Reklama

Polska

Główne uroczystości maryjne w Krzeszowie

- Przyszliśmy do Maryi jako uczniowie, jesteśmy w Jej szkole, od Niej będziemy pobierać lekcje – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas homilii w uroczystość Wniebowzięcia NMP, która uroczyście świętowana jest w głównym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.

[ TEMATY ]

Krzeszów

Wniebowzięcie NMP

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Do sanktuarium matki Bożej Łaskawej przybyły tłumy wiernych, pielgrzymi oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło sąsiadów z Czech i Niemiec.

Suma odpustowa poprzedzona była odmówieniem różańca, który prowadził kustosz ks. Marian Kopko. W południe rozpoczęła się Głowna suma odpustowa. Biskup Andrzej Siemieniewski powitał wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystość nie tylko z terenu diecezji legnickiej, ale też z całej Polski i z zagranicy. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, którzy mają Maryi za co dziękować i o co prosić. – Przyniesione naręcza kwiatów i ziół są wyrazem naszej wdzięczności wobec Matki i wyrazem naszych modlitewnych próśb – powiedział.

W homilii, którą Ksiądz Biskup oparł na rozważeniu słów Magnificat, podkreślił, że od Maryi możemy się uczyć przede wszystkim wiary. – Jej wiara jest wzorem i modelem wiary dla każdego katolika, by być człowiekiem słuchania słowa Bożego, słuchania z wiarą i słuchania z przekonaniem, że słowa te spełniają się w życiu – mówił.

Bp Siemieniewski podkreślił, że od Maryi powinniśmy uczyć się radości, również pośród różnych problemów i trudności. – Jednak Bóg jest tym, który przynosi radość, która w naszej modlitwie powinna wyrażać się również w dziękczynieniu – zaznaczył.

- Dziś stajemy się również uczniami dziękczynienia. Chrześcijanin to człowiek pełen wdzięczności, wie za co powinien dziękować Bogu. Maryja dziękowała zwłaszcza za dar zbawienia, który przez Nią stał się udziałem nas wszystkich – kontynuował hierarcha.

Ksiądz biskup podkreślił, że słowa wypowiedziane w Magnificat, dziś spełniają się na nas. – Odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, mówiła Maryja. My należymy do tych kolejnych pokoleń, które błogosławią Najświętszą Maryję Pannę - zauważył.

Przypomniał, że od Maryi uczymy się również świadomości, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny. – Chrześcijanin również powinien być świadomy, jak wielkie rzeczy uczynił nam Pan Bóg, poczynając od daru chrztu, przez Komunię św., bierzmowanie, nasze miejsce w Kościele, odkrywanie naszego powołania. To wszystko zmierza ku obietnicy życia wiecznego – to wielka obietnica, której oczekujemy – mówił dalej.

Reklama

- Również my dzisiaj wyśpiewujemy nasze dziękczynienie, jako ludzie ochrzczeni, jako ludzie wiary, jako ludzie Ewangelii. W tej duchowej lekcji Maryi uczymy się także bojaźni Bożej i miłosierdzia. Uczymy się także tego, że Jezus jest Panem, który zmartwychwstał, On ma moc. To nam uświadamia, że Jezus jest ponad wszystkim, ostatecznie On kieruje historią – zauważył bp Andrzej.

Na zakończenie zachęcił, aby zawierzyć Bogu we wszystkim. Zauważył, że przyszłość należy do Boga, we wszystkich wymiarach naszego życia. – Jesteśmy zatem nosicielami obietnicy danej przed wiekami, że przyszłość należy do Boga, że Jezus jest Panem historii – podkreślił. Wezwał też do wybierania drogi życia, drogi Ewangelii, tak, jak czyniła to w swoim życiu Maryja.

Na zakończenie liturgii bp Siemieniewski pobłogosławił przyniesione przez zioła i kwiaty. Odbyła się też procesja z cudowną ikoną matki Bożej po placu klasztornym.

Uroczysty odpust krzeszowski zakończył się piknikiem patriotycznym.

2021-08-15 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaśnięcie, które poruszyło świat

Niedziela rzeszowska 32/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Ikona Zaśnięcia z Muzeum

Ikona Zaśnięcia z Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu

Ikona Zaśnięcia z Muzeum
Archidiecezjalnego w Przemyślu

Piękna tradycja mówi o tym, że Matka Boża z ciałem i duszą została przez swojego Syna wzięta do nieba, a obchody tego święta odbywają się w wielu sanktuariach maryjnych... Także na Podkarpaciu mamy wiele wyobrażeń Maryi z Nazaretu otaczanych czcią przez katolików. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki

Który syn, gdyby mógł, nie wskrzesiłby swej matki i nie zaprowadził jej po śmierci do nieba. Ta myśl św. Franciszka Salezego od stuleci porusza serca największych sceptyków prawdy o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Nieopodal Groty Pojmania w jerozolimskim Getsemani znajduje się podziemny kościół Grobu Matki Bożej. To przy znajdującym się tam grobie Maryi pierwsze gminy judeochrześcijan w II stuleciu posługiwały się czytaniami liturgicznymi, które przechowały apokryfy pochodzące z V-VI wieku mówiące o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję