Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Mariusz Bakalarz: prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem

– Wpatrując się dzisiaj w niebo, prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem – powiedział ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA i wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 15 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie przewodniczył uroczystościom odpustowym.

W kazaniu podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to „szczególny dzień, kiedy patrzymy w niebo”. – Nie chodzi jednak o podziwianie przestworzy, ale o spojrzenie w niebo w sensie kierunku ludzkiego życia – zauważył.

Duchowny zwrócił również uwagę, że mimo braku opisu Wniebowzięcia Matki Bożej w Piśmie Świętym przekazała go tradycja wczesnochrześcijańska – w apokryfach i licznych legendach. – Mówią nam one o tym, w co przez 1900 lat lud chrześcijański mocno wierzył – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan przypomniał, że dopiero w 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat i potwierdził powagą Kościoła, „że Niepokalana Matka Boża, zawsze Dziewica, Maryja, ukończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem”.

Kaznodzieja przyznał także, że na co dzień wolimy nie myśleć o śmierci, chociaż doskonale wiemy, że nie będziemy żyć na ziemi wiecznie. – Najbardziej przekonujemy się o tym podczas pogrzebu bliskiej osoby – powiedział. Jak dodał, zbyt rzadko patrzymy również w niebo i zapominamy, że to ono jest kierunkiem naszego życia.

Ks. Bakalarz zauważył, że w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej „patrzymy na Maryję, która jako pierwsza spośród ludzi dostępuje tego, na co my wszyscy dopiero czekamy”. – Nie trzeba tutaj wielkiej teologii, żeby zrozumieć, że nikt tak jak Ona nie zasłużył na to, żeby jako pierwsza dostąpić tego, czego my dostąpimy dopiero kiedyś – podkreślił kapłan. – Niepodobna było, żeby to ciało, z którego poczęło się ciało Zbawiciela, tak jak każde inne rozłożyło się w grobie. Z miłości Jezus chciał Jej dać najpiękniejszą nagrodę. Maryja na swój sposób przeciera nam szlak i po to jest dzisiejsza uroczystość – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny dodał, że nieprzypadkowa jest także jej data, która wiąże się z kalendarzem bizantyjskim. Według tego kalendarza rok rozpoczynał się 1 września, dlatego 8 września obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, a 15 sierpnia, pod koniec roku, Jej Wniebowzięcie.

Reklama

– Dzisiejsza uroczystość ma nam przypomnieć o tym, że także naszym losem będzie śmierć, ale też to, co dzisiaj otrzymuje Maryja – kontynuował ks. Bakalarz. – Przecież kiedyś też powstaniemy z martwych, nasze cmentarze opustoszeją. Przyjdzie ten dzień, kiedy Pan Bóg z prochu ziemi wzbudzi nam znowu ciało, żebyśmy mogli doświadczyć piękna nieba – wskazał i przypomniał za św. Pawłem, że „nasza ojczyzna jest w niebie”.

– Prośmy Boga o dar tęsknoty za niebem, byśmy się na nie ukierunkowali, byśmy o nim nie zapomnieli i nie stracili go z oczu, byśmy tak przeżyli życie, by się tam znaleźć – wzywał kaznodzieja.

– Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina nam ostateczne wypełnienie Bożych planów wobec każdego człowieka, którym jest niebo, dlatego dzisiaj wszystkie nasze myśli i uczucia kierujemy ku niebu, gdzie Maryja przeżywa swój triumf i odbiera nagrodę za wierną służbę Bogu i ludziom – powiedział ks. Jacek Gancarek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Myszkowie-Mrzygłodzie. Zachęcał wiernych, by w trudnym czasie pandemii zanieśli do domów i rodzin radość nieba. Apelował również o modlitwę w intencji ustania pandemii, „by wszystko wróciło do normy, ale przede wszystkim nasze relacje z Bogiem”.

Liturgię zwieńczyły procesja eucharystyczna, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i obrzęd poświęcenia ziół oraz kwiatów.

Maciej Orman/Niedziela

W niedzielę 22 sierpnia w sanktuarium odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 25. rocznicy koronacji papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Rozpoczną się one o godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli. Następnie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Nieszporom maryjnym, po których wyruszy procesja różańcowa do sanktuarium. O godz. 17 na kalwarii Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-15 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramenty sprawowane przez ks. Galusa w Czatachowej są niegodziwe a udzielane rozgrzeszenie nieważne

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

ks. Mariusz Bakalarz

Monika Książek

Sakramenty sprawowane przez ks. Daniela Galusa oraz dwóch innych suspendowanych duchownych są niegodziwe a rozgrzeszenie udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi jest nieważne - oświadcza rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej w przesłanym KAI stanowisku. Jak czytamy, kościół pw. Ducha Św. w Czatachowej, w którym wspomniani duchowni pełnią funkcje kapłańskie oraz cały teren dawnej Pustelni został wyłączony bezterminowo z użytku liturgicznego. Postępowanie ks. Daniela Galusa stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę. W związku z zaistniałą sytuacją metropolita częstochowski będzie podejmował działania przewidziane przez prawo kanoniczne oraz zgodne z prawem polskim.

Publikujemy treść stanowiska Archidiecezji Częstochowskiej ws. postępowania ks. Daniela Galusa:

CZYTAJ DALEJ

Kolumna Kościoła

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Ten wielki Ojciec Kościoła jako biskup Mediolanu cieszył się wielkim autorytetem, o czym świadczy nadanie mu określenia: „kolumna Kościoła”. Pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Po śmierci ojca, gdy był jeszcze małym chłopcem, matka zawiozła go do Rzymu i skierowała na drogę kariery urzędniczej, zapewniając mu gruntowne wykształcenie w zakresie retoryki i prawa. Około 370 r. został wysłany do Mediolanu, skąd zarządzał prowincjami Emilii i Ligurii. Trwała tam walka między prawowiernymi katolikami a arianami. Ambroży starał się pogodzić wiernych obu walczących stron. Jego autorytet sprawił, że chociaż był jeszcze katechumenem, lud Mediolanu wybrał go na biskupa. Został ochrzczony 7 grudnia 374 r. i przyjął święcenia najpierw prezbiteratu, a potem biskupie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję