Reklama

Concordia - Polonijny Ośrodek Spotkań

W Niemczech, na skraju wielkiego terenu leśnego Westerwald, ok. 100 km od Kolonii, w malowniczej dolinie, otoczonej łąkami i lasami, znajduje się Ośrodek Polskiej Misji Katolickiej – Haus Concordia. Pragnie on służyć tym wszystkim, którzy chcą nieco odpocząć oraz nabrać sił fizycznych i duchowych. Wiele tam się działo w ostatnim czasie. Wspomnienia minionych wydarzeń powracają do nas i chcemy się nimi dzielić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania Młodych

Kolejnym miejscem Światowych Dni Młodzieży w 2005 r. będzie niemiecka Kolonia. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia br. w Polonijnym Ośrodku Spotkań łączyliśmy się z Placem św. Piotra w Rzymie. Concordia zapełniła się młodymi i atmosferą radości. Dołączyła też do nas grupa młodych z niemieckiej parafii w Dermbach.
Spotkanie Młodych rozpoczęło się wniesieniem przed główny Dom Concordii dużego krzyża, któremu oddaliśmy pokłon, potem był niesiony ok. 2 km na ramionach sześciu młodzieńców aż do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Oprawą liturgiczną w języku polskim i niemieckim zajęła się młodzież. Każdy otrzymał egzemplarz najnowszego listu Ojca Świętego do młodych. W tegorocznym liście Papież, nawiązując do Roku Różańca Świętego, napisał: „Przekazuję Wam dziś symbolicznie koronkę Różańca”. Trzy osoby z grupy modlitewnej „Orły” potraktowały te słowa jako wezwanie. Zwróciły się z prośbą o różańce najpierw do Kurii Biskupiej, a potem do różnych klasztorów w Bonn, Osnabrück, Recklinghausen. Musiała to być myśl pochodząca z natchnienia Bożego, skoro przez trzy dni młodzi zebrali aż 575 różańców. Jeden z młodych spotkał nawet panią, która przeznaczyła na ten cel 1000 euro, za które zakupiła dla młodzieży 250 różańców w Ziemi Świętej. Koronki te zostały rozdane wszystkim obecnym – Polakom i Niemcom. W drodze powrotnej odmawialiśmy Różaniec, rozważając tajemnice światła. Modlitwę prowadziły dzieci, na przemian z młodzieżą. Niedziela ta wprowadziła nas w Wielki Tydzień.

Dary Ojca Świętego dla Concordii

Wielka radość stała się udziałem wszystkich, którzy do Concordii przybywają. W Wielki Czwartek otrzymaliśmy z Watykanu od Ojca Świętego dary wyjątkowe: złoty kielich, ornat i piuskę. Wszystko zostało opatrzone specjalną dokumentacją: „Ojciec Święty Jan Paweł II wraz ze swym błogosławieństwem przekazuje Ośrodkowi Spotkań Concordia w Herdorf – Dermbach swój ornat, kielich, którego użył odprawiając Mszę św. w swojej prywatnej kaplicy, i piuskę”. Podpisany: ks. Mieczysław Mokrzycki, sekretarz osobisty Ojca Świętego.
Te dary mobilizują nas, by w Concordii stale ogarniać modlitwą Ojca Świętego i jego Pontyfikat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niedziela Bożego Miłosierdzia

Kaplica to szczególne miejsce w Concordii. Wielu kieruje tutaj najpierw swe kroki, aby zostawić troski, zmartwienia i radości. Znajdują się tu dwa szczególne obrazy – kopia Ikony Jasnogórskiej, która peregrynowała po Polskich Misjach Katolickich w Niemczech, oraz obraz Jezusa Miłosiernego. Ten drugi podarowała Concordii p. Teresa Falkowska z Dortmundu, 23 kwietnia 2003 r., w czasie trwania nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Obraz ten został usunięty z kościoła niemieckiego. Teraz znalazł swoje miejsce w Concordii, gdzie Jezus Miłosierny jest bardzo czczony i kochany.
Należy tutaj wspomnieć młodzieżową grupę modlitewną „Orły”, która zawiązała się w Concordii przed trzema laty – w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, kiedy w Rzymie trwały uroczystości związane z kanonizacją Siostry Faustyny. Ci młodzi w ogromnej mierze przyczynili się do tego, że 27 kwietnia br., w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, w Concordii miała miejsce wielka uroczystość, do której przygotowywaliśmy się przez nowennę. Od rana, mimo niesprzyjającej pogody, przybywała młodzież i osoby dorosłe wraz z dziećmi, aby dziękować Bogu za Jego Miłosierdzie. Grupa „Orły” przez radosny śpiew Alleluja i przygotowane rozważania pomagała zebranym w rozważaniu tekstów wyjętych z Dzienniczka św. s. Faustyny. Młodzi dzielili się tym, czym sami żyją. Po modlitwie Regina Caeli grupa „Orły”, przygotowała zebranych do uczestnictwa w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Młodzi mówili o osobistym przeżywaniu sakramentów świętych, zwłaszcza spowiedzi, oraz o roli modlitwy w ich życiu. Przez cały dzień była okazja do spowiedzi, gdyż święto Miłosierdzia miało być dniem łaski dla wszystkich ludzi. Jezus związał z nim wielkie obietnice. „Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było schronieniem dla wszystkich dusz. W tym dniu (...) wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz 699).
Przed godz. 15.00 procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła pośród zebranych. Jezus stanął na ołtarzu usytuowanym na zewnątrz w wiosennej scenerii. Zza chmur wyszło słońce, a białe płatki kwiatów, sypiące się z drzew, tworzyły naturalny dywan. Uroczystą Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu prowadził ks. Leszek Wedziuk, chrystusowiec z Bochum. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Ryszard Mroziuk z Dortmundu, który dał również okazję ku temu, aby uczcić relikwie św. s. Faustyny. Kiedy podczas Przeistoczenia spadł na zebranych deszcz, został on przyjęty jako znak nowych łask dla nas i dla Concordii. W myśl słów Jezusa: „Chcę, aby obraz Bożego Miłosierdzia był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz 49), pod koniec Mszy św. zostały poświęcone dwa obrazy – ten darowany dla Ośrodka i drugi, przeznaczony do zakonnej kaplicy Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które od dwóch miesięcy posługują w Concordii.
Jesteśmy przekonani, że kult Bożego Miłosierdzia w Concordii w Niemczech nadal będzie się rozwijał i promieniował dalej. Tak sądzą wszyscy, którzy przybyli tutaj z potrzeby swego serca. Ogień tegoż kultu jest rozpalany i podtrzymywany przez młodych. To oni, pełni młodzieńczego entuzjazmu, postanowili rozszerzać go dalej na tej ziemi. Tajemnica ich szczęścia leży z pewnością w słowach Jezusa: „Dusza, która zaufa Mojemu miłosierdziu, jest najszczęśliwsza, bo Ja sam mam o nią staranie” (Dz 1273).
Do naszego Polonijnego Ośrodka, małego Centrum Bożego Miłosierdzia, zaproszony jest każdy. Pan Jezus obiecał: „Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu” (Dz 687). Pragniemy z wiarą wołać: „Jezu, ufam Tobie!”.

Reklama

I jeszcze coś o Concordii

W ciągu całego roku Concordia przyjmuje zorganizowane grupy oraz osoby prywatne, które chcą przeżyć tutaj swój wolny czas i rozkoszować się pięknem przyrody. Podczas ferii szkolnych organizujemy obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży, z ustalonym programem. Tu na dogodnych warunkach może wypocząć cała rodzina.
W naszym Ośrodku można też organizować uroczystości rodzinne, sympozja, konferencje, seminaria, wystawy oraz warsztaty naukowe i artystyczne. Zapewniamy również nocleg będącym np. w drodze do miejsc pielgrzymkowych Francji.
W ciągu roku organizujemy rekolekcje dla różnych grup. Młodzież zapraszamy na święta młodości w Niedzielę Palmową oraz we wrześniu (najbliższe odbędzie się 13 września br.).
Znajdują się tu też ciekawe miejsca, godne zwiedzania.
Bliższe informacje można uzyskać na stronie: www.haus-concordia.de

Zapraszamy!

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Presynodalne "ostatki"

2024-04-23 00:06

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Dobiega końca etap przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Za nami ostatnie już Presynodalne Spotkania Rejonowe na których pochylono się nad Listem do Kościoła w Filadelfii.

Kończy się czas, który był ważny dla poszczególnych, pozwolił lepiej poznać zasady synodu i przede wszystkich budować wspólnotę jedności. Czy to się udało? Po owocach synodalnych poznamy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję