Reklama

Niezwykłe zdjęcia Ziemi z nieba

Niedziela warszawska 32/2002

"Ziemia z nieba" - wystawa francuskiego fotografika Yanna Arthusa-Bertranda wzbudziła w stolicy niemałe zainteresowanie. Z tego powodu przedłużona jest do końca października. Zdjęcia Ziemi widzianej z lotu ptaka można podziwiać bezpłatnie przez całą dobę na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego i Ogrodu Botanicznego przy Alejach Ujazdowskich. Od września wystawie towarzyszył będzie program edukacyjny dla szkół. Inicjatywie udzielił błogosławieństwa Papież.

Cykl Ziemia z Nieba powstał w ciągu piętnastu lat podróży fotoreportera po 76 krajach świata. Autor spędził 3 tysiące godzin w helikopterze, przemierzył setki tysięcy kilometrów podniebnej trasy i wykonał 100 tysięcy zdjęć. Stąd wziął się tytuł wystawy Ziemia z Nieba. Portret planety u progu XXI wieku. Na fotografiach można obejrzeć np. Gejzer Grand Prismatic w Parku Narodowym w Yellowstone, bele bawełny na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Czerwone ibisy w locie nad okolicami Padernales w Wenezueli czy łodzie uwięzione w hiacyntach wodnych na Nilu w Egipcie.

Wystawa jest nie tylko świadectwem zachwycającego piękna przyrody. Przypomina także o zagrożeniach środowiska spowodowanych lekkomyślnością człowieka. Sens swojej pracy fotografik opisuje w słowach: "Możemy dobrze chronić tylko to, co dobrze sami poznaliśmy" . W zamierzeniu twórcy wystawa Ziemia z nieba jest nie tylko wydarzeniem artystycznym. Przede wszystkim jest apelem wzywającym ludzi do ochrony kruchego piękna naszej planety.

Ojciec Święty zgodził się na zamieszczenie w kontekście wystawy swoich słów: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi".

Ziemia z Nieba odniosła już sukces w USA, Brazylii, Japonii i Europie Zachodniej. W Polsce obejrzało ją już około 400 tysięcy osób. Wystawa jest najdłuższą jak dotąd wystawą fotograficzną w Europie. Ma długość 600 m, składa się ze 120 zdjęć o wielkości 1,2 m x 1,8 m. Kilka zdjęć prezentowanych jest u nas po raz pierwszy na świecie.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny. Przy pomniku Chopina w Łazienkach znajduje się mapa świata o wymiarach 10 x 20 m, z zaznaczonymi miejscami, w których wykonano zdjęcia. Jest też 10 wielkoformatowych plansz Świat w liczbach, każda o wymiarach 1, 2 x 1,8 m. Przedstawiają one m.in. problemy demografii, zmniejszanie się powierzchni naturalnych ekosystemów, podział dóbr pomiędzy bogatą Północą i biednym Południem. Od września ruszy poszerzony program edukacyjny dla szkół. Otwarta będzie czytelnia i księgarnia z wydawnictwami o naturze i sztuce. Odbędą się prelekcje i projekcje filmów m.in. o rolnictwie, ekologii, drapieżnikach. Przygotowano stanowiska multimedialne z dostępem do Internetu oraz z programami edukacyjnymi; www.ziemiaznieba.pl. Organizatorzy przedstawią szczegółową ofertę w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Chętne placówki mogą zgłaszać się do organizatorów.

Autor wystawy 46-letni Yann Arthus-Bertrand zaliczany jest do grona największych współczesnych fotografików. Ma na swoim koncie blisko 60 albumów. Od wczesnej młodości jego pasją była przyroda i bezkresne przestrzenie. W Kenii obserwował zachowanie lwów w rezerwacie Massai Mara. Tam odkrył zaskakujące efekty zdjęć robionych podczas lotów balonem. W Afryce powstała także jego pierwsza książka Lwy.

Po powrocie do Francji Arthus-Bertrand zaczął realizować duże reportaże fotograficzne. Artysta współpracuje z wieloma prestiżowymi czasopismami, takimi jak National Geografic, Life, Geo, Paris Match. Najbardziej znaczące miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia lotnicza. W 1991 r. założył w Paryżu Agencję Fotograficzną "Altitude" . W następnych latach opublikował wiele książek, m.in. Grecja widziana z góry, 1997, Turcja widziana z góry, Nowy Jork widziany z góry, oraz Zwierzęta i Ludzie. W 1995 r. artysta rozpoczął realizację swojego największego przedsięwzięcia: Ziemia z nieba. Portret planety u progu XXI wieku.

Ekspozycja Ziemia z nieba w listopadzie br. pokazana będzie w Łodzi, zaś w przyszłym roku w Krakowie i Wrocławiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję