Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń uczcił Matkę Bożą Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia mieszkańcy Wielunia uczcili Maryję Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem starostwa i przemarszem pocztów sztandarowych do kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i poległych w walce o jej niepodległość.

Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Boral, a kazanie wygłosił ks. Adam Sołtysiak. – W Sercu Maryi Polacy zawsze mieli nadzieję. Miłość do Matki Bożej i ojczyzny była zawsze miarą polskiego patriotyzmu, który w czasach niewoli przeradzał się w walkę o niepodległość, a później w walkę o obronę tej ciężko wywalczonej wolności. Tak było w 1920 r., kiedy wolność chcieli nam zabrać bolszewicy, a po zniewolonej Polsce iść do Europy Zachodniej. Polskie „nie” i Cud nad Wisłą zapobiegły kolejnej wojnie i obroniły Europę przed falą komunizmu – powiedział proboszcz parafii św. Józefa w Wieluniu.

Duchowny przypomniał, że 15 sierpnia 1920 r. spełniły się prorocze słowa ks. Ignacego Skorupki wypowiedziane podczas ostatniej Mszy św., którą odprawił. – Mówił o dniu, gdy losy wojny się odwrócą i bolszewicy zostaną pokonani, bo wysłuchane zostały przez Maryję zanoszone do Niej prośby. Ksiądz Skorupko poległ 14 sierpnia, a wymodlony cud zdarzył się dzień później – bolszewicy odstąpili od Warszawy – podkreślił ks. Sołtysiak.

Reklama

Zachęcił również, aby zawierzyć Sercu Maryi Polskę i wszystkie nasze sprawy. – Ofiarujmy Jej nasze dobre uczynki, tak jak ofiarujemy Jej dziś te piękne bukiety kwiatów – zakończył.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pl. Kazimierza Wielkiego, pod tablicę upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-21, gdzie złożono biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy oddali życie za polskie i europejskie „być albo nie być”.

Uroczystość zorganizowali Marek Kieler, starosta Powiatu Wieluńskiego i Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

2021-08-16 11:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misje parafialne i jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

[ TEMATY ]

Wieluń

rocznica koronacji

Archiwum sanktuarium

Ziemia Wieluńska przeżywa wyjątkowy czas. 5 września mija 50 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej papieskimi diademami, której przy współudziale biskupa częstochowskiego Stefana Bareły dokonało dwóch wielkich patronów: św. Jan Paweł II (wówczas jeszcze kard. Karol Wojtyła) oraz Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński, którego już wkrótce będziemy czcić jako błogosławionego. Każdy z nich związał życie z Matką Bożą.

Także my – mieszkańcy ziemi wieluńskiej i wszyscy wierni archidiecezji częstochowskiej – doświadczamy tego, jak Maryja bezpiecznie prowadzi nas przez różne doświadczenia życiowe, rodzinne i społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję