Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń uczcił Matkę Bożą Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia mieszkańcy Wielunia uczcili Maryję Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem starostwa i przemarszem pocztów sztandarowych do kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o jej niepodległość.

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Boral, a kazanie wygłosił ks. Adam Sołtysiak. – W Sercu Maryi Polacy zawsze mieli nadzieję. Miłość do Matki Bożej i ojczyzny była zawsze miarą polskiego patriotyzmu, który w czasach niewoli przeradzał się w walkę o niepodległość, a później w walkę o obronę tej ciężko wywalczonej wolności. Tak było w 1920 r., kiedy wolność chcieli nam zabrać bolszewicy, a po zniewolonej Polsce iść do Europy Zachodniej. Polskie „nie” i Cud nad Wisłą zapobiegły kolejnej wojnie i obroniły Europę przed falą komunizmu – powiedział proboszcz parafii św. Józefa w Wieluniu.

Duchowny przypomniał, że 15 sierpnia 1920 r. spełniły się prorocze słowa ks. Ignacego Skorupki wypowiedziane podczas ostatniej Mszy św., którą odprawił. – Mówił o dniu, gdy losy wojny się odwrócą i bolszewicy zostaną pokonani, bo wysłuchane zostały przez Maryję zanoszone do Niej prośby. Ksiądz Skorupko poległ 14 sierpnia, a wymodlony cud zdarzył się dzień później – bolszewicy odstąpili od Warszawy – podkreślił ks. Sołtysiak.

Reklama

Zachęcił również, aby zawierzyć Sercu Maryi Polskę i wszystkie nasze sprawy. – Ofiarujmy Jej nasze dobre uczynki, tak jak ofiarujemy Jej dziś te piękne bukiety kwiatów – zakończył.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, pod tablicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-21, gdzie złożono biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy oddali życie za polskie i europejskie „być albo nie być”.

Uroczystość zorganizowali Marek Kieler, starosta Powiatu Wieluńskiego i Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

2021-08-16 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: św. Józef był czysty od egoizmu

– Jeśli człowiek nie jest obciążony sobą, jest bardzo lekki dla Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Porębie. 19 maja przewodniczył tam Mszy św. w ramach modlitwy w kościołach stacyjnych św. Józefa w archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Eucharystię koncelebrował ks. Artur Łyskowski, proboszcz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Myszkowie, który pielgrzymował do Poręby ze swoimi parafianami. W modlitwie uczestniczyli również: ks. Piotr Mizera, proboszcz parafii w Porębie wraz z wikariuszem ks. Mariuszem Bednarkiem oraz ks. Jan Niziołek, dziekan dekanatu Świętych Apostołów Piotra i Pawła Zawierciu.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowieństwo

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Już na wstępie Franciszek zaznaczył, że osoby duchowne są powołane do służenia ludowi jako świadkowie Bożej miłości. Bóg jest bowiem Bogiem współczucia i zapewnia, że nigdy nie pozostawia nas samymi, że zawsze jest u naszego boku, jako ostoja i siła w trudnościach. „Jesteście powołani, by wspierać pielgrzymowanie wspólnoty i towarzyszyć jej w wierze na spotkanie Tego, który już idzie obok nas” – podkreślił papież. Dodał, że są też oni powołani do dzielenia się z innymi radością wyzwalającego spotkania z Jezusem. „Jest to misja bycia znakiem obecności Chrystusa, Jego bezwarunkowej miłości, przebaczenia, poprzez które chce nas pojednać między sobą, współczucia, w którym pragnie zatroszczyć się o ubogich. Zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr, niosąc im Jezusa, jedynego, który leczy rany serca” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję