Reklama

Niedziela Świdnicka

Ad limina Apostolorum 2021

Watykan: Dziś bp Marek Mendyk przemówi w imieniu polskich biskupów

W trzecim dniu wizyty Ad limina Apostolorum biskupi z Polski, w tym biskupi diecezji świdnickiej, uczestniczyli we Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.

2021-10-13 10:29

[ TEMATY ]

Watykan

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

ks. Arkadiusz Harbar

xah

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Eucharystii, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, była sprawowana w kaplicy, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego).

- Przybywamy, aby zawierzać Maryi dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się drogami Bożymi. (…) Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny, doświadczane szczególnymi trudnościami. (…) Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości i uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej zwracamy się o pomoc. Ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże. Ona jako Matka najlepiej wie, jak nam pomóc – mówił w czasie homilii abp Wojda.

Reklama

Na dziś przewidziane jest spotkanie biskupów w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Właśnie w tej kongregacji relatorem będzie bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, który w imieniu polskich biskupów przedstawi sprawy wychowania religijnego dzieci i młodzieży.

archiwum prywatne

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Jak relacjonuje nasz watykański korespondent, miejscowy doktorant ks. Arkadiusz Harbar, biskupi mają się bardzo dobrze i choć plan dnia jest dość napięty i intensywny biskupi są zadowoleni i zbudowani różnymi spotkaniami i wizytami w kongregacjach. Podczas dzisiejszej liturgii w bazylice Matki Bożej Większej, funkcję ceremoniarza pełnił drugi z naszych rzymskich studentów ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

xah

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

- Nasi biskupi mieszkają w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie, tam gdzie księża studenci. W ten sposób mamy okazję do widywania się i do rozmów – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej ks. Harbar podkreślając dobrą i przyjazną atmosferę.

Reklama

W czwartek biskupi będą sprawować Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

kep

kep

xah

kep

xah

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak idzie budowa kościoła na Konradowie?

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Wałbrzych Konradów

ks. Marek Zołoteńki

Ryszard Wyszyński

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

Kościół na na wałbrzyskim Konradowie

- Każdy z nas może się dołożyć do oszklenia okna budowanego kościoła - zachęca proboszcz najmłodszej parafii diecezji świdnickiej.

W wałbrzyskiej dzielnicy Konradów od 6 lat staraniem wiernych i proboszcza ks. kan. Marka Zołoteńkiego powstaje kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Sama parafia została wydzielona z parafii pw. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej w Wałbrzychu i erygowana 24 czerwca 2010 r. Do czasu wybudowania kościoła wierni gromadzą się w dawnej świetlicy, która została adaptowana na tymczasową kaplicę.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Inicjatywa, która wesprze budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki w Okopach

2021-10-19 21:46

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

materiał prasowy

Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyjść z inicjatywą narodowej zbiórki na rzecz budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. W dniu 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki odbyło się w Warszawie spotkanie, na którym przedstawiono numizmat, z którego dochody pomogą pokryć część kosztów budowy muzeum.

Spotkanie miało miejsce w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Poprowadził je Krzysztof Ziemiec. Uczestniczyli w nim: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji, przewodniczący rady programowej fundacji Bogdan Romaniuk, wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję