Reklama

Zaproszenie na Jubileuszowe Dożynki Diecezji Warszawsko-Praskiej 25 sierpnia 2002 r. w Kałuszynie

Niedziela warszawska 32/2002

Dwa lata temu cały świat chrześcijański świętował jubileusz narodzin na ziemi Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Do stolicy chrześcijaństwa - Rzymu - tłumnie pielgrzymowały różne kraje, narody i stany, na jubileuszowe dziękczynienie, któremu przewodniczył Ojciec Święty, Jan Paweł II. W pamięci ludzi pracujących na roli, głęboko wpisała się data 12 listopada 2000 r., kiedy to na placu św. Piotra rolnicy z całego świata, wśród których byli obecni rolnicy polscy, razem z Papieżem dziękowali Bogu za dar Syna Bożego, który przychodząc na ziemię, tę ziemię uświęcił i uczynił Wielkim Ołtarzem ofiarnym, i za obfitość owoców tej ziemi. Ojciec Święty w wygłoszonej wtedy homilii, kolejny raz wzywał do likwidacji głodu na świecie i do równości społecznej. Podkreślał, że wszyscy ludzie, także mieszkańcy wsi, mają prawo do pracy, do godziwego wynagrodzenia i do poszanowania ich rolniczej godności.

W tym roku nasza diecezja warszawsko-praska wyśpiewuje Bogu dziękczynne Te Deum (...) za dziesięć lat swego istnienia, wypełnionych bardzo pokaźnym dorobkiem duchowym i materialnym. W to wielkie dziękczynienie chce włączyć tegoroczne jubileuszowe Dożynki Diecezjalne. Uczestnicząc w Dożynkach chcemy razem z wielką rzeszą rolników naszej wspólnoty diecezjalnej dziękować Panu Bogu za zbiory i za wszystko, co urosło na ziemi podarowanej człowiekowi przez Boga - Stwórcę. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudna jest sytuacja w naszej Ojczyźnie i jak wielką zapaść przeżywa polska wieś. Im sytuacja jest trudniejsza, tym bardziej nasza modlitwa powinna być gorąca i szczera. Wszystkie sprawy potrzebują omodlenia. Modlitwy potrzebuje nasza Ojczyzna; nasza polska wieś potrzebuje modlitwy.

Podczas uroczystości dożynkowych podziękujemy rolnikom, ludziom wsi za ich ciężką pracę. Okażemy szacunek dla ich spracowanych dłoni i pooranego zmarszczkami czoła. Z miłością spojrzymy na chleb i na matkę ziemię, która z Bożego zmiłowania chleb wydała.

Sprawując jubileuszową, dożynkową Eucharystię będziemy uwielbiać Boga za cud pozostania z ludźmi na ziemi pod postacią chleba. Chrystus stał się pokarmem dla człowieka w drodze do Królestwa Niebieskiego. Co więcej, ludzka praca, ludzki wysiłek, ludzkie cierpienie zostały włączone w Ofiarę Bożego Syna, otrzymały wymiar zbawczy.

Dlatego w czasie Święta Plonów chcemy na nowo i z wielką mocą odnowić w sobie szacunek dla chleba, taki, jaki miały do bochna chleba nasze świątobliwe i pracowite matki, które zanim go podzieliły między głodnych, kreśliły na nim wielki znak krzyża. Nie może być pogardy dla chleba, a tym bardziej u polskiego rolnika. Nie wolno pochwalać czy usprawiedliwiać wysypywania na tory kolejowe lub drogi chleba w postaci ziarna w kraju, o którym poeta (C. Norwid) pisał: " Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba z ziemi podnoszą przez uszanowanie dla darów nieba, tęskno mi Panie".

Nieobojętna jest również sprawa naszego wejścia do Unii Europejskiej. Wśród wielu, jakże sprzecznych ze sobą ocen i opinii potrzebne jest nam wszystkim, a zwłaszcza rolnikom głębokie przekonanie, wręcz pewność, że przyniesie nam to więcej korzyści niż strat. Do kogo mamy się z tym zwrócić, gdzie szukać wiarygodnych odpowiedzi, jak nie u Chrystusa, który powiedział "...beze mnie nic uczynić nie możecie... proście, a otrzymacie..., kto prosi otrzymuje".

Zachęceni w ten sposób przez samego Chrystusa gorąco zapraszamy na tegoroczne, Jubileuszowe Dożynki Diecezji Warszawsko-Praskiej. Odbędą się one w parafii Kałuszyn w ostatnią niedzielę sierpnia ( 25 sierpnia 2002 r.) o godz. 15.00.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się już o godz. 13.00 występami zespołów ludowych z różnych parafii naszej diecezji.

Na to jubileuszowe, modlitewne dziękczynienie zapraszamy serdecznie władze centralne i lokalne, wojewódzkie i samorządowe, duchowieństwo, siostry zakonne, wszystkich starostów, prezydentów, burmistrzów, przedstawicieli Izby Rolniczej, przewodniczących i członków Rad Gminnych, sołtysów i Rady Sołeckie. Miło nam będzie gościć i oglądać dorobek artystyczny zespołów ludowych i piękno strojów regionalnych poszczególnych delegacji. Będziemy się zachwycać smakiem wypieczonych przez was chlebów i artyzmem uwitych przez was dożynkowych wieńców.

Będziemy bardzo wdzięczni za obecność na jubileuszowych dożynkach ludziom "z miasta", którzy każdego dnia są konsumentami darów ziemi wyprodukowanych przez rolników. Mamy nadzieję, że wielu mieszkańców miast weźmie udział w tym świętowaniu przez pamięć na swe wiejskie pochodzenie i spędzone na wsi dzieciństwo.

Do zobaczenia w Kałuszynie w ostatnią niedzielę sierpnia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Język Boga

Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 30

[ TEMATY ]

adwent

Dario Acosta/Deutsche Grammophon

Codzienność sprawia, że świat nam się kurczy. Święta to zaproszenie do podniesienia wzroku wyżej. Za horyzontem doczesności jest bezkresny horyzont wieczności.
Za banalnymi zajęciami dnia powszedniego kryją się fundamentalne pytania i wybory. Obyśmy zdążyli te pytania sobie zadać i dobrze wybrać...

Dziś wielu ludzi uczy się języków obcych. Narzędziem powszechnej komunikacji stał się angielski, dlatego rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci szkoły z rozszerzonym programem nauczania tego języka. Posyłają dzieci na prywatne lekcje różnych języków – nawet na chiński. Wszystko po to, aby można się było porozumieć z całym światem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję