Reklama

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia we Mstowie

Weź i Ty Matkę do siebie!

Już prawie cztery wieki Matka Boża w wizerunku Matki Miłosierdzia patronuje parafii mstowskiej. W 2000 r. abp Stanisław Nowak dokonał koronacji obrazu i dekretem uczynił kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sanktuarium maryjnym. Od tego czasu co roku wierni zbierają się w ostatnią niedzielę lipca, aby modlitewnie przypomnieć Matce, że powzięte w Roku Jubileuszowym obietnice ­ wypełniają. Przez akt koronacji wypowiedzieliśmy swoją wiarę i jej mamy dawać świadectwo nie tylko raz do roku, ale każdego dnia. W niedzielę 28 lipca parafia mstowska przeżywała nie tylko rocznicę koro-

nacji, ale również wizytację kanoniczną, a także poświęcenie odnowionego ołtarza świątyni.

Abp Stanisław Nowak gościł tego dnia w parafii od samego rana, przewodnicząc liturgii, spotykając się z grupami apostolskimi, a także sprawdzając księgi parafialne. O godz. 10.00 wyruszyła z sanktuarium uroczysta procesja z Obrazem Pani Mstowskiej. Na błonia, gdzie jak co roku na ołtarzu polowym sprawowana była Najświętsza Ofiara, przybyli parafianie, a także, jak co roku, goście, którzy są już przyjaciółmi sanktuarium. Proboszcz ­ ks. Zdzisław Palus powitał Księdza Arcybiskupa, a także wizytatora polskiej prowincji księży kanoników regularnych laterańskich ks. Tomasza Ratajczaka, księdza proboszcza zaprzyjaźnionej parafii z Gietrzwałdu ks. Józefa Stanka, ks. Jarosława Borala ­ rodaka ze Mstowa, a obecnie proboszcza w Wieluniu, kapłanów z dekanatu z ks. Marcinem Bachorskim ­ dziekanem z Mykanowa, nowicjuszy zakonnych, przedstawicieli władz samorządowych ze starostą częstochowskim i wójtem Mstowa, konserwatora zabytków z Częstochowy Bogdana Chabra, władze oświatowe, prof. Osamo Suzuki z uniwersytetu z Tokio w Japonii oraz Juliana i Marię Ławrynowicz z PAN-u.

Abp Nowak do grona przyjaciół Mstowa zaliczył również tysiące pielgrzymów, którzy za kilka dni przybędą nad częstochowski Jordan ­ jak nazywa Wartę ­ by wzmocnieni siłą Słowa, które usłyszą podczas Mszy św. na błoniach mstowskich, mogli silni Bogiem iść na Jasną Górę. Podczas Mszy św. Ksiądz Arcybiskup modlitwą objął całą Polskę, naszą archidiecezję, pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny, młodzież polską i całego świata. Nawiązując do Ewangelii św. Jana przypomniał, że Maryja jest Matką nas wszystkich i nakazał wszystkim mstowskim parafianom: "Weź i Ty Maryję do siebie! Wy wszyscy poczujcie się opiekunami tego kultu maryjnego, poczujcie się maryjni, niech Mstów stanie się parafią maryjną! Już przez akt koronacji wzięliśmy Maryję do nas, niech więc Ona czuję się tu jak u siebie!".

Podczas procesji z darami Ksiądz Arcybiskup otrzymał od parafii pastorał z wizerunkiem Matki Bożej Mstowskiej. Podczas procesji po Mszy św. mogli go obejrzeć wszyscy wierni, gdyż Ksiądz Arcybiskup szedł już z nowym pastorałem, mówiąc, że jest lżejszy. W sanktuarium wszyscy mówią, że z Matką Bożą Miłosierdzia jest lżej!

W kościele nastąpił jeszcze jeden ważny moment uroczystości ­ poświęcenie odnowionego ołtarza. Nowego blasku nabrała świątynia ­ wizualnie Obraz Matki Bożej został jakby oprawiony w nowe, złote ramy. A ­ jak mówi konserwator zabytków ­ najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oka ­ to, że prace wykonane zostały profesjonalnie technicznie i dzięki temu zabytkowy ołtarz i figury przetrwają następne wieki.

Dla nas jednak nie najważniejsze jest to, co zewnętrzne ­ jak niezmiennie powtarza z mstowskiego wzgórza nasz Arcypasterz. Podczas koronacji dwa lata temu padły znamienne słowa, jak obietnica, że będziemy Matkę Bożą wciąż koronować. Ukoronowaliśmy ją raz materialnie, a teraz będziemy w obecności obrazu przeżywać rzeczywistości ducha, będziemy siebie podnosić, podwyższać. W tym roku usłyszeliśmy radę: " To koronowanie to nasze podwyższenie. Poszanowanie własnej godności chrześcijańskiej wcale nie jest łatwe, nie jest tanie! Jezus Chrystus chrześcijanina XXI wieku nie jest łatwy. Łatwo go sprzedać za miskę soczewicy, za używki, przyjemności, pieniądze, za tanią filozofię" . A my mamy iść za Matką Kościoła i zawierzyć się bez reszty Jej Synowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję