społeczną, którzy tracą sens życia". Praktycznym wyrazem jedności Kościoła z bezrobotnymi jest zarządzenie Księdza Arcybiskupa nieprzyjmowania żadnych ofiar od bezrobotnych za posługi religijne.
Książka abp. Damiana Zimonia ukazuje polski sposób realizacji idei Jana Pawła II związanej z "opcją preferencyjną Kościoła na rzecz ubogich". Jest to lektura adresowana do wszystkich duchownych i świeckich. Uświadamia zgubne skutki "dzikiego" kapitalizmu i wszechwładzy pieniądza, które stanowią dziś największe zagrożenia człowieka i jego godności. Kościół manifestuje swą ścisłą więź z ludem. Dzieli ból i niepokój bezsilnych. "Na obniżeniu bezrobocia i jego wyeliminowaniu wszyscy zyskują, na jego wzroście każdy traci" - pisze Autor.
Bezrobocie jest wyzwaniem dla wszystkich, a obecny okres jest czasem wielkiej próby dla Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli.
Abp Damian Zimoń, "Pochylmy się nad bezrobociem", Wydawnictwo Księgarni św. Jacka, ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice.
Pomóż w rozwoju naszego portalu