Reklama

Inspektor Pracy przestrzega

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Dla rolników to okres wytężonej pracy. Do pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Adama Śmigielskiego SDB zwrócił się główny inspektor pracy Tadeusz Zając z prośbą o wsparcie poczynań prewencyjnych w rolnictwie. Skutkiem tego w rolniczych parafiach naszej diecezji odczytany został specjalny apel.

Główny Inspektor Pracy zapewnia, że stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych nie uległ zasadniczej poprawie w porównaniu do lat ubiegłych. Nadal rejestruje się zbyt dużo wypadków przy pracy. Rokrocznie wśród poszkodowanych są dziesiątki dzieci. Z doświadczeń inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że przyczynami wypadków jest m.in. niezadawalający stan techniczny maszyn i urządzeń, zmęczenie, nieuwaga, a czasem zwykła lekkomyślność. "Wszystko to budzi szczery niepokój - pisze Tadeusz Zając - a zarazem wolę przeciwdziałania. W tym roku - zapewnia Zając - koncentrujemy się na promowaniu różnorodnych treści związanych z zagadnieniami bezpieczeństwa pracy i przeciwdziałaniu wypadkom w rolnictwie. Niezbędna jest jednak pomoc i aktywność różnych grup społecznych, w tym również duchowieństwa".

W tym roku Główny Inspektor Pracy działania promocyjne adresuje głównie do rodziców, by zastanowili się, jakie prace wykonują ich dzieci. Inspektor przestrzega, by dzieci nie kierowały ciągnikami i innymi maszynami rolniczymi, by nie obsługiwały kombajnów do zbioru zbóż, zielonek i roślin okopowych. Niebezpieczne jest sprzęganie i rozprzęganie maszyn i narzędzi rolniczych, przyczep i wozów. Przy tych pracach występuje wysokie zagrożenie przygniecenia, przejechania czy urazów rąk i nóg. Niedopuszczalne jest przebywanie na pomostach sadzarek do ziemniaków oraz siewników i korygowanie ich pracy poprzez strącanie nadmiaru sadzeniaków lub przegarnianie ziarna w skrzyni nasiennej. Przy tych czynnościach występują bardzo często obcięcia i urazy palców i dłoni. Przycinanie drewna przy użyciu pilarki tarczowej jest również bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że pilarka to jedno z najbardziej niebezpiecznych urządzeń, przy pracy z którym występuje najwięcej okaleczeń, amputacji, a nawet wypadków śmiertelnych. Dwa razy należy zastanowić się nad pomocą młodych ludzi przy pracach związanych z wyładunkiem, przeładunkiem i transportem środków chemicznych, takich jak - wapno, środki ochrony roślin, rozpuszczalniki. Niektóre z nich to substancje o wysokiej toksyczności, mogą łatwo poparzyć błony śluzowe, oczy, skórę. Załadunek i rozładunek zwierząt, prace przy uboju - to kolejne niebezpieczne czynności, przy których nie powinny być obecne dzieci. Lista przestróg Głównego Inspektora Pracy jest jeszcze bardzo długa. Niemniej jednak dorośli sami doskonale wiedzą, jakie zadania mogą wykonać ich pociechy, a w jakich muszą obejść się bez ich pomocy. Tylko, aby chcieli się nad tym zastanowić, nie ulegając podszeptom nieuwagi i pośpiechu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję