Reklama

Dzień Babci i Dziadka w Pałacu

15 lipca br., upalne przedpołudnie. Przed Pałacem Biskupim kilkadziesiąt dzieciaków, ocierając pot z czoła i wachlując się chusteczkami, czeka na Biskupa Stanisława. W tym Lidia Trojanowska, której na instrumentach klawiszowych towarzyszą mąż oraz syn, wytrwale powtarza słowa piosenki, którą w pełnej wersji kompaktowej zabierze biskup łomżyński Stanisław Stefanek do Toronto na spotkanie z Ojcem Świętym. "Wielka jest miara ludzkiego serca" śpiewają mali i wtórują im starsi: przede wszystkim ukochane babcie i dziadkowie, którzy wraz z wnuczętami przybyli świętować Dzień Babci i Dziadka, przeniesiony wyjątkowo z dnia 26 lipca.

Kiedy przychodzi wyczekiwany Ksiądz Biskup i pozdrawia serdecznie wszystkich, rozpoczyna się koncert w wykonaniu artystów - uczestników Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. Wśród wykonawców znajdują się również całe muzyczne rodziny: rodzina Szeflerów z Gdańska, gdzie rodzicom towarzyszą uzdolnieni synowie: Jan Paweł i Piotr oraz córka Kasia; rodzina Kołodziejów z maleńką Anią i rodzina Wiersztodtów z synem Adasiem, który zagrał na fortepianie Zabawę w konika P. Czajkowskiego. Słońce przypieka niemiłosiernie, więc z wielkim entuzjazmem przyjęto pojawienie się wody do picia, którą z wielką cierpliwością rozdziela siostra Maksymiliana, a pomagają jej opiekunowie dzieci. Po chwili przerwy rozpoczynają się występy artystów Opery Bałtyckiej, którym towarzyszą ich pociechy.

Na scenie jako ostatni prezentują się Aleksandra Szefler i Dariusz Wójcik, proponując w zabawnej piosence przepis "na najłatwiejsze ciasto w świecie". I tym smakowitym akcentem kończy się koncert.

Żegnamy artystów, by z entuzjazmem przystąpić do zabawy. Jako pierwsi zgłaszają się najmłodsi od roczku do 3 lat. Ich zadaniem jest przedstawienie się, czyli głośne wypowiedzenie swojego imienia. Maluchy są onieśmielone i zawstydzone, ale przy wsparciu najbliższych doskonale wywiązują się z zdania. W nagrodę za odwagę otrzymują prześliczne figurki aniołków. Po prezentacji maluchów przychodzi kolej na następne grupy wiekowe. Dzieciaki chętnie przystępują do konkursów i zgadywanek, w których nagrodami są zabawki i mnóstwo łakoci. Wszystkie gry i zabawy prowadzi pani Ela, a siostry zakonne skrupulatnie wypisują na losach nagrody. Nikt nie odchodzi z pustymi rękami. Mnóstwo emocji, śmiechu i zabawy. Babcie także nie stoją na uboczu - zgłaszają się do konkursu na najpiękniejszą kołysankę dla swoich wnucząt. Spotkanie kończy się wspólnym uporządkowaniem placu, również w formie konkursu, za co dzieciaki zbierają dodatkowe punkty. Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka organizowane w ogrodzie biskupim stało się naszą łomżyńską tradycją. W tym roku zmieniono datę spotkania z powodu wyjazdu Księdza Biskupa do Toronto. Dziękujemy, Księże Biskupie, za ten niezwykły, pełen niespodzianek wakacyjny dzień!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję