Reklama

Wiara

Coraz częściej żyjemy "na niby”

O źle pojętej wolności i niebezpieczeństwie kultury tymczasowości wpływającej na wszystkie dziedziny życia, również życie religijne mówił w Piekarach Śląskich bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz toruński. Przewodniczył on Mszy i wygłosił homilię podczas dorocznej pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich.

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Piekary Śląskie

Karol Porwich/Niedziela

W homilii zwrócił uwagę na właściwe znaczenie wolności. Przestrzegł przed postrzeganiem jej jako samowoli oderwanej od odpowiedzialności i prawdy. Wolność tak pojęta prowadzi do odrzucenia Boga i wszelkich zasad moralnych. – To zły duch w swojej przewrotności stawia przed człowiekiem właśnie taką perspektywę wolności. On chce, aby człowiek wybierał w swoim życiu brak zasad, odwracał się od Boga, i utracił trwałe fundamenty – mówił.

Przypomniał, że historia, zwłaszcza ta biblijna, pokazuje, że szemranie prowadzi ostatecznie do porzucenia Boga. – Jeśli zaczynamy narzekać na Boga i jego naukę, to odcinamy się od fundamentów naszego życia – przestrzegał.

Nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii i słów Jezusa skierowanych do uczniów „czy i wy chcecie odejść” powiedział, że w każdym momencie historii mimo tak głośnego szemrania wielu, są ludzie wierni i wytrwali. Takich ludzi również dzisiaj nie brakuje.

Wobec postawy szemrania w tak zmiennym świecie wskazał na trwałe fundamenty: Słowo Boże, zdrowy kult maryjny i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię. – To w Eucharystii przychodzi do nas Bóg, który umacnia, który nas prowadzi – zauważył. Dodał też, że Eucharystia jest źródłem prawdziwej nadziei. – Dzisiejszy świat traci nadzieję, a my Kościół – nasze rodziny – powinniśmy być dla świata znakiem nadziei – wskazał.

Za papieżem Franciszkiem przestrzegł przed kulturą tymczasowości, przemijającymi modami i ideami, które dziś są, a jutro nie ma. – Wszystkie wynalazki, idee, mody stają się chwilowe i niemal natychmiast są zastępowane przez pojawiające się nowości. Przemijalność rzeczy stała się domeną dzisiejszych czasów. Kultura tymczasowości wpływa na wszystkie dziedziny życia, również na życie religijne – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Do dziesiątek tysięcy pątniczek bp Śmigiel zaapelował o trwałą miłość. – Tak w przypadku sakramentu małżeństwa, kapłaństwa i życia konsekrowanego, potrzeba nam trwałości. Raz powiedziane tak, żeby mogło trwać i być źródłem szczęścia, wymaga otwarcia na łaskę, wysiłku człowieka w codziennej pracy, wymaga modlitwy, otwarcia na słowo Boga i wsparcia sakramentalnego. Nikt nie powinien drugiemu człowiekowi przysięgać miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej tylko na chwilę. Niektórzy dziś ulegają takiej modzie. Ciągle czynią coś na próbę i kochać też chcą na próbę, ale to nie jest prawdziwa miłość. Już Paweł Apostoł napisał, że miłość nigdy nie ustaje. Jest ona związana nie tylko z emocją, ale z ofiarą, z poświęceniem – powiedział.

Zauważył, że coraz częściej „żyjemy na niby” – to znaczy bez zaangażowania i poświęcenia w życiowe role i powołanie. Zaznaczył, że konsekwencją takiego stylu życia jest poranione serce. – Zakładając, że wszystko jest tylko na pewien czas, żyjemy tak naprawdę na niby, bez całkowitego zaangażowania, poświęcenia, bez odpowiedzialności. A to musi nas doprowadzić do dramatu, do poczucia odrzucenia, do samotności – mówił.

Podziel się cytatem

Reklama

Na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach bp Śmigiel wskazywał również na konieczność budowania wzajemnych relacji, zwłaszcza rodzinnych i międzypokoleniowych. Upomniał się o poszanowanie dla właściwego obrazu człowieka, kobiety i mężczyzny, ich wzajemnym ról i zadań. Opowiedział się też zdecydowanie za życiem od poczęcia aż po naturalną śmierć.

Bp Wiesław Śmigiel – ordynariusz toruński i przewodniczący Rady ds. rodziny KEP – w pielgrzymce piekarskiej uczestniczył po raz pierwszy. Podczas tegorocznej pielgrzymki kobiet do Piekar to on przewodniczył Mszy świętej i wygłosił homilię.

2021-08-22 19:26

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Górzyński do kobiet: Świat i naród nawet nie wie, ile zawdzięcza matkom

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Tomasz Wiktor

Świat potrzebuje posłuszeństwa Bogu. Jako chrześcijanie mamy światu dać tego przykład – mówił do kobiet w Piekarach Śląskich abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński przewodniczył Mszy świętej na Piekarskim Wzgórzu. To centralna część trwającej Pielgrzymki stanowej niewiast do Pani Piekarskiej.

W homilii abp Górzyński zauważył, że bardzo krzepiąco brzmią dla nas słowa mówiące o powszechności zbawienia. Słyszymy je w dzisiejszych liturgicznych czytaniach z Pisma Świętego. – W tym kontekście odruchowo rodzą się pytania, czy zatem na drodze do zbawienia coś zależy od nas? Czy powszechność zbawienia znaczy, że nie ma niebezpieczeństwa potępienia? – pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję