Reklama

133. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska z Piotrkowa do Jasnogórskiej Matki

Niedziela łódzka 32/2002

KS. WALDEMAR KULBAT: ­ Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej na Jasną Górę była parafia Miłosierdzia Bożego. Czy zatem z tego miejsca będą już zawsze wyruszać pielgrzymki na pątniczy szlak?

KS. SŁAWOMIR KLICH: ­ Na początku pielgrzymka wyruszała tylko z parafii św. Jakuba. Od 1922 r. dołączyła do niej parafia św. Jacka, a od 1929 r. wyruszały także pielgrzymki z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 1979 r. do parafii organizujących pielgrzymkę dołączyła parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w dalszej części nowe parafie powstające w naszym mieście. W Roku Wielkiego Jubileuszu organizatorem była parafia św. Jakuba, w ubiegłym roku i obecnie parafia Miłosierdzia Bożego. Nie znaczy to, że muszą w przyszłości pielgrzymki być organizowane z tej parafii. Moim zdaniem, byłoby wielkim dobrem dla pielgrzymki, gdyby organizatorem była jedna parafia ­ a tych jest siedem w naszym mieście.

­ Dlaczego Pielgrzymka Piotrkowska jako jedyna w archidiecezji wyrusza w lipcu, a nie tradycyjnie w sierpniu?

­ Piesza Pielgrzymka Piotrkowska rzeczywiście jako jedyna z naszej archidiecezji udaje się do Matki Bożej w lipcu. To tradycja. Tak już jest od 133 lat, kiedy to pielgrzymi z Piotrkowa i okolic udają się na Jasną Górę, by uczestniczyć w uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej). Pielgrzymujemy w obie strony pieszo. Cztery dni do Częstochowy, nawiedzając po drodze sanktuarium w Gidlach oraz Świętej Annie, w drodze powrotnej jesteśmy trzy dni. Przemierzamy łącznie ok. 220 km.

­ W jaki sposób pielgrzymi spędzają czas pobytu na Jasnej Górze?

­ Każdy, kto wybrał się na pielgrzymkę traktując ją jako akt religijno-pokutny, miał wiele okazji do pogłębienia wiary, głębszego poznania Chrystusa. Służą temu te dni i nade wszystko pobyt na Jasnej Górze. 15 lipca to dzień piotrkowian, szczególnej wspólnotowej modlitwy. O godz. 8.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił Mszę św. i wygłosił homilię bp Ireneusz Pękalski. Po Mszy św. była Droga Krzyżowa, o godz. 15.00 dla chętnych była możliwość uczestnictwa w nabożeństwie Koronki do Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. Wieczorem o 21.00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a następnie poszczególne grupy poprowadziły nocne czuwanie wypełnione modlitwą, refleksją i śpiewem.

­ Jak liczna była tegoroczna pielgrzymka?

­ Zapisanych zostało 850 osób ­ pielgrzymi z Piotrkowa i okolic, a także nieliczni z różnych stron Polski. 75-80% to młodzież; prawie 1/4 zapisanych wybrało się na pątniczy szlak po raz pierwszy, a jedna osoba po raz pięćdziesiąty. Najmłodszy pątnik liczył 7 lat, a najstarszy 78 lat.

­ Pielgrzymce towarzyszyła tzw. grupa duchowa. Na czym ona polegała i kto się do niej mógł zapisać?

­ Grupa duchowa to forma pielgrzymowania dla pozostających w domu, którzy z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w pielgrzymce, a duchem byli z nami. Każdy, kto pragnął, mógł się zapisać. Otrzymał wówczas legitymację uczestnika tej grupy oraz znaczek pielgrzyma. Przy zapisie deklarował, że w dniach 11-19 lipca poprzez modlitwę, ascezę, czyny pokutne czy też udział we Mszy św. będzie nas wspierał, byśmy szczęśliwie i bezpiecznie dotarli do celu i z powrotem. To czuło się podczas pielgrzymki, że ktoś modli się za nas, a i z naszej strony była modlitwa za nasze rodziny, parafie, bliskich. Zapisanych do tej grupy było 115 osób; na pewno było ich o wiele więcej.

­ Który raz Ksiądz pielgrzymował?

­ Jako odpowiedzialny za całość po raz drugi, jako pątnik ­ trzeba by policzyć, bo pielgrzymuję od ósmej klasy szkoły podstawowej.

­ Mówimy często, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Czy tak jest naprawdę?

­ Jeśli ktoś wychodząc na szlak pielgrzymi, wzbudza w sobie intencję ofiarowania swojego trudu, wyrzeczenia, pokuty i daje temu wyraz przez swoją postawę i świadectwo chrześcijańskie, a przy tym modli się, z uwagą słucha konferencji, angażuje się we wspólny śpiew, podejmuje refleksję nad swoim życiem, powołaniem ­ to na pewno uczestniczy w swoistych Bożych lekcjach, które przyniosą piękny duchowy owoc.

­ Jakie pielgrzymka miała hasło?

­ W tym roku na hasło, wokół którego skupione są tematy rozważań, konferencji, zostały wybrane słowa "Chcemy poznawać Chrystusa" zaczerpnięte z Listu Jana Pawła II na nowe tysiąclecie, a jednocześnie nawiązujące do programu duszpasterskiego na bieżący rok w Kościele w Polsce.

­ W jaki sposób organizatorzy pielgrzymki przyczynili się do duchowych przeżyć jej uczestników?

­ Pielgrzymkę poprzedziła nowenna ­ przez 9 dni pielgrzymi mieli możliwość uczestnictwa we Mszy św. z okolicznościowym kazaniem oraz w nabożeństwie, podczas którego upraszaliśmy łaski na czas pielgrzymowania. Podczas pielgrzymki w każdej grupie byli obecni kapłani oraz klerycy ­ odpowiedzialni za duchową stronę. Głosili oni konferencje, prowadzili modlitwy, codziennie sprawowana była Eucharystia i sakrament pokuty. W celu pogłębienia wiedzy o Chrystusie i o kościele miał miejsce konkurs wiedzy religijnej, w którym wzięło udział 27 pielgrzymów. Natomiast po zakończeniu pielgrzymki zaproponowałem wspólny udział w Eucharystii w każdą I niedzielę miesiąca, o godz. 18.00. Będzie to okazja, by dziękować Bogu za łaskę pielgrzymowania, za owoce trudu pątniczego, by przypomnieć sobie tych, którzy pielgrzymowali wraz z nami.

­ Czy łatwo jest dzisiaj organizować pielgrzymkę?

­ Gdyby wszystko trzeba było zrobić samemu, to z pewnością przerastałoby to możliwości jednego człowieka, stąd współpraca i zaangażowanie wielu osób jest bardzo cenne. W tym miejscu pragną serdecznie podziękować kapłanom, klerykom za przewodnictwo w poszczególnych grupach i ich duchowe zaangażowanie. Dziękuję pątnikom, poszczególnym służbom pielgrzymkowym, proboszczom z Księdzem Dziekanem na czele, Księdzu Proboszczowi parafii Miłosierdzia Bożego oraz wszystkim, którzy modlitwą wspierali pielgrzymów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję