Reklama

Polska

Główne uroczystości maryjne w Krzeszowie

- Przyszliśmy do Maryi jako uczniowie, jesteśmy w Jej szkole, od Niej będziemy pobierać lekcje – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas homilii w uroczystość Wniebowzięcia NMP, która uroczyście świętowana jest w głównym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.

[ TEMATY ]

Krzeszów

Wniebowzięcie NMP

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Krzeszów zaprasza do modlitwy i na patriotyczne święto

Do sanktuarium matki Bożej Łaskawej przybyły tłumy wiernych, pielgrzymi oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło sąsiadów z Czech i Niemiec.

Suma odpustowa poprzedzona była odmówieniem różańca, który prowadził kustosz ks. Marian Kopko. W południe rozpoczęła się Głowna suma odpustowa. Biskup Andrzej Siemieniewski powitał wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli na uroczystość nie tylko z terenu diecezji legnickiej, ale też z całej Polski i z zagranicy. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, którzy mają Maryi za co dziękować i o co prosić. – Przyniesione naręcza kwiatów i ziół są wyrazem naszej wdzięczności wobec Matki i wyrazem naszych modlitewnych próśb – powiedział.

W homilii, którą Ksiądz Biskup oparł na rozważeniu słów Magnificat, podkreślił, że od Maryi możemy się uczyć przede wszystkim wiary. – Jej wiara jest wzorem i modelem wiary dla każdego katolika, by być człowiekiem słuchania słowa Bożego, słuchania z wiarą i słuchania z przekonaniem, że słowa te spełniają się w życiu – mówił.

Bp Siemieniewski podkreślił, że od Maryi powinniśmy uczyć się radości, również pośród różnych problemów i trudności. – Jednak Bóg jest tym, który przynosi radość, która w naszej modlitwie powinna wyrażać się również w dziękczynieniu – zaznaczył.

- Dziś stajemy się również uczniami dziękczynienia. Chrześcijanin to człowiek pełen wdzięczności, wie za co powinien dziękować Bogu. Maryja dziękowała zwłaszcza za dar zbawienia, który przez Nią stał się udziałem nas wszystkich – kontynuował hierarcha.

Ksiądz biskup podkreślił, że słowa wypowiedziane w Magnificat, dziś spełniają się na nas. – Odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, mówiła Maryja. My należymy do tych kolejnych pokoleń, które błogosławią Najświętszą Maryję Pannę - zauważył.

Przypomniał, że od Maryi uczymy się również świadomości, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny. – Chrześcijanin również powinien być świadomy, jak wielkie rzeczy uczynił nam Pan Bóg, poczynając od daru chrztu, przez Komunię św., bierzmowanie, nasze miejsce w Kościele, odkrywanie naszego powołania. To wszystko zmierza ku obietnicy życia wiecznego – to wielka obietnica, której oczekujemy – mówił dalej.

Reklama

- Również my dzisiaj wyśpiewujemy nasze dziękczynienie, jako ludzie ochrzczeni, jako ludzie wiary, jako ludzie Ewangelii. W tej duchowej lekcji Maryi uczymy się także bojaźni Bożej i miłosierdzia. Uczymy się także tego, że Jezus jest Panem, który zmartwychwstał, On ma moc. To nam uświadamia, że Jezus jest ponad wszystkim, ostatecznie On kieruje historią – zauważył bp Andrzej.

Na zakończenie zachęcił, aby zawierzyć Bogu we wszystkim. Zauważył, że przyszłość należy do Boga, we wszystkich wymiarach naszego życia. – Jesteśmy zatem nosicielami obietnicy danej przed wiekami, że przyszłość należy do Boga, że Jezus jest Panem historii – podkreślił. Wezwał też do wybierania drogi życia, drogi Ewangelii, tak, jak czyniła to w swoim życiu Maryja.

Na zakończenie liturgii bp Siemieniewski pobłogosławił przyniesione przez zioła i kwiaty. Odbyła się też procesja z cudowną ikoną matki Bożej po placu klasztornym.

Uroczysty odpust krzeszowski zakończył się piknikiem patriotycznym.

2021-08-15 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wichura uszkodziła dach kościoła św. Józefa w Krzeszowie

[ TEMATY ]

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Nad ranem silne podmuchy wiatru znacznie uszkodziły poszycie dachu kościoła św. Józefa.

Jeszcze nie zakończyły się prace na dachu bazyliki krzeszowskiej, który został mocno uszkodzony podczas ubiegłorocznego orkanu "Grzegorz", a żywioł kolejny raz dał znać o sobie.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję