Reklama

Kościół

Abp Szal: umiejmy przeciwstawiać się złu tak jak święty Michał

Umiejmy, tak jak święty Michał, przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter – mówił abp Adam Szal w kościele pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni. Metropolita przemyski przewodniczył tam Mszy świętej odpustowej połączonej z konsekracją nowego ołtarza, wprowadzeniem relikwii św. siostry Faustyny i udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży.

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

W homilii abp Szal zachęcał obecnych, szczególnie młodzież, aby umieli rozpoznawać co jest dobre, a co złe, „by nie szli za Lucyferem, który mówi: rób co chcesz; po co ci przekazania, po co jakieś zasady moralne, po co nauczyciele, rodzice; ty sam jesteś najważniejszy”.

– Św. Michał mówi: tylko Bóg, On jest najważniejszy. Któż jak Bóg? Kto inny mnie może zbawić, jak nie Pan Bóg? – zwrócił uwagę.

Podziel się cytatem

– Umiejmy tak jak święty Michał przeciwstawiać się złu. Walczmy o dobro, czyli o swój dobry charakter; o dobre czyny; o świętość. Przeciwstawiajmy się kłamstwu, przemocy, nienawiści, której jest tak wiele we współczesnym świecie. Przeciwstawiajmy się bardzo niebezpiecznej postawie, która jest nihilizmem, czyli kwestionowaniem wartości i wszelkich idei – kontynuował metropolita przemyski.

Abp Szal przestrzegał również przed postawą buntu „przeciwko wszystkiemu i wszystkim”, bo jest to cecha złego ducha. – Szatan miał wszelkie dane ku temu, aby być blisko Pana Boga i był blisko Pana Boga. Niósł światło, z tym że mówiąc „nie będę służył”, zbuntował się i stał się ojcem kłamstwa. Bądźmy więc świadkami wiary – zachęcał.

Reklama

Metropolita przemyski nawiązał do objawień św. Michała Archanioła, jakie miały miejsce w grocie w Gargano. Zwrócił uwagę, że obecnie to sanktuarium potocznie nazywane jest „konfesjonałem Włoch”.

– Dzisiaj ta świątynia parafialna staje się pewno rodzaju grotą św. Michała Archanioła. On rękami wielu dobrych ludzi spowodował, że został tu zbudowany ołtarz, ambona i chrzcielnica. Ufamy, że jest wśród nas obecny, że będzie się posługiwał dłońmi biskupa i wszystkich tych, którzy będą brali udział w liturgii, będzie posługiwał się po to, aby poświęcić ten ołtarz. Poświęcić to znaczy nie tylko pokropić lub namaścić, ale przekazać ten ołtarz na własność Bogu Trójcy Świętej Jedynemu – mówił.

Podkreślił, że obrzędy – zarówno konsekracji ołtarza, jak i bierzmowania - nie są magią, ale że są przywoływaniem Bożej łaski.

Podziel się cytatem

Parafia pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Dydni należy do archidiecezji przemyskiej. Powstała w 1482. Neogotycki kościół parafialny został konsekrowany w 1882 r. przez biskupa Ignacego Łobosa. Oprócz kościoła w Dydni, parafię tworzą 4 kościoły filialne.

2021-09-29 18:35

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: o. Wenanty Katarzyniec kontemplował miłosierdzie i przybliżał je drugiemu człowiekowi

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Archiwum Kurii

Bp Adam Szal

Bp Adam Szal

O. Wenanty Katarzyniec nie tylko kontemplował miłosierdzie Boże, ale przybliżał je dla drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal w Kalwarii Pacławskiej, gdzie trwają dni modlitw o beatyfikację Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Metropolita przemyski zachęcał również, aby bardziej niż układom politycznym, ufać Panu Bogu.

Abp Szal przywołał słowa o. Maksymiliana Kolbego, który pisał, że „o. Wenanty nie silił się na rzeczy nadzwyczajne, ale zwyczajne wykonywał w sposób nadzwyczajny”. – I to jest chyba jedna z najpiękniejszych definicji, którą można i trzeba odnieść do Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Wiemy, że dał się poznać jako ten, który miłosierdzie Boże nie tylko kontemplował dla siebie, ale przybliżał je dla drugiego człowieka. Dał się poznać jako gorliwy zakonnik, odejmujący ofiarnie zlecone mu obowiązki – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Zgłębiają liturgię

2023-02-05 08:23

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

KODAL

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii

Łagów Lubuski

Katarzyna Krawcewicz

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Podczas spotkanie w małej grupie dzielenia

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie prowadziła w Łagowie w dniach 30 stycznia – 5 lutego rekolekcje specjalistyczne dla młodzieży.

KODAL, czyli Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii, w tym roku przebiegał pod hasłem Desiderio Desideravi. Jest to tytuł ogłoszonego przez papieża Franciszka listu apostolskiego o liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję