Reklama

115. rocznica śmierci ks. Bertolda Suchcickiego, karmelity trzewiczkowego

Budowniczy ołtarza w Gałkowie

Niedziela łódzka 32/2002

Ks. Bertold Suchcicki był proboszczem w Gałkowie zaledwie 2 lata. Wcześniej pracował w kościele pokarmelickim na Lesznie w Warszawie, gdzie był wikarym. Stąd 26 czerwca 1879 r. został powołany do Gałkowa na swoje pierwsze probostwo.

Objął ubogą parafię z kościołem z drzewa "w zupełnie złym stanie, tak iż zaledwie w nim nabożeństwo odprawianym być może". Parafia w Gałkowie miała jednak niebagatelną zaletę, "bowiem kosztem parafian gałkowskich postawiono już budynek na nowy kościół murowany cynkiem pokryty, z oknami i drzwiami już gotowymi, lecz brak w nim sufitów, tynku wewnętrznego, podłogi, ołtarzy i całego urządzenia wewnętrznego".

Nowy Ksiądz Proboszcz kontynuował prace swego poprzednika. Już we wrześniu sprowadzono majstrów, którzy natychmiast przystąpili do pracy. Jeszcze w roku 1879 otynkowano kościół wewnątrz, przygotowano deski na podłogę i zamówiono ambonę i chrzcielnicę. Budowę nowego ołtarza zlecił Karolowi Szonertowi, fabrykantowi wyrobów kościelnych z Warszawy. Szonert był już znanym w dekanacie, bowiem budował ołtarz główny w kościele parafialnym w Brzezinach. Budowa ołtarza gałkowskiego trwała cały 1880 r.

W styczniu 1881 r. ukończono prace przy "wielkim ołtarzu" i 1 lutego ks. Bertold Suchcicki wystąpił do konsystorza generalnego w Warszawie z prośbą o zgodę na poświęcenie nowej świątyni.

Ostatnią czynnością urzędową ks. Bertolda Suchcickiego w parafii gałkowskiej, zarejestrowaną w archiwach, było wystąpienie 30 maja do konsystorza generalnego w Warszawie o zatwierdzenie wezwania nowego kościoła, tak jak starego ­ Świętej Trójcy.

Ks. Bertold Suchcicki przenosząc się na probostwo do Głowna, podarował parafii w Gałkowie dużą, srebrną i pozłacaną puszkę na komunikanty.

Ta puszka istnieje do tej pory. Nie wiadomo, jakim cudem przetrwała dwie wojny i przede wszystkim Powstanie Warszawskie. Znajduje się teraz w kościele, w którym rozpoczynał swą posługę młody ksiądz Bertold. U jej podstawy widnieje napis następującej treści:

"Własność księdza Bertolda Suchcickiego ofiarowana dla parafii Gałków roku 1881 za wiedzą Arcybiskupa odkupiona dla kościoła narodzenia N. Maryi Panny w Warszawie 1889".

Wizytator parafii gałkowskiej, ks. Ignacy Medyński, dziekan dekanatu brzezińskiego, tak oto charakteryzuje postać ks. Bertolda Suchcickiego:

"Odznacza się zdolnością w wykładzie nauk religijnych, chętnym niesieniem pomocy sąsiadom kapłanom w posługach religijnych, łagodnością w obejściu tak z obcymi, jako i parafianami. Życie jego domowe jest ciche, spokojne i odpowiednie godności kapłańskiej. Dom swój i osobę utrzymuje w przyzwoitej czystości i ochędóstwie. Stroju kapłańskiego tak w domu, jako i poza domem używa. Sukni kapłana świeckiego a nie zakonnej używa z polecenia ustnego ks. Stanisława Zwoleńskiego, administratora archidiecezji warszawskiej. Czas pozostały od obowiązków kapłańskich poświęca na czytaniu ksiąg odnoszących się do jego obowiązków, a także zajęcia się około gospodarstwa".

Ks. Bertold Suchcicki bardzo zasłużył się dla parafii w Głownie. W marcu 1887 r., dotknięty chorobą, wyjechał na kurację do szpitala w Warszawie. Tu zmarł 12 sierpnia tego roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję