Reklama

Maryja Wniebowzięta

Niedziela sosnowiecka 32/2002

Każdego roku, 15 sierpnia Kościół w całej Polsce obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w ciągu całego roku liturgicznego. W naszej diecezji jest kilka kościołów noszących takie wezwanie. W nich też, z racji dorocznego odpustu, dzień ten obchodzony jest wyjątkowo uroczyście. Najstarszą i jednocześnie największą świątynią noszącą ten tytuł jest matka kościołów diecezji - bazylika katedralna w Sosnowcu. W niej naszą uwagę przykuwa neobarokowy, bogato złocony, monumentalny ołtarz główny z przepięknym malowidłem autorstwa Włodzimierza Tetmajera z 1905 r., ukazującym wstępującą do nieba Matkę Bożą. Obraz jest flankowany przez cztery kolumny ustawione na wysokich cokołach. Uderza w nich trójstrefowa kompozycja Wniebowzięcia. W dolnej jego części ujęta została duża postać odwróconego anioła, który podtrzymuje unoszącą się ze środkowej strefy postać Maryi. Wreszcie u samej góry Bóg Ojciec i Jezus Chrystus przyjmują Matkę Bożą. Widać to wyraźnie na trzeciej, " niebiańskiej" strefie obrazu.

Pierwszy kościół w Wojkowicach-Żychcicach pochodzący z pierwszych lat ubiegłego stulecia nosił tytuł św. Stanisława Kostki. W latach 1935-38 wzniesiono tam nową świątynię - murowaną, trójnawową z wieżą, nadając jej wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj najdobitniej ołtarz główny wskazuje na Patronkę kościoła i parafii. Znajduje się w nim figura Najświętszej Maryi Panny, umieszczona w tym miejscu w latach 50. XX w. przez ówczesnego proboszcza, ks. kan. Stanisława Gałązkę. "W naszej wspólnocie uroczystość odpustowa przebiega w szczególnie radosnej i świątecznej atmosferze. Jest to dzień świąteczny, ludzie mają wolne, poza tym są wakacje, dlatego też ściąga tu ogromna liczba wiernych z okolicznych miejscowości. Na wszystkich Mszach św. zaproszony kaznodzieja głosi słowo Boże. Tym razem uczyni to misjonarz z Marianhill, o. Ryszard. Bardzo licznie wierni uczestniczą też w Eucharystii o godz. 16.00, odprawianej w intencji wszystkich zmarłych parafian. Po niej na miejscowy cmentarz, który jest wcześniej odpowiednio przygotowany, generalnie wysprzątany i upiększony, wyrusza procesja. Ten zwyczaj przypomina bardzo dzień Wszystkich Świętych, tylko że jest trochę cieplej" - mówi proboszcz żychcickiej wspólnoty, ks. kan. Marian Jankowski. Po uroczystościach w kościele tutejsi bracia strażacy dla parafian oraz gości rokrocznie przygotowują szereg różnorakich atrakcji, np.: loterię fantową, gry, zabawy, konkursy. Dla najmłodszych są karuzele, a dla trochę starszych w godzinach wieczornych zabawa odpustowa.

Kolejne parafie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to wspólnoty erygowane w latach 80. XX w. Jedną z nich jest parafia w Dąbiu, inną wspólnota w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie i ostatnią, a jednocześnie najmniejszą na terenie naszej diecezji - wspólnota w Jeżówce, licząca zaledwie 840 mieszkańców. Tutaj Maryja Wniebowzięta ukazana jest w bocznym ołtarzu. Na odpust zjeżdżają całe rodziny nie tylko z parafii, ale z wielu podkrakowskich miejscowości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję