Reklama

Królowa Różańca Świętego z Mrzygłodu (16)

Na lewym brzegu Warty, kilkanaście kilometrów od jej źródeł, zwraca uwagę wzgórze z piękną bryłą kościoła. Świątynia ta kryje w swych murach cudowny obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Kościół w Mrzygłodzie należy do jednej z najpiękniejszych świątyń archidiecezji. W historii nazywano go nawet bazyliką Wniebowzięcia Matki Bożej. 30-metrowa wieża, piękne sklepienia i barokowy wystrój wnętrza nadają świątyni niepowtarzalny urok i harmonię. W wielkim ołtarzu, między dwoma filarami, z cudownego wizerunku Najświętszej Maryi Panny w złoconych ramach spoglądają na pielgrzymów dobre oczy Królowej Różańca Świętego. Na początku XX w. ks. Romuald Wójcik pisał: " Szczęśliwe oczy w obrazie Maryi zdają się patrzeć na ciebie, gdziekolwiek klęczysz, raz wesołe, to smutne, zgodnie z tym, jakie jest twoje sumienie". Obraz jest namalowany na płótnie o wymiarach 110x75 cm i umieszczony na deskach. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce w ikonograficznym stylu Hodegetrii ­ czyli wskazującej drogę ­ Drogę, Prawdę i Życie ­ czyli swojego Syna Jezusa Chrystusa. Autorem obrazu jest artysta malarz Ciszewski, a fundatorem hr. Łukasz Bniński, właściciel Mrzygłodu.

Postać Matki Bożej i Pana Jezusa ozdobione zostały srebrną sukienką z koronami. Sukienkę ufundował ks. Paweł Węgrzynkowski ­ proboszcz Mrzygłodu w latach 1712-1736, a pierwsze korony ks. Kazimierz Lachowicz, kolejny proboszcz z lat 1746-1761. W 1742 r. sukienkę na obrazie ozdobiono dodatkową pozłacaną gwiazdą, ofiarowaną przez komisarza dóbr mrzygłodzkich. Kronika informuje, że "J. W. Pan Hilary Połubiński stolnik trembowelski, sukienkę srebrną na obraz Matki Najświętszej i Pana Jezusa, na której gwiazda wyzłacana grzywien 16 srebra z robotą kosztuje, przeszło 1000 zł ufundował. Za co niech będzie Panu chwała".

8 września 1644 r. z inicjatywy fundatora kościoła i proboszcza mrzygłodzkiego, dziekana kolegiaty pilickiej Stanisława Gorzelskiego powstało w parafii Arcybractwo Różańca Świętego. Członków tej wspólnoty wpisywano do Księgi Brackiej. Otwierały ją imiona Stanisława Warszyckiego i jego żony Heleny z Wiśniowieckich.

Na początku XX w. Księga Bracka zawierała już ponad dziesięć tysięcy nazwisk osób z różnych stanów i warstw społecznych.

Istniejące dokumenty historyczne pozwalają stwierdzić, że Mrzygłód należy do najstarszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej.

Tak jak na całym świecie, tak i tutaj, w Mrzygłodzie, Matka Boża jest szczególną pomocą i źródłem nadziei w chwilach prób i doświadczeń. Przez wieki wyrazem wdzięczności za otrzymane tu łaski były liczne fundacje i wota. Wiele z nich zginęło w czasie zawieruch wojennych. Częściowo ich wartość pokryła koszty odbudowy wieży sanktuarium, gdy proboszczem był ks. Ludwik Zaborski. Wota, które ocalały, zdobią dzisiaj przepiękne barokowo-rokokowe wnętrze kościoła.

24 października 1994 r. na prośbę arcybiskupa metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę zezwalającą na koronację łaskami płynącego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Uroczystości koronacyjne odbyły się 25 sierpnia 1996 r., na zakończenie Międzynarodowych Kongresów Maryjnego i Mariologicznego, które odbywały się w Częstochowie od 18 do 26 sierpnia tego roku.

W 1986 r. rozpoczęto budowę ołtarza polowego oraz kalwarii mrzygłodzkiej. Stacje drogi krzyżowej oraz figury (wykonane w brązie przez rzeźbiarza artystę Tadeusza Tellera) w pierwszą niedzielę października 1995 r. poświęcił abp Stanisław Nowak oraz nadał łaskę odpustu wszystkim, którzy będą się tu modlić, rozważając Mękę Pańską.

Szczególnym wyrazem kultu Matki Bożej Mrzygłodzkiej są pielgrzymki. Przybywają tu mieszkańcy Częstochowy, Zagłębia Dąbrowskiego, a nawet Śląska.W miesiącach wakacyjnych gromadzi się tu młodzież ze wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym. W sanktuarium odbywają rekolekcje różne grupy: Służba Liturgiczna, Ruch Światło-Życie, Pomocnicy Matki Kościoła, Dzieci Maryi oraz Franciszkański Zakon Świeckich. Co roku przybywają dzieci pierwszokomunijne oraz młodzież z klas gimnazjalnych.

Chwałę Królowej Różańca Świętego sławi pieśń sanktuaryjna:

Mrzygłodzka Pani, Maryjo nasza,

bądź nam łaskami wsławiona.

Niech pieśń ta światu cześć Twą ogłasza,

od wszystkich bądź pozdrowiona.

Błogosław Pani naszą krainę.

Błogosław lud Cię proszący.

Spojrzyj na serce, nie patrz na winę.

Wspieraj Twój naród wierzący.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję