Reklama

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Niedziela płocka 32/2002

1 listopada 1950 r. papież Pius XII zdefiniował dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Z teologicznego punktu widzenia dogmat ten mówi, że ciało Najświętszej Maryi Panny nie uległo rozkładowi powodowanemu przez śmierć, ale przeszło wprost ze stanu bytowania ziemskiego do stanu ciała uwielbionego. Ale wierzącym uroczystość Wniebowzięcia mówi jeszcze jedno: Maryja, owa "Niewiasta obleczona w słońce", "wielki znak na niebie" (Ap 12,1) - jak mówi o Niej Apokalipsa św. Jana, przypomina nam, że my także jesteśmy przeznaczeni do tego, by kiedyś z ciałem i duszą przebywać w niebie, przypomina nam, że naszą ojczyzną nie jest ziemia, ale niebo. Jak czytamy w przeznaczonej na dzisiejsze święto prefacji: "Najświętsza Maryja Panna została wzięta do nieba, aby być dla nas [...] znakiem niezawodnej nadziei" .

Kiedy o tym myślę, przypomina mi się anegdota o człowieku, który znalazł jajko orła i podłożył je do kurzego gniazda. Orlątko wychowywało się z kurczakami i nabrało wszystkich ich zwyczajów. Rozgrzebywało ziemię w poszukiwaniu robaków, spało na grzędzie, trzepotało skrzydłami i było w stanie wzbić się najwyżej kilkadziesiąt centymetrów nad ziemię. Mijał czas. Któregoś dnia podrastający już orzeł zobaczył w górze nad sobą wspaniałego ptaka, który szybował majestatycznie nad ziemią, walcząc z przeciwnym wiatrem. "Kto to jest?" - spytał. " To król ptaków, orzeł" - odpowiedział kogut, rozgrzebujący ziemię w pobliżu - "on należy do nieba; my należymy do ziemi, jesteśmy tylko kurami". "Należymy do ziemi, jesteśmy tylko kurami" - powtórzył smutno dorastający orzeł i powrócił do rozgrzebywania ziemi w poszukiwaniu robaków.

Święto Wniebowzięcia Matki Bożej wzywa nas do tego, byśmy nie popełnili pomyłki młodego orła. Żyjemy na ziemi, jesteśmy zabiegani wokół tylu przyziemnych spraw. One są konieczne do życia, ale nie możemy zapomnieć, że na tym nasze życie się nie kończy. Nie jesteśmy stworzeni dla ziemi. Jesteśmy stworzeni dla nieba. Tam mamy kierować nasz wzrok. Tam jest nasza ojczyzna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję