Reklama

Konflikty zbrojne

Sudan Południowy: przywódcy religijni apelują o przerwanie przemocy

Przedstawiciele religii obecnych w Sudanie Południowym wydali oświadczenie potępiające przemoc w Ekwatorii Zachodniej i wezwali rząd do podjęcia natychmiastowych działań w celu przywrócenia pokoju. „Podpalenia, morderstwa i grabieże nie przyniosą żadnych zmian. Służą jedynie skorumpowanym politykom, którzy manipulują ludźmi dla własnych korzyści” – czytamy w komunikacie.

[ TEMATY ]

przemoc

Sudan Południowy

Sudan Południowy znajduje się na skraju przepaści. Ciężko wywalczona wolność jest zagrożona, a ludzie są zmęczeni pustymi obietnicami polityków. Apelujemy do rządzących i wszystkich obywateli o opamiętanie i zaprzestanie przemocy” – czytamy w oświadczeniu podpisanym m.in. przez bp. Eduardo Hiiboro Kussalę, jednego z członków Międzyreligijnej Rady na rzecz Pokoju. Tworzą ją przedstawiciele religii obecnych w Sudanie Południowym, od samego początku zaangażowani w negocjacje pomiędzy zwaśnionymi stronami. Dzięki ich pracy udało się powstrzymać część krwawych walk.

Według przywódców religijnych, gdy tylko do kraju powróci spokój, rządzący powinni jak najszybciej zająć się analizowaniem powodów konfliktu. Tylko to pozwoli uniknąć przemocy w przyszłości. Głównymi przyczynami jej wybuchu były ich zdaniem: korupcja, upadek moralny, lekceważenie prawa i tragiczne warunki ekonomiczne, które dodatkowo pogarsza pandemia koronawirusa.

Ekwatoria Zachodnia jest jednym z dziesięciu stanów Sudanu Południowego, w którym w połowie czerwca doszło do konfliktu międzyplemiennego. Jest on częścią wojny, trwającej w kraju od czasu uzyskania niepodległości przed dziesięcioma laty. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu tygodni tysiące ludzi w tym regionie straciło życie lub musiało opuścić swoje domy.

2021-08-13 16:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski werbista o dramacie Sudanu Południowego

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

smahel/pixabay.com

Tysiące ludzi szuka schronienia w kościołach, misjach i szkołach katolickich, uciekając przed kolejną falą przemocy, jaka ogarnęła Sudan Południowy. Wojna, która ponad miesiąc temu z nową siłą wybuchła w stołecznej Dżubie, rozprzestrzeniła się na cały kraj, zbierając krwawe żniwo. „20-tysięczne miasto Lainya, w którym znajdowała się werbistowska misja, całkowicie opustoszało, ludzie od tygodni żyją w buszu pozbawieni żywności i leków. Podobnie sytuacja wygląda w wielu miejscach tego najmłodszego państwa świata” – mówi pracujący ram od trzech lat misjonarz werbista o. Andrzej Dzida.

„Konflikt niestety rozszerzył się na cały Sudan Południowy. Dotarł do naszej Lainyi. Praktycznie przez trzy tygodnie non stop siły rządowe i opozycja ostrzeliwały to miasteczko. Zginęło wiele osób, jeszcze więcej uciekło do buszu. Domy spalono i splądrowano. Właściwie nie ma do czego wracać" – powiedział w Radiu Watykańskim polski misjonarz. Dodał, że "wiele osób schroniło się także w leżącym na terenie naszej parafii Domu Nadziei, ale stopniowo zaczęli uciekać do buszu, ponieważ sytuacja była coraz bardziej napięta'.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję