Reklama

Konin

"Misyjne Iskierki"

Przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie istnieje od września 2001 r. Koło Misyjne, powołane do życia z inicjatywy proboszcza parafii, ks. prał. Henryka Włoczewskiego. Na początku Koło liczyło 53 członków, a należały do niego dzieci z klas piątych Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Jestem opiekunką tego Koła, naszym celem jest zapoznawanie się z problematyką misyjną oraz pomoc misjom poprzez modlitwę i drobne dary.

Podczas minionego roku szkolnego spotykaliśmy się dwa razy w miesiącu - najpierw w szkole, a następnie w salkach przy parafii. Był to czas uwielbienia Pana pieśnią, czas modlitwy różańcowej i spontanicznej oraz rozmowy. W trakcie spotkań dzieci poznawały problematykę misji. Przybliżyliśmy im sylwetkę Pauliny Jaricot - założycielki Żywego Różańca Misyjnego. Dowiedziały się, dlaczego św. Teresa od Dzieciątka Jezus została patronką misji. Nawiązaliśmy kontakt z Zakonem Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Ks. Stanisław Banasiński opowiedział dzieciom o swych doświadczeniach misyjnych, o życiu Papuasów, o florze i faunie Papui-Nowej Gwinei.

Spotkania w małych grupach stwarzały możliwość przedstawienia dzieciom postaci polskich misjonarzy: o. Jana Beyzyma, którego beatyfikacja odbędzie się podczas sierpniowej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, pochodzącej z Poznania Matki Trędowatych - 90-letniej dr Wandy Błeńskiej oraz o. Mariana Żelazka, od 1950 r. pracującego w Indiach - obecnie kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla.

Charakter dużych spotkań był bardzo zróżnicowany - składał się na niego m. in. całodzienny wyjazd autokarem do położonego na szlaku misyjnym św. Wojciecha Kazimierza Biskupiego, gdzie dzieci zwiedziły muzeum misyjne z eksponatami pochodzącymi z Papui-Nowej Gwinei i Skandynawii. Poznały też historię Pięciu Braci Pierwszych Męczenników Polskich. Rolę przewodników po klasztorze pełnili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny: Adrian Jacek i Joachim Leszczyna.

Spotkaniu opłatkowemu na plebanii towarzyszyła atmosfera wielkiej radości. Byli na nim obecni: ks. prał. Henryk Włoczewski, Siostry Nazaretanki pracujące w naszej parafii, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 - Jadwiga Mnich i nauczycielki - Wiesława Świniarska i Aleksandra Głąb. Gośćmi byli też klerycy Adrian i Joachim. Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs na nazwę Koła. Jury w składzie: s. Maksymiliana, klerycy Adrian i Joachim, pierwsze miejsce przyznało nazwie "Misyjne Iskierki". Hymnem Koła jest pieśń Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię.

Dzieci włączały się również w przeżywanie wydarzeń roku liturgicznego: przygotowały adorację żłóbka i krzyża, poprowadziły rozważania poszczególnych stacji Misyjnej Drogi Krzyżowej, przygotowały inscenizację Misterium Ogrójca, a w Wielki Piątek - adorację w Godzinie Konania Chrystusa.

Uczestnicząc w nabożeństwie Wielkiego Czwartku, złożyły życzenia kapłanom, pamiętały też o misjonarzach - do kilku z nich wysłały życzenia. Wielką radość sprawiło dzieciom otrzymanie odpowiedzi na niektóre z listów. Do Krzysia Opasiaka napisał ks. Jerzy Słowiński z Tasmanii, a do Iwony Kaczor i Michaliny Majcher - brat Grzegorz Makowski z Meksyku.

Najważniejszym z podejmowanych zobowiązań jest modlitewna pomoc misjom. Od początku listopada 2001 r. każde dziecko modli się codziennie wyznaczoną tajemnicą Różańca w intencjach misyjnych. Dzięki temu spośród członków Koła zostały utworzone trzy pełne Koła Żywego Różańca. Podjęta modlitwa stanowi odpowiedź na prośbę Ojca Świętego o włączenie się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

"Misyjne Iskierki" zostały też zaproszone przez ks. Jana Mazalona na spotkanie Żywego Różańca dorosłych. Włączyły się w modlitwę różańcową i adorację Najświętszego Sakramentu oraz śpiewały pieśni religijne.

W Światowym Dniu Modlitw o Powołania "Misyjne Iskierki" pełniły służbę liturgiczną podczas Mszy św. z udziałem dzieci. Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Powołania odwiedzili nas klerycy Adrian i Denis z Białorusi. Kleryk Denis opowiadał o życiu swoich rodaków i sytuacji Kościoła. Zostawiając adresy dzieci z Białorusi, zachęcał do korespondowania z nimi.

Wielkim i radosnym przeżyciem był udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Misyjnym Dzieci, które odbyło się 1 czerwca br. na Jasnej Górze. Pod opieką czterech opiekunów i rodziców na spotkanie pojechało 30 dzieci. Z uwagą wysłuchały słów abp. Józefa Kowalczyka, który wyraził radość, że tak wiele dzieci pragnie budować Most braterstwa misyjnego. Następnie przyjęły ziarno Słowa Bożego, składając przyrzeczenie, że będą dbały o jego wzrost. Wraz z innymi włączyły się w śpiew i tańce z różnych stron świata. W spotkaniu z dziećmi z całego świata uczestniczył bp Antoni Długosz. Wesoła zabawa trwała także w "wioskach kontynentalnych".

Koło Misyjne zawdzięcza swoje istnienie przede wszystkim ks. prał. Henrykowi Włoczewskiemu, który widział potrzebę powołania go w parafii. W ciągu roku sprawował nad nim opiekę i rozwiązywał problemy organizacyjne. Ksiądz Proboszcz ufundował przejazd autokarem do Kazimierza Biskupiego i Częstochowy, zaprenumerował 15 egzemplarzy Świata Misyjnego, brał udział w naszym świętowaniu, poddawał pomysły, inspirował różne formy pracy. Wiele innych osób również przyczyniło się do tego, aby Koło mogło prowadzić różnorodną działalność. Na podkreślenie zasługuje przychylność dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 8, czego wyrazem może być m.in. pozytywna opinia nt. naszej pracy wyrażona przez dyr. J. Mnich na zebraniu rodziców dzieci wyjeżdżających do Częstochowy. Pani Dyrektor wraz z wychowawczynią Haliną Zajączkowską uczestniczyły w zwiedzaniu klasztoru i muzeum misyjnego w Kazimierzu Biskupim. Korzystając z okazji, H. Zajączkowska zorganizowała wycieczkę do kopalni odkrywkowej.

Ks. Wiesław Wesołowski był pierwszym recenzentem Namiotu Spotkania - czterostronicowego dodatku do wydawanego w szkole pisma młodzieżowego. Ks. Janusz Stanowski poświęcił swój wolny dzień, aby poprowadzić pielgrzymkę klas piątych i szóstych do Niepokalanowa i Żelazowej Woli.

Znany w parafii z talentów plastycznych ks. Jan Mazalon pomógł przygotować na spotkanie w Częstochowie kolorowy transparent z hasłem: "Nieśmy nadzieję całemu światu". Stroje afrykańskie na spotkanie dzieci wykonały wg wskazówek udzielonych przez Danutę Drzewiecką z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Małgorzatę Gmerek, nauczycielkę plastyki. Siostra Patrycja prowadziła modlitwę podczas drogi, a studenci z Oazy Młodzieżowej: Magdalena Grajek i Krzysztof Kusiak poprzez grę na gitarze i animację śpiewu piosenek religijnych dbali o to, aby czas podróży upłynął mile i pożytecznie.

Niekiedy rodzi się obawa, czy w czasie wakacji dzieci nie zapomną o podjętej przez siebie modlitwie. Wtedy przychodzą na myśl słowa Pisma Świętego: "Kto inny sieje ziarno, kto inny zbiera plon, a Pan daje wzrost" (por. 1 Kor 3, 6-7). Przypominają one, że w każdej sytuacji trzeba zaufać Bogu, oraz przywracają pokój.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję