Reklama

Uroczystości jubileuszowe w Sanktuarium Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2002

Sanktuarium Matki Bożej w Tomaszowie Lub. i ziemia tomaszowska przeżywały jubileusz 350-lecia obecności Najświętszej Marii Panny w Jej cudownym wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej. Do tego jubileuszu przygotowywały się wspólnoty parafialne obydwu dekanatów tomaszowskich podczas misji św. prowadzonych przez ojców redemptorystów i ojców dominikanów. Uroczystości jubileuszowe w Sanktuarium poprzedzone były również nawiedzinami kopii obrazu Matki Bożej w rodzinach, do których Matka Najświętsza przybyła w gościnę, by spotkać się ze swoimi dziećmi. Towarzyszyła tym nawiedzinom gorąca modlitwa parafian o łaskę dobrego przeżycia misji świętych, by stały się czasem przemiany serc, powrotu do Boga, odrodzenia życia nadprzyrodzonego i pojednania z Bogiem i bliźnimi. Misje św. w Sanktuarium odbyły się w dniach od 7 do 14 lipca 2002 r., a prowadzili je ojcowie bernardyni z Warszawy. Każda rodzina na czas misji otrzymała program spotkań. Misje to czas łaski i miłosierdzia Bożego, pełniejszej ewangelizacji, mobilizacji wiernych do życia wiarą. Każda grupa wiernych miała swoje spotkania, a każdy dzień kończył się akcentem maryjnym ­ Apelem Jasnogórskim ­ który stał się manifestacją wiary. Wierni oblegając świątynię trwali przy Maryi z lampionami w ręku, by czyste serca ofiarować swojej Matce na Jej Wielki Jubileusz.

Nastał w końcu dzień wigilii odpustu jubileuszowego ­ 15 lipca 2002 r. Mszą św. o godz. 17.00 rozpoczęło się wielkie świętowanie. Śpiew pieśni maryjnych i Apel Jasnogórski o godz. 21.00 prowadzony przez o. Józefa Zapałę zgromadził czcicieli Matki Bożej przy Jej cudownym wizerunku. Następnie Matka Najświętsza w swoim cudownym obrazie wyruszyła procesyjnie ulicami miasta do kaplicy św. Wojciecha, gdzie doznawała czci już od 1652 r. Teraz prowadziła swoje dzieci, które po 350 latach Jej obecności podjęły dziedzictwo wieków i pokoleń, by zawołać: "Bądź pozdrowiona miłością całego Kościoła przeczysta Bogurodzico, Panno, jedyna po Bogu ucieczko i nadziejo grzesznych" . Przy akompaniamencie orkiestry popłynęły słowa modlitwy: "Maryjo Panno, która w Tomaszowie słyniesz cudami, chorym dajesz zdrowie" . Kapłani z Obrazem na ramionach wyruszyli w procesji różańcowej na Jej pielgrzymi szlak, który wielokrotnie przemierzała z wiernymi tej ziemi, swoimi dziećmi. Poszczególne stany: ojcowie, matki, młodzież, siostry zakonne oraz grupy modlitewne na przemian niosły cudowny wizerunek. Rozważania tajemnic radosnych Różańca św. wypełniały czas wędrówki. Wierni z lampionami w rękach wyszli na spotkanie z Matką. Ulice i chodniki zapełniły się czcicielami Matki Bożej, Królowej Szkaplerza Świętego. To dla Niej przybywają tu pielgrzymi, bo jest piękna, jest Przemożną Opiekunką Ludu Bożego, swym spojrzeniem spokojnym, ale wymagającym chce dać nam siłę, jaką miał prorok Eliasz, który jako jedyny z proroków pozostał przy Bogu, bo tylko Bóg Eliasza jest Bogiem prawdziwym. To Ona przynosi nam szkaplerz, by być dla nas tarczą przeciwko złu. To Ona przyodziewa nas szatą Bożej miłości, byśmy tego dziedzictwa wiary i miłości nie zmarnowali, ale za Izajaszem pełni radości wołali: "Ogromnie weselę się w Panu i dusza moja raduje się w Bogu moim, bo mnie przyodział w szaty zbawienia i okrył mnie płaszczem sprawiedliwości" (Iz 61, 10).

Przy kaplicy św. Wojciecha kustosz Sanktuarium przypomniał początki i krótką historię kultu Matki Najświętszej, a zwłaszcza podkreślił doniosłość tego miejsca i wydarzenia, jakie przeżywa ziemia tomaszowska. Po odśpiewaniu pieśni obraz Matki Bożej wzięli na ramiona strażacy i zanieśli z powrotem do Sanktuarium. Tej procesji towarzyszył śpiew Litanii Loretańskiej i pieśni maryjnych. Strażacy i policja czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem pielgrzymów. Po przybyciu do Sanktuarium odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

O północy rozpoczęła się Pasterka maryjna, sprawowana przez księży rodaków. Wielu pielgrzymów i wiernych skorzystało z sakramentu pojednania. Po Mszy św. rozpoczęła się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Przewodnictwo przejęły grupy modlitewne, które prowadziły rozważania stacji Drogi Krzyżowej, tajemnic Różańca i śpiew. Nocne czuwanie zakończyło się o godz. 6.00 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Od rana przybywali pątnicy w pieszych pielgrzymkach oraz indywidualnie.

Wszyscy oczekiwali na tę najważniejszą chwilę ­ celebrę dziękczynną za 350 lat obecności Matki Najświętszej w Jej cudownym wizerunku. Czas poprzedzający uroczystą Mszę św. wypełnił program słowno-muzyczny Tomaszowskiego Zespołu "Roztocze". Punktualnie o godz. 12.00, przy śpiewie pieśni Z dawna Polski Tyś Królową, wyruszyła procesja do ołtarza polowego znajdującego się przy Sanktuarium, otoczonego starymi lipami. Procesji przewodniczyli księża biskupi: Pasterz diecezji bp Jan Śrutwa i bp Mieczysław Cisło z Lublina, a także licznie przybyli kapłani, klerycy, ministranci i siostry zakonne. Byli też obecni przedstawiciele władz miasta i gminy.

Modlitwie jubileuszowej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. W słowie wprowadzającym bp Jan Śrutwa zwrócił się do Matki Bożej Szkaplerznej słowami modlitwy odmawianej w Sanktuarium, a w pełni oddającej treść przeżywanej uroczystości: "Bądź pozdrowiona miłością całego Kościoła przeczysta Bogurodzico, Panno, jedyna po Bogu ucieczko i nadziejo grzesznych". Warto zaznaczyć, że pragnieniem serca Księdza Biskupa była koronacja tego cudownego wizerunku Matki Bożej, o którą zabiegał u Ojca Świętego. Jako profesor KUL opracował on dzieje Obrazu Tomaszowskiego i kultu Pani Tomaszowskiej. Okolicznościowe słowo Boże wygłosił bp M. Cisło. Mówił on m.in. o Matce Najświętszej jako wzorze wiary. Ten wzór Maryi, pełniącej Bożą wolę, jest szczególnie potrzebny w naszych czasach. Dziś bowiem różne ideologie odzierają człowieka z wymiaru nadprzyrodzonego, powodując pustkę w jego sercu. Przez całe wieki, również i dziś, Maryja pozostaje przewodniczką na drodze wiary.

W procesji z darami przedstawiciele Urzędu Miasta ofiarowali puszkę, a wierni, których pobożność wyraża się przez przyjęcie Szkaplerza, księgę Rodziny Karmelitańskiej, jako wyraz gotowości życia zaczerpniętego z karmelitańskiej duchowości. W czasie trwania uroczystości jubileuszowych do Stołu Pańskiego przystąpiło około 5 tys. wiernych, a liczba pielgrzymów w ciągu tych dni sięgała kilkunastu tysięcy. Procesja eucharystyczna i błogosławieństwo udzielone Najświętszym Sakramentem przez Księży Biskupów zakończyły uroczystości jubileuszowe w Tomaszowskim Sanktuarium. Wszyscy odczuwali wyjątkową obecność Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku, umocnieni w wierze i miłości do Matki, pełni nadziei powrócili do swoich domów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję