Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki udaje się na wizytę ad limina

W sobotę kolejna grupa polskich biskupów udaje się do Rzymu w związku z wizytą Ad Limina Apostolorum. Wśród hierarchów jest także biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

[ TEMATY ]

ad limina

biskup legnicki

https://diecezja.legnica.pl/

- „Limina” znaczy progi, „limina apostolorum” znaczy progi apostołów, chodzi więc o wizytę u progów apostolskich. Nazwa wskazuje więc, że jest to przede wszystkim pielgrzymka do grobów św. Apostołów Piotra i Pawła – wyjaśnia biskup legnicki.

Podkreśla też, że głównymi momentami wizyty będzie nawiedzenie bazylik św. Piotra i św. Pawła za Murami, a więc grobów apostolskich. Ponadto biskupi nawiedzą także bazylikę Santa Maria Maggiore.

- Oprócz modlitwy przy grobach apostolskich będzie oczywiście spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, a więc z następcą św. Piotra. Będą też spotkania w dykasteriach watykańskich zajmujących się poszczególnymi sprawami, jak np. uczelniami katolickimi, liturgią, sprawami wychowania katolickiego czy księży – dodaje bp Siemieniewski.

- To będzie czas na rozmowy, dyskusje, wysłuchanie rad, których będą udzielać pracownicy dykasterii watykańskich – zaznacza.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup legnicki podkreśla też, że wizytę Ad Limina można w pewien sposób porównać z wizytacją, jaką przeprowadza biskup w podległych mu parafiach. – Oczywiście skala jest o wiele szersza, ale porównanie jest dobre. Zawsze na zakończenie takiej wizyty są pouczenia, wskazania, instrukcje. A jakie? To musimy poczekać do 17 października, kiedy nasza wizyta się zakończy – dodaje.

Bp Siemieniewski zwraca też uwagę na fakt, że wizyta w Rzymie dokonuje się z dwuletnim opóźnieniem, ze względu na pandemię, więc nie jest wizytą nagłą, czy „poza kolejką”, co sugerowane jest np. przez niektóre media.

Wizyta drugiej grupy biskupów, w której znajdą się biskupi archidiecezji wrocławskiej, rozpocznie się w poniedziałek 11 października.

2021-10-09 08:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z troską o prawdę

Niedziela Ogólnopolska 45/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

ad limina Apostolorum

Servizio Fotografico/Losservatore Romano

Spotkanie w Pałacu Apostolskim, 21 października 2021 r.

Spotkanie w Pałacu Apostolskim, 21 października 2021 r.

Papież bardzo mocno akcentuje umiejętność wsłuchiwania się w głos wszystkich, nie tylko ludzi wierzących, ale również tych, którzy odchodzą od Kościoła – podkreśla abp Wacław Depo po wizycie ad limina Apostolorum.

Ks. Jarosław Grabowski: Czy podczas wizyty ad limina Apostolorum Ksiądz Arcybiskup musiał tłumaczyć się z czegokolwiek przed papieżem Franciszkiem?

Abp Wacław Depo: Było to – wbrew zapowiedziom mediów, które z Kościołem mają mało wspólnego – ojcowsko-braterskie spotkanie. Zaskakuje fakt, że papież miał dla nas tak dużo czasu. Mimo zmęczenia, które przecież musiało mu towarzyszyć, mówił: to jest dzisiaj czas dla was. Mieliśmy lekkie opóźnienie ze względu na ruch na ulicach Rzymu, ale Franciszek czekał na nas i rozpoczął spotkanie, co przełamało pierwsze lody i pewien lęk dotyczący tego, jakie będą tematy rozmowy. Koordynatorem naszej wizyty był ksiądz prymas Wojciech Polak, a kard. Kazimierz Nycz prowadził te spotkania, wskazywał kierunki i tematy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. papieska podróż do Afryki

2022-12-01 12:28

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Afryce

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

W dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2023 r. Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga a następnie Sudan Południowy - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przyjmując zaproszenie odpowiednich głów państw i biskupów, Ojciec Święty Franciszek odbędzie zapowiedzianą podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga w dniach 31 stycznia - 3 lutego 2023 r., odwiedzając miasto Kinszasa, oraz, wraz z Arcybiskupem Canterbury i Moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Ekumeniczną Pielgrzymkę Pokoju do Sudanu Południowego w dniach 3-5 lutego, udając się do Dżuby – czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję