Reklama

Witów

Odnowiony kościół ­ odnowiona pamięć

Niedziela łódzka 32/2002

13 lipca wierni parafii pw. św. Małgorzaty w Witowie obchodzili uroczystość odpustu patronki parafii. Jednocześnie w ramach liturgii bp Ireneusz Pękalski dokonał poświęcenia odnowionej części świątyni. Prace związane z tynkowaniem i malowaniem zewnętrznych ścian kościoła są zasługą ks. kan. Grzegorza Gogola. Już przed świętami wielkanocnymi dzięki jego inicjatywie rozpoczęto prace związane z tynkowaniem i malowaniem zewnętrznej strony całego kościoła.

Uczestnicy parafialnej uroczystości: bp Ireneusz Pękalski, kapłani dekanatu sulejowskiego i piotrkowskiego, kapłani pochodzący z Witowa oraz świeccy goście mogli obejrzeć ogrom dokonanych w Witowie prac. Biskup Ireneusz celebrował Mszę św., wygłosił kazanie oraz poprowadził uroczystą procesję. W kazaniu Dostojny Celebrans mówił o aktualnych wyzwaniach, jakie współczesne przemiany niosą dla wspólnoty Kościoła. Wyraził także podziw i uznanie dla dokonanych przez wspólnotę parafialną na czele z Księdzem Proboszczem w Witowie prac.

W stosunkowo krótkim czasie uporządkowano teren przykościelny i ogród. Przeprowadzono wiele prac na cmentarzu parafialnym, wzniesiono nowy parkan, doprowadzono wodę i odnowiono zabytkowy kościółek św. Marcina. Przed cmentarzem powstał parking dla samochodów. Wyremontowano i zaadaptowano kilka pomieszczeń na plebanii. Obecnie trwa malowanie starej plebanii ­ dawnej rezydencji opata Norbertanów. Zakupiono także niektóre przybory liturgiczne, wymieniając stare oraz konieczne sprzęty techniczne.

Duszpasterze witowscy troszczą się także o sprawy duchowe. Jesienią przywieziono z Częstochowy figurę Matki Bożej Fatimskiej, która odwiedza domy parafian. Oświetlono nowymi reflektorami wnętrze kościoła, a w szczególności XVIII -wieczny obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w głównym ołtarzu. W każdą środę odbywa się przed nim Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W piątki po wieczornej Eucharystii wprowadzono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Od maja do października w wybrane dni wierni z parafii gromadzą się przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej na dłuższą modlitwę. Kapliczka ta stoi we wsi Witów-Kolonia i ufundował ją przed trzema laty poprzedni proboszcz ­ ks. kan. Tadeusz Jędrzejak.

Od kilku miesięcy w porze nocnej dzięki pomocy władz gminnych bryła kościoła jest oświetlana, dlatego kościół w Witowie jest widoczny z drogi między Piotrkowem a Sulejowem oraz z obrzeży Piotrkowa. Już obecnie parafia przygotowuje się na odpust św. Augustyna, obchodzony w ostatnią niedzielę września, w którym licznie uczestniczą mieszkańcy Piotrkowa Tryb. i innych okolicznych parafii. Barwne witowskie odpusty to pozostałość dawnej niezwykle bogatej tradycji tej ziemi i jej historii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję