Paraolimpiada: srebro Michała Derusa w biegu na 100 m

Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 m w klasie T47 podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Czasem 10,61 s ustanowił rekord Europy. Pozostałe miejsca na podium zajęli Brazylijczycy. Wygrał Petrucio Ferreira dos Santos (10,53), a trzeci był Junior Washington (10,68).

Paraolimpiada

PAP/EPA/ENNIO LEANZA

Derus powtórzył swój sukces sprzed pięciu, kiedy w Rio de Janeiro także zajął drugie miejsce.

To czwarty medal dla Polski w stolicy Japonii, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Na drugim stopniu podium stanął Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, a na trzecim sztangistka Justyna Kozdryk.

Paraolimpiada w Tokio zakończy się 5 września. (PAP)

Paraolimpijczyk z Bielawy Mariusz Tomczyk

Mariusz Tomczyk reprezentował Polskę na paraolimpiadzie. Nasz zawodnik, uzyskując wynik 161 kg w wyciskaniu sztangi leżąc, zajął 8. lokatę.

Dla Mariusza był to już szósty udział w imprezie czterolecia, a debiut zaliczył w 2000 r. w Sydney. Swój najlepszy rezultat odniósł w 2008 r. w Pekinie, zajmując miejsce tuż za podium. Tomczyk jest kilkunastokrotnym mistrzem Polski i wielokrotnym mistrzem Europy. W marcu wywalczył brązowy medal Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów. Podczas odbywających się w Manchesterze zawodów, sportowiec stanął na podium, zajmując 3. miejsce w kategorii do 59 kg. To zwycięstwo pozwoliło mu wziąć udział w tegorocznej paraolimpiadzie w Tokio.

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

„Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło czuwań. Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, podkreśla, że poznawanie i pogłębianie dziedzictwa bł. Prymasa jest naszym wielkim zobowiązaniem. Czuwania od ponad 40 lat odbywają się zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca.