Reklama

25 lat temu w Tylmanowej

Początek żywej wiary

Okres wakacji jest dla członków Ruchu Światło-Życie czasem intensywnej pracy rekolekcyjnej. Każdego roku oazy przeżywa kilkadziesiąt tysięcy dzieci, młodzieży oraz małżonków. Rekolekcje oazowe od ponad ćwierćwiecza organizuje także nasza diecezja. Głównym ośrodkiem, gdzie się one odbywają, jest miejscowość Tylmanowa koło Krościenka. W tym roku mija właśnie 25 lat od czasu zorganizowania tam pierwszej oazy dla uczestników z naszej diecezji.

Do roku 1977 oazy organizowane przez diecezję gorzowską odbywały się tylko w Rokitnie i w Bledzewie. Zorganizowanie własnego ośrodka w Tylmanowej pozwoliło znacznie zwiększyć liczbę uczestników oaz wakacyjnych. Należy podkreślić, że w Tylmanowej letnie oazy odbywały się już wcześniej, a ich organizatorami była centrala ruchu w Krościenku oraz inne diecezje. Nasza diecezja zorganizowała swój ośrodek w domach górali, z których gościnności korzystała wcześniej archidiecezja białostocka. Miejscem spotkań, wspólnej modlitwy i odpoczynku były prywatne pomieszczenia wynajmowane od miejscowych gospodarzy.

Pomysł zorganizowania oaz w Tylmanowej zapadł podczas narady, w której uczestniczyli: ks. Edward Dajczak, ks. Jan Pawlak, ks. Kazimierz Helon, ks. Antoni Łatka i ks. Stanisław Kłósek. Organizowany ośrodek w Tylmanowej wymagał stworzenia odpowiedniego zaplecza gospodarczego. W tym celu została zakupiona przez ks. S. Kłóska kuchnia wojskowa w Sulechowie. Problem zabezpieczenia uczestników w odpowiednią ilość żywności starano się rozwiązać np. poprzez zbieranie przez członkinie Żywego Różańca kartek żywnościowych. Akcją tą kierował ks. S. Kłósek, natomiast ks. J. Pawlak troszczył się przygotowanie odpowiedniej ilości konserw. Dzięki wsparciu materialnemu m.in. bp. Pawła Sochy, ks. Henryka Guzowskiego, ks. Józefa Ferensowicza, ks. Józefa Janickiego i ks. Dionizego Łyducha udało się zakupić gumowe materace. Dużym ułatwieniem w organizacji ośrodka w Tylmanowej był fakt pochodzenia jednego z jego głównych organizatorów - ks. S. Kłóska z diecezji tarnowskiej. Biskup tarnowski Jerzy Ablewicz wydał swoim kapłanom polecenie pomocy w pracach przez niego podejmowanych.

Ks. S. Kłósek i ks. J. Pawlak jako moderatorzy prowadzili pierwszą oazę naszej diecezji w Tylmanowej w dniach 23 czerwca do 9 lipca 1977 r. Pomagała im s. Barbara Ropacz oraz 12 animatorów ( w tym 6 diakonów z seminarium w Paradyżu). W grupie 107 uczestników przeważały głównie osoby ze szkoły średniej. W drugim turnusie oazie I i II stopnia przewodniczył jako moderator ks. Eugeniusz Jankiewicz, któremu pomocą służyło 12 animatorów. W oazie wzięło udział 115 osób. Trzeci turnus był najliczniejszy, uczestniczyło w nim 150 osób, a opiekę nad nimi sprawowali: ojciec duchowny seminarium ks. Tadeusz Lubelski, ks. Stanisław Stolz, ks. Olgierd Banaś oraz 13 animatorów, wśród których było 7 kleryków, 2 siostry zakonne oraz 2 katechetki. Warto wspomnieć, że w roku 1977 obok dzieci i młodzieży uczestniczyły w oazach także rodziny z Kowalowa i Sulechowa (oficjalnie Domowy Kościół, tzw. oaza rodzin, który powstał w naszej diecezji w roku 1978).

Początki oaz naszej diecezji w Tylmanowej były trudne. Zbyt liczne turnusy, kontrole ze strony władz, brak odpowiednich materiałów i przygotowanych animatorów. Jednak ziarno zasiane przed 25 laty przynosi do dzisiaj błogosławione owoce. Oazy w Tylmanowej przeżyło kilkanaście tysięcy osób: kapłanów, kleryków, sióstr zakonnych i osób świeckich. Dla wielu z nich to właśnie rekolekcje w tej górskiej wiosce stały się początkiem żywej wiary w Jezusa Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję