Stanowisko ComECE wobec przystąpienia nowych członków do UE
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE ogłosiła 9 grudnia br. w Brukseli deklarację pt. Nadzieja, zaufanie, solidarność, wyrażającą wspólne stanowisko biskupów z krajów UE w sprawie przyjęcia nowych członków do Unii. Dokument - ogłoszony w związku ze szczytem Rady Europy (12-13 grudnia br. w Kopenhadze) - przedstawił na specjalnej konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny ComECE, ks. prał. Noël Trëanon.
W swojej deklaracji biskupi określili przystąpienie do Unii Europejskiej dziesięciu nowych państw jako "dalekosiężną i głęboką zmianę w dziejach naszego kontynentu" oraz "zasadniczy krok na drodze do wspólnego dobra europejskiego". Zwrócili uwagę, że Unia Europejska zbudowana jest na wartościach uniwersalnych, a źródło i natchnienie dla wielu z nich stanowi Ewangelia Jezusa Chrystusa.
Zdaniem ComECE, "europeizacja Unii Europejskiej w wyniku przystąpienia nowych państw członkowskich jest źródłem nadziei, okazją do odnowy Unii oraz jej pierwotnej misji wspierania wolności, sprawiedliwości, pokoju i dobrobytu".
Stanowisko biskupów przygotowane zostało podczas sesji plenarnej ComECE, obradującej w końcu listopada br. w Brukseli.
Betlejemskie światło pokoju pojedzie do 30 krajów
Reklama
Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem zabłyśnie w blisko 30 krajach świata.
W tym roku w Betlejemskiej Grocie Światło Pokoju zapaliła 6-letnia Nadeen Kammar z chrześcijańskiej rodziny arabskiej. Harcerze austriaccy - którzy są twórcami tej inicjatywy - przywieźli je do Wiednia, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego zostanie przekazane skautom z innych krajów europejskich. W Wigilię Bożego Narodzenia Światło Pokoju będzie rozwiezione po całej Austrii. Jednocześnie harcerze przekażą je wybitnym osobistościom w całej Europie.
Inicjatywa zapalania w Betlejemskiej Grocie Światła Pokoju i przewożenia go do różnych krajów europejskich, jako znaku miłości bliźniego i solidarności między ludźmi, zrodziła się w 1986 r. w radiowej rozgłośni Górnej Austrii - ORF w Linzu. Ten współczesny zwyczaj Bożonarodzeniowy wszedł już na stałe do tradycji okresu adwentowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Katolicy uznani za "ekstremistów religijnych"
Reklama
Kościół katolicki znalazł się na pierwszym miejscu wśród organizacji uznanych za "religijną ekstremę", która "zagraża bezpieczeństwu kraju". Jak podała 5 grudnia br. rozgłośnia "Echo Moskwy", listę tę zawiera projekt referatu przygotowany na wspólne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, Rady Państwowej i Rady ds. Współdziałania z Organizacjami Religijnymi przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Dokument powtarza znane już zarzuty pod adresem Kościoła katolickiego. "Jeśli wszystko to jest prawdą, to jestem tym wstrząśnięty" - powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej katolickiej gazety internetowej Cathnews. Ru przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz.
Z ostrym sprzeciwem wobec projektu referatu o ekstremizmie religijnym wystąpiły Słowiański Ośrodek Prawny i Instytut Religii i Prawa. We wspólnym oświadczeniu stwierdziły one, że dokument ten "stawia poza prawem wspólnoty religijne Rosji, a także usprawiedliwia wszelkie działania antykonstytucyjne wobec nich, wkraczając w prywatne życie wierzących. Oburzenie budzi fakt, że do pozytywnych posunięć, podejmowanych przez organy państwowe w walce z tą formą ekstremizmu, zaliczono takie odrażające działania, jak usuwanie z kraju duchownych katolickich i protestanckich, co już wywołało gwałtowny protest społeczności międzynarodowej.
Powszechnie uważa się, że dokument o religijnym ekstremizmie, który zamierza przyjąć rząd w Moskwie, stanie się przyczyną nowej fali prześladowań katolików w Rosji.
Maryja - wielki skarb Narodu
"Ekwadorczycy winni stale dziękować Opatrzności Bożej za wielki skarb duchowy, jakim jest dla nich od pięciu wieków Maryja". Podkreślił to 8 grudnia br. w swym kazaniu podczas Mszy św. polowej na placu przed kościołem św. Franciszka w Quito sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, przebywający z wizytą oficjalną w tym kraju.
Gość z Watykanu przekazał Ekwadorczykom "pełne miłości ojcowskie pozdrowienie od Jana Pawła II, który z wielkim uczuciem wspomina podróż, jaką odbył do tego cudownego kraju w 1985 r.". Wraz z Księdzem Kardynałem Liturgię celebrowało wielu miejscowych biskupów i księży w obecności licznych wiernych oraz przedstawicieli władz z obecnym prezydentem kraju Gustavo Noboa Bejarano na czele. Uwagę zwracała obecność dużej liczby organizacji katolików świeckich z całego kraju, zaangażowanych w Misję Narodową, rozpoczętą z inicjatywy miejscowego Episkopatu jako odpowiedź na papieskie wezwanie do "niesienia Ewangelii do wszystkich zakątków świata".
Meksyk
Reklama
9 grudnia br. w całym Meksyku obchodzono po raz pierwszy święto św. Jana Diego - pierwszego Indianina, kanonizowanego 31 lipca br. przez Jana Pawła II podczas jego wizyty w tym kraju. Liturgiczne wspomnienie tego świętego wypada właśnie 9 grudnia, kiedy to w 1531 r. ukazała mu się po raz pierwszy Matka Boża. W dniu tym z różnych stanów Meksyku przybyło do bazyliki w Guadalupe ok. 30 tys. pielgrzymów.
Uroczystości rozpoczęły się 8 grudnia Mszą św., której w bazylice w Guadalupe przewodniczył arcybiskup Miasta Meksyk - kard. Norberto Rivera Carrera. 9 grudnia kard. Rivera poprowadził procesję z bazyliki do pobliskiego sanktuarium św. Jana Diego, poświęconego przez Papieża podczas jego wizyty w Meksyku na przełomie lipca i sierpnia br. Wieczorem tegoż dnia prymas Meksyku przewodniczył Mszy św. w sanktuarium, z udziałem wielu biskupów i księży oraz wiernych.
Izrael
Mianem historycznego określono w Izraelu wystąpienie łacińskiego patriarchy Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha na Uniwersytecie Hebrajskim w tym mieście 4 grudnia br. Była to pierwsza wizyta patriarchy w tej znanej uczelni izraelskiej. Zwierzchnik Kościoła łacińskiego w Ziemi Świętej wygłosił tam wykład nt. Pokój dla Jerozolimy, będący głównym referatem kolokwium, zorganizowanego w związku z książką patriarchy pod tym samym tytułem, wydaną we Francji.
Belgia
Ponad 30 polskich dziennikarzy mediów chrześcijańskich przebywało w dniach 3-8 grudnia br. z roboczą, studyjną wizytą w Brukseli. Celem było prześledzenie działalności najważniejszych instytucji Unii Europejskiej - Konwentu przygotowującego przyszły traktat konstytucyjny oraz poznanie szczegółów dialogu instytucji kościelnych z brukselskimi urzędami. Wizyta miała charakter ekumeniczny - uczestniczył w niej rzecznik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce oraz dyrektor prawosławnego Radia Orthodoxia z Białegostoku. Wśród mediów katolickich reprezentowane były m.in. Niedziela, Gość Niedzielny, Przegląd Katolicki, portale internetowe i rozgłośnie radiowe.
Białoruś
"Z okazji 550. rocznicy fundacji parafii św. Mikołaja w Świrze Jego Świątobliwość duchowo uczestniczy we wspólnej radości pasterzy i wiernych w tym jakże znaczącym wydarzeniu. Równocześnie składa najgorętsze życzenia, ażeby chrześcijańskie dziedzictwo - przekazywane z pokolenia na pokolenie i intensywnie przeżywane - dopomagało w solidnym budowaniu królestwa Bożego przez głoszenie z przekonaniem Dobrej Nowiny i sprawowanie sakramentalnych darów w wierności Chrystusowi. Jego Świątobliwość przesyła wszystkim uczestnikom świętego obrzędu błogosławieństwo apostolskie, niosące ze sobą obfite dary niebieskie" - tymi słowami, przekazanymi w imieniu Ojca Świętego Jana Pawła II, rozpoczęła się uroczystość w świrskiej parafii pw. św. Mikołaja na Białorusi. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Cyryl Klimowicz. Obecni byli księża z Litwy, Polski i Białorusi, przedstawiciele władz miejskich, a także przedstawiciel Cerkwi prawosławnej oraz wierni.
Tydzień na świecie
Stała misja Stolicy Apostolskiej przy Organizacji ds. Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w Paryżu obchodziła 50-lecie istnienia. Z tej okazji Jan Paweł II wystosował okolicznościowe przesłanie do stojącego obecnie na jej czele ks. prał. Francesco Follo.
Kościoły chrześcijańskie w USA zażądały podjęcia bardziej zdecydowanych kroków prawnych w ściganiu nielegalnej pornografii. Zażądano bezwzględnego ścigania firm odpowiedzialnych za przygotowywanie i rozpowszechnianie tego typu materiałów. Według informacji amerykańskiej agencji katolickiej CNS, należy do nich m.in. potęga w dziedzinie komunikowania - koncern AT&T i producent samochodów General Motors.
Henry Kissinger, weteran amerykańskiej dyplomacji, stanął na czele nowo powołanej w USA komisji śledczej złożonej z przedstawicieli Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej. Ma ona zbadać wydarzenia z 11 września 2001 r., określić ich przyczynę oraz popełnione przez Amerykanów błędy, a także zaproponować środki zapobiegające zamachom w przyszłości.
Według ujawnionego w Waszyngtonie raportu złożonego ONZ, Irak pracował nie tylko nad bombą atomową, ale i nad prostszą bombą - radiologiczną, określaną mianem bomby biednej.
Inspektorzy rozbrojeniowi ONZ skontrolowali pierwszy z pałaców Saddama Husajna. Dyktator Iraku przekazał im 12 tys. stron dokumentów, z których ma wynikać, że Bagdad nie posiada broni masowego rażenia. Jeśli Amerykanie udowodnią, że w raporcie są kłamstwa, Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie musiała uznać ewentualną interwencję USA w Iraku za uzasadnioną.
Amerykańskie linie lotnicze United Airlines (UAL) złożyły w sądzie wniosek o ogłoszenie bankructwa. UAL jest największym przewoźnikiem lotniczym, jaki kiedykolwiek szukał ochrony prawnej przed wierzycielami.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - zrzeszająca 55 krajów członkowskich - uchwaliła "Kartę o zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu".
Holenderski wywiad AIVD ostrzegł, że al-Kaida rekrutuje młodych ludzi, m.in. w meczetach i więzieniach, do walki w "świętej wojnie" przeciwko wrogom islamu. Według AIVD, rekrutacja odbywa się nie tylko w Holandii.
Rektorzy 80 włoskich uniwersytetów gremialnie podali się do dymisji w proteście przeciwko cięciom w wydatkach na oświatę w nadchodzącym roku.
Turcja zniosła stan wyjątkowy w walczącym o autonomię Kurdystanie (obowiązywał on od 1987 r.).
Przy estońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych powołano specjalną komisję, która ma ocenić szkody wyrządzone obywatelom Estonii w czasie półwiecza okupacji sowieckiej.
Za wprowadzeniem do rosyjskich szkół zajęć z religii prawosławnej opowiedział się oficjalnie szef komunistów w tym kraju Giennadij Ziuganow. Projekt ten, zgłoszony przez obecnego ministra oświaty w rosyjskim rządzie, Władimira Filippowa, popiera także Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
Kirgiski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą każdy poborowy może uniknąć służby wojskowej po zapłaceniu skarbowi państwa 500 dol.
"Planowane na 20 stycznia 2003 r. wybory w Autonomii Palestyńskiej są niemożliwe do przeprowadzenia - stwierdził przewodniczący palestyńskiego parlamentu Ahmed Kurei. - Nie przeprowadzimy ich w cieniu izraelskich czołgów" - dodał.