Reklama

Drzwi krzepickie

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach należy do najstarszych w naszej archidiecezji. Jej historia jest bardzo interesująca, związana nie tylko z samym miastem, ale także z historią naszej ojczyzny. Parafia powstała w 1357 r. przez wydzielenie

Najnowsza historia parafii to czasy powojenne, kiedy proboszczami byli ks. Klemens Gawlikowski, potem ks. Adam Skrzypiec i ks. Edward Stasiewicz. Obecnie od 12 lat proboszczem jest ks. prał. Marian Gąsiorowski. Dokonania obecnego proboszcza znają najlepiej sami parafianie, którzy nie szczędzą pomocy, by ich kościół był najpiękniejszy. Ale nie tylko sam kościół jest wizytówką miasta, staraniem Akcji Katolickiej wzniesiono w latach 1999-2000 na Górze Glinianej w Krzepicach jako pamiątkę Jubileuszu pomnik Chrystusa Króla, usytuowany wśród granitowych tablic Ośmiu Błogosławieństw. Ostatnim dokonaniem są drzwi do kościoła, wykute na wzór drzwi gnieźnieńskich.

Witając przybyłego na uroczystości odpustowe Pasterza diecezji ks. prał. Marian Gąsiorowski mówił o symbolice drzwi. Są one przede wszystkim symbolem ludzkiej drogi do Chrystusa, ale także zwieńczeniem dwunastoletniej pracy duszpasterskiej jego, jako proboszcza w Krzepicach. Do tych słów nawiązał Ksiądz Arcybiskup, dziękując proboszczowi i wiernym, tak bardzo licznie zebranym, za wielki wysiłek włożony w nieustanne upiększanie kościoła. W homilii Pasterz archidiecezji mówił o wierności. Przez wiele lat, zwłaszcza w czasach komunistycznych, przylgnął do Polski tytuł "Polonia semper fidelis" ­ Polska zawsze wierna. Chodzi o to, mówił Ksiądz Arcybiskup, by słowa te stały się rzeczywistością, bo tak łatwo w dzisiejszych czasach zdradzić. Każdy chrześcijanin, każda parafia mają obowiązek wierności Chrystusowi. Wynika to z celu ludzkiego życia, do jakiego przeznaczył nas Pan Bóg. W świetle bowiem zbawienia, wiele spraw błahych powinno ustąpić tym najważniejszym ­ wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. Po homilii Ksiądz Arcybiskup poświęcił drzwi, a także figurę Matki Bożej Wniebowziętej oraz obraz św. Kamila.

W uroczystości wzięło udział wielu parafian oraz przedstawicieli władz miasta. Byli też księża z sąsiednich parafii i pochodzący z Krzepic. Podczas kolacji na plebanii mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu szczegółów na temat krzepickich drzwi, których wykonawcą był p. Romuald Cieśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję