Reklama

Kamyk na szańcu

Setki nieznanych zdjęć Aleksandra Kamińskiego i bohaterów Szarych Szeregów, pamiętniki, listy oraz inne eksponaty, które przybliżają losy Rudego, Alka i Zośki, można obejrzeć na wystawie Barbary Wachowicz pt. "Kamyk na szańcu". Ekspozycja codziennie prezentowana jest w Pałacu Kultury i Nauki. Najlepiej jednak wybrać się tam w weekend, bo wtedy po wystawie oprowadza sama jej autorka.

Na wystawie można zobaczyć list, jaki Aleksander Kamiński, autor słynnych Kamieni na szaniec napisał do Barbary Wachowicz o pracy nad tą właśnie książką. Są tam również nigdy nie prezentowane wcześniej zdjęcia z lat młodości "Kamyka" i harcerzy Szarych Szeregów. Jest też pamiętnik samego Kamińskiego i jego córki - Ewuni. To z pewnością nieocenione źródło wiadomości o latach okupacji widzianych oczyma dziecka. Wystawa prezentuje też szkolne świadectwa Kamińskiego, rozmaite dyplomy.

Cenne są pamiątki po bohaterach Kamieni na szaniec: listy Alka do ukochanej Basi, listy i dokumenty Zośki, cenzury chłopców z gimnazjum Batorego, kenkarta przygotowana dla Rudego do Akcji pod Arsenałem czy hełm dowódcy kompanii "Rudy" Batalionu "Zośka". Wyjątkowym eksponatem jest tablica, którą Niemcy zasłonili napis: "Mikołajowi Kopernikowi Rodacy". Została ona zdemontowana przez Alka, podczas jednej z akcji opisanej w książce Kamińskiego.

Wystawa prezentuje także eksponaty udostępnione przez Muzeum Wojska Polskiego: pistolet VIS, pistolet maszynowy, karabin Mauser i inne militaria.

W ostatniej z trzech sal wystawowych prezentowane są szkoły, placówki i jednostki harcerskie, którym patronują bohaterowie ekspozycji. I jeszcze coś dla miłośników poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego: jest osobna gablota prezentująca jego życie i twórczość.

Na tę wystawę na pewno warto się wybrać - nie tylko dlatego, by zabić wakacyjną nudę. Ma ona bogate walory poznawcze i - co najważniejsze - umożliwia spotkanie z autorką tej ekspozycji i zarazem autorką nowej książki - gawędy o druhu Kamińskim.

Wystawę "Kamyk na szańcu" można oglądać do 25 sierpnia w salach Pałacu Kultury i Nauki. Czynna jest codziennie od od 9.00 do 21.00. Wstęp wolny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję