Reklama

Niedziela Wrocławska

Piesza Pielgrzymka Wrocławska: Pielgrzymi pragną, aby zasiane ziarno wydało plon - Zakończenie 41. PPW

Na zakończenie 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej odprawiona została Msza św. na wałach jasnogórskich. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

[ TEMATY ]

Wrocław

Michalina Stopka

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła po wielu dniach pielgrzymowania. Pątnicy z Góry szli 10 dni, z Wrocławia 8 dni, a wiele grup uczestniczyło w pielgrzymce sztafetowo.

W homilii bp Jacek podkreślił cel pielgrzymowania - Przychodzimy przed oblicze Maryi, aby zawierzyć nasze sprawy. [...] Najważniejsze w naszym życiu jest to, aby widzieć cel i sens naszego życia. Ile razy przychodzimy tutaj i słyszymy słowa: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam Syn”.

Jezus w swoim nauczaniu używał trudnych słów, lecz człowiek żyjący Jego słowem staje się wolny i szczęśliwy. - Pedagogia Boga jest daleka ludzkiemu myśleniu. Jezus mówi: Jeśli chcesz coś zyskać, to po ludzku musisz coś straci [...] Ziarnem jest każdy z nas i nasze życie - nasza pielgrzymka wiary, a ziemią Boże działanie, bardzo często ukryte pod powierzchnią świata. Aby ziarno wydało w plon, musi być włożone w ziemię, obumrzeć i zakiełkować - mówił biskup i dodał: - Trzeba powiedzieć jasno: nie jest łatwo, dać się wrzuć w ziemię, a przez to stać się niewidzialnym dla świata. Żyjemy w świecie, gdzie liczy się to, co zewnętrzne i musi mieć efekt. Dziś liczy się to, co widoczne. Wiele osób dąży do tego, by zaistnieć, być zauważonym, odnieść sukces. A być wrzuconym w ziemię oznacza zapomnieć osobie, wydać walkę swojemu egoizmowi i stać się darem dla drugiego człowieka - nauczał.

Przypominając nauczanie Kościoła o śmierci i świętości, bp Jacek podkreślił, że świętość polega na tym, ile dobra pozostawiliśmy w sercu drugiego człowieka, a nie na tym kim byliśmy w świecie. - Takim ziarnem rzuconym w ziemię był wieloletni przewodnik naszej pielgrzymki - ks. Stanisław Orzechowski. Dziś możemy powiedzieć: Dziękujemy Orzechu, że dałeś się wrzucić w ziemię. I wiemy, że to ziarno kiełkuje miłością w naszych sercach - mówił bp Kiciński.

Doświadczenie Bożej miłości sprawia, że człowiek zaczyna wydawać plon. Tak też miało być w przypadku tegorocznej pielgrzymki. Spotkanie. To jedno słowo posiada wielką treść. - - To słowo daje nam Ojciec Święty Franciszek, który mówi o braterstwie i przyjaźni. Tego dzisiaj nam potrzeba. Zatrzymania i obecności. Taka jest pielgrzymka. Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do głębi relacji międzyludzkich, by dostrzec prawdziwe oblicze drugiego człowieka - nauczał biskup.

Reklama

Człowiek bardzo troszczy się o swoje życie. To takiego stanu odnoszą się słowa Jezusa. - „Kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie zachowa je”. - Kochać życie, to uczynić z niego przestrzeń samozadowolenia, samorealizacji i samospełnienia. Gdy ktoś kocha ślepo swoje życie, pozostaje w konsekwencji sam dla siebie. A chrystusowe „mieć w nienawiści swoje życie” to nasze ludzkie spojrzenie, które nie przysłania tego, co Bóg daje nam każdego dnia. Jest to też nieustanna walka z własnym „ja”. To pragnienie świętości i promieniowanie dobrem dla innych. Czas pielgrzymki to przede wszystkim czas zasiewu ziarna w Bożą glebę miłości - powiedział bp Jacek

Każdy pielgrzym liczy na wysłuchanie intencji, w których szedł - Co przyniesie nam ta pielgrzymka? Jaki będzie jej efekt? Czy pozwolimy Chrystusowi rzucić się w glebę miłości, by później promieniować Bożą miłością na drugiego człowieka? - pytał biskup i dodał W tym wszystkim towarzyszy nam Maryja, Matka pielgrzymkowego szlaku, naszych rodzin i życia. Ona pokazuje nam jak być ziarnem pszenicznym, jak pozwolić się rzucić w ziemię, w glebę Bożej miłości oraz jak umierać dla świata, by rodzić się dla Boga - zaznaczył bp Kiciński.

Na zakończenie bp Jacek skierował słowa dziękczynienia i modlitwy: - Maryjo, Matko nasza, jako pielgrzymi 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej dziękujemy ci za ten piękny czas i wspaniałe chwile na pielgrzymim szlaku Tobie Maryjo zawierzamy wszystko, co mamy i wierzymy, że Ty zawsze troszczysz się o nas. Miej nas w opiece i módl się za nami.

2021-08-10 16:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławskie obchody 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego

[ TEMATY ]

rocznica

Wrocław

kongres

Archiwum Radia Rodzina/ks. Cezary Chwilczyński

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Spotkanie z uczestnikami 46. MKE w Hali Ludowej we Wrocławiu

Prawie 100 inicjatyw przygotowała archidiecezja wrocławska i miasto z okazji przypadającej 20. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego oraz wizyty papieża Jana Pawła II w stolicy Dolnego Śląska. Na specjalnej konferencji prasowej poinformowali o nich przedstawiciele Kościoła, urzędu miasta i instytutów: ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego, Anna Szarycz reprezentująca prezydenta Dutkiewicza oraz o. Maciej Zięba, prezes Instytutu Tertio Millennio j Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję