Reklama

Europa

Rosja: Meksykanin nowym proboszczem parafii katolickiej św. Piotra i Pawła w Moskwie

Pochodzący z Meksyku 54-letni ks. Fernando Vera Zorrilla jest od 29 czerwca nowym proboszczem katolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Moskwie. Zastąpił ks. Igora Kowalewskiego, który pełnił ten urząd od 2003 roku. O zmianie poinformował arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w stolicy Rosji Paolo Pezzi w czasie Mszy, której przewodniczył w uroczystość obu świętych apostołów.

[ TEMATY ]

proboszcz

Moskwa

Meksykanin

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Kościół pod ich wezwaniem wzniesiono w samym centrum Moskwy, na dzisiejszym Milutińskim Pierieułku w połowie XIX wieku. W 1933 komuniści zamknęli go i przebudowali dla potrzeb administracyjnych, zmieniając i zniekształcając nie do poznania wygląd świątyni.

Po zmianach ustrojowych w ówczesnym ZSRR w 1991 władze stołeczne zarejestrowały parafię katolicką św. Piotra i Pawła, jednakże samego budynku dotychczas nie zwrócono jego pierwotnym właścicielom, mimo ich wieloletnich starań. Oficjalnie powodem odmowy jest fakt, iż gmach byłego kościoła został sprywatyzowany. Wspólnota parafialna korzysta więc na co dzień z gościny pobliskiego kościoła św. Ludwika (tzw. „francuskiego”), który w czasach sowieckich był jednym z zaledwie dwóch kościołów katolickich, czynnych na ogromnym obszarze Europejskiej Części Rosji.

Pod koniec Mszy św. ks. Kowalewski przypomniał, że od czasu, gdy 4 lipca 1998 przyjął święcenia kapłańskie, nieustannie służył w różnych strukturach katolickich w Rosji, m.in. jako sekretarz generalny miejscowego episkopatu, ale zawsze był związany z kościołem św. Ludwika i parafią pw. obu apostołów, którą zarządzał od 2003.

Reklama

Ks. Fernando Vera Zorrilla urodził się1 lipca 1967 w Monterrey na północy Meksyku. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem i przez kilka lat pracował w zakładzie hutniczym. Czuł jednak powołanie kapłańskie i w wieku 29 lat wstąpił do seminarium duchownego prałatury Opus Dei w Rzymie i tam w 2001 przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie do ojczyzny pracował duszpastersko w Mieście Meksyku i w Guadalajarze. W 2007 przybył do Rosji na prośbę ówczesnego metropolity w Moskwie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który poprosił biskupów meksykańskich o przysłanie kapłana z Opus Dei. Od tamtego czasu nieprzerwanie posługuje w tym kraju, który stał się jego nowym domem i w którym – jak wyznał w jednym z wywiadów – chciałby zostać kiedyś pochowany.

2021-07-02 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proboszcz zasłużony dla Wałbrzycha

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 3

[ TEMATY ]

wyróżnienie

proboszcz

Krystyna Smerd

Za przyznanie tytułu śp. Księdzu Prałatowi w imieniu diecezji dziękuje ks. Jan Gargasewicz

Za przyznanie tytułu śp. Księdzu Prałatowi w imieniu diecezji dziękuje
ks. Jan Gargasewicz

Uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 31 maja radni nadali tytuł Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha śp. ks. prał. Andrzejowi Raszpli – niedawno zmarłemu proboszczowi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu

Wręczenie zaszczytnego tytułu na ręce przedstawicielki najbliższej rodziny – siostry księdza Zofii Franko miało miejsce 21 czerwca br. w Sali Witrażowej Wałbrzyskiego Ratusza i było pierwszym punktem porządku obrad XXV Sesji Rady Miejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję