Reklama

Prezentacja parafii pw. św. Józefa i Świętych Piotra i Pawła w Skołyszynie

Świątynia na miejscu zbrodni

Niedziela rzeszowska 32/2002

Skołyszyn położony jest kilka kilometrów od Jasła. Osadnictwo na tych terenach najbardziej rozwijało się za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Skołyszyn wymieniony jest po raz pierwszy w 1359 r. jako wieś leżąca blisko Biecza. Skołyszyn jak i Lisów były wsiami królewskimi, później przeszły w ręce prywatne. W XVI w. właścicielem tych ziem był możny ród Sułowskich, herbu Strzemię. W czasie zaborów okolice Skołyszyna weszły w skład cyrkułu jasielskiego w zaborze austriackim. W 1900 r. Skołyszyn kupił Marcin Brykczyński. W posiadaniu tej rodziny wieś pozostała do 1945 r. Przez cały czas wieś należała do parafii w Sławęcinie.

W 1969 r. proboszczem w Sławęcinie został ks. Józef Śnieżek i on powziął starania o powstanie punktu katechetycznego najpierw w Lisowie. Po zaadoptowaniu niezamieszkanego domu w 1985 r. rozpoczął odprawianie niedzielnych Mszy św. W latach 1981-83 wybudowano tam kościół filialny pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Droga do świątyni w Skołyszynie

Proboszcz Sławęcina ­ ks. Eugeniusz Fil podjął starania o pozwolenie na budowę kaplicy dojazdowej wraz z punktem katechetycznym w Skołyszynie. W grudniu 1985 r. parafia nabyła działkę, gdzie w 1978 r. zostały zamordowane dwie starsze kobiety. Ich straszna śmierć stała się ofiarą, bo na tym miejscu stanął kościół (zachowana jest pod posadzką kościoła studnia, z której korzystały kobiety).

W czerwcu 1986 r. w czasie wizytacji kanonicznej bp Ignacy Tokarczuk odprawił Mszę św. na placu przy punkcie katechetycznym w Skołyszynie. Ksiądz Biskup ofiarował do przyszłej kaplicy kopię Obrazu Matki Bożej Sławęcińskiej. Od tego czasu codziennie odprawiano Msze św. w tym miejscu. 26 czerwca 1986 r. dekretem Kurii Biskupiej w Przemyślu erygowano nową parafię w Skołyszynie, a pierwszym proboszczem został mianowany ks. Eugeniusz Fil. Latem tego samego roku zaczęto budować prowizoryczną kaplicę. Oczywiście natychmiast pojawiły się trudności. Władze świeckie nie miały zamiaru zgodzić się na wzniesienie nowej świątyni. Nielegalnie wybudowano tymczasowy kościół. Bp Ignacy Tokarczuk poświęcił go 29 listopada, nadając tytuł św. Józefa oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W grudniu 1986 r. nowym proboszczem został ks. Tadeusz Wawryszko. Dzięki wielkiej ofiarności i pracy wielu parafian, a także Księdza Proboszcza, który sam zabierał się do wszystkich robót budowlanych, 4 lipca 1987 r. położono kamień węgielny pod kolejną budowę. W ciągu 4 miesięcy wzniesiono dom parafialny, a w następnym roku już był wykończony.

W listopadzie 1990 r. wybrano Radę Duszpasterską, która podzieliła się na 4 sekcje: charytatywną, ekonomiczną, budowlaną i zajmującą się sprawami nowego cmentarza. Widocznym efektem jej aktywnej działalności było zorganizowanie sprzedaży paliwa na terenie SKR, zorganizowano sklep parafialny "Aura". Wszystkie uzyskane środki przeznaczone były na potrzeby parafii. Z wielkim rozmachem organizowane są festyny parafialne, na które zapraszani są znani artyści.

W 1991 r. uporządkowano drogę na cmentarz. Lata 90. to dla parafii okres przygotowywania i rozpoczęcia budowy nowego kościoła parafialnego. 12 lipca 1995 r. w czasie audiencji w Rzymie Jan Paweł II dał błogosławieństwo dla Skołyszyna. W następnym roku rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę.

Reklama

Jubileuszowy dar

8 maja 1996 r. bp Edward Białogłowski uroczyście poświęcił plac pod budowę kościoła w Skołyszynie. W maju 1998 r. bp Kazimierz Górny wmurował kamień węgielny. Dwupoziomowy kościół, wzniesiony ogromnym wysiłkiem całej wspólnoty, zaprojektował Jan Chałupski, a konstruktorem był Władysław Jagiełło. W Wigilię 1999 r. na wieży kościoła zawisła plansza ze znakiem Wielkiego Jubileuszu. W 2000 r. ułożono marmurowe posadzki. Także w Roku Jubileuszowym zawisły na wieży kościoła 4 dzwony wykonane w firmie Felczyńskich. Miedziane drzwi, na których wyrzeźbionych jest 10 scen z tajemnic różańcowych wykonali Aram i Tigram Szachbazjan.

10 grudnia 2000 r. bp Kazimierz Górny uroczyście poświęcił kościół w Skołyszynie. Wszystkie pomieszczenia, także gospodarcze, są wyłożone płytkami, zagospodarowany jest także teren przed kościołem. W dawnej kaplicy będą zorganizowane sale dla potrzeb grup duszpasterskich oraz sala audiowizualna.

Strażak w sutannie

Wraz z rozwojem materialnym wzrastało życie duchowe parafii. W Lisowie i Skołyszynie powstały schole młodzieżowe, zostało wprowadzone nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, młodzież przygotowuje oprawę liturgiczną Mszy św., kilka razy w roku wyjeżdżają pielgrzymki ­ najczęściej do Częstochowy i oczywiście Dębowca. Tradycyjnie każdego roku grupa parafian pod kierunkiem Proboszcza udaje się na Jasną Górę z pielgrzymką pieszą.

Duży wkład w życie parafialne wnoszą strażacy. Przewodzi im sam Ksiądz Proboszcz, który pełni rolę kapelana strażaków powiatu jasielskiego, ale jest także czynnym strażakiem. Dostał odznaczenia, jest we władzach wojewódzkich OSP, pełni funkcje kierowcy rezerwowego. Gdy potrzeba, jedzie do wzywających pomoc ­ ma radiostację. Jest szczególnie chroniony przez swoich patronów, bo dwukrotnie cudem uniknął śmierci: raz, gdy jechał w pierwszy piątek do chorych i lokomotywa najechała na jego samochód; drugi raz, gdy prowadził parafialnego jelcza wyładowanego kamieniem i zawiodły hamulce. W 1994 r. ufundowano figurę św. Floriana oraz sztandar, które poświęcił ks. T. Wawryszko. Strażacy pojawiają się przy wszelkich pracach w parafii.

We wrześniu 1992 r. powstała grupa Odnowy w Duchu Świętym. Od stycznia 1996 r. działa KSM, który m.in. prowadzi kawiarenkę i wystawia sztuki o tematyce religijnej. Na zakończenie misji w marcu 1995 r. ukazał się pierwszy numer biuletynu parafialnego "Posłanie" . Do dzisiaj ukazało się 65 numerów tego pisma redagowanego na wysokim poziomie. Dodatkowo ogłoszenia parafialne podawane są także na wyświetlaczu po każdej Mszy św. Od lutego br. telewizja kablowa transmituje niedzielną Mszę św.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję