Reklama

Za pośrednictwem świętych

Niezwykły zbiór 16 relikwii wystawiony w kościele św. Stanisława BM w Czeladzi powiększył się o doczesne szczątki św. Andrzeja Boboli. Przekazanie relikwii odbyło się 26 lipca br., w uroczystość św. Anny, podczas koncelebrowanej Mszy św. odpustowej, której przewodniczył ks. dr Donat Manterys. W doniosłym dla parafii wydarzeniu mimo wakacji uczestniczyło wielu parafian oraz liczne grono kapłanów z dekanatu.

"Otrzymane relikwie trafią do specjalnie przygotowanego relikwiarza w kaplicy św. Stanisława BM. Spoczną obok 16 innych relikwii gromadzonych od wielu lat. Na uwagę zasługuje fakt, że parafianie, mimo że nie było specjalnych uroczystości, coraz liczniej gromadzą się przed granitowym postumentem, w którym przechowywane są doczesne szczątki świętych" - powiedział Niedzieli ks. prał. Mieczysław Oset, proboszcz parafii. "Cieszę się, że wierni nie tylko podziwiają relikwiarz, ale także modlą się za pośrednictwem i przyczyną świętych" - dodał Ksiądz Prałat. A jest za przyczyną kogo się modlić, gdyż w relikwiarzu znajdują się m.in. szczątki: św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Wojciecha, św. Rozalii, św. Stanisława Kostki, św. Ojca Pio.

Jak relikwie trafiły do czeladzkiej świątyni? Otóż po uroczystościach ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski ks. prał. Mieczysław Oset zwrócił się do kustosza warszawskiego sanktuarium św. Andrzeja Boboli z prośbą o przekazanie doczesnych szczątków Świętego. Kustosz z radością ofiarował cenne relikwie i przekazał je za pośrednictwem przebywającego w

Warszawie oficjała Sądu Biskupiego - ks. Donata Manterysa. Warto również nadmienić, że w czeladzkiej świątyni umieszczony jest na pierwszym filarze obraz świętego Męczennika. A wierni niejednokrotnie mogli zapoznać się z jego życiem i nauczaniem.

Św. Andrzej Bobola jest czwartym patronem Polski. Biskupi polscy w liście pasterskim zatytułowanym Święty Andrzej Bobola patronem ewangelizacji w trudnych czasach podkreślili, że został on ogłoszony patronem w czasie, gdy wielu rodaków nie może znaleźć pracy i znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Od wieków ojczyźnie patronują męczennicy - bp Wojciech i bp Stanisław oraz św. Stanisław Kostka, w tym roku dołączył do nich św. Andrzej. Starania o uznanie św. Andrzeja patronem Polski rozpoczęły się w 1998 r. Na decyzję watykańskiej Kongregacji trzeba było czekać 4 lata. 16 maja br. podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie został odczytany specjalny dokument ogłaszający go patronem naszego kraju. W naszej diecezji relikwie Świętego możemy czcić na razie tylko w dwóch kościołach - św. Stanisława w Czeladzi i św. Andrzeja w Sosnowcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję